Bulut Bilişim Nedir? KOBİ’ler için Faydaları Nedir?

Reading Time: 2 minutes

Günümüzde sıkça duyduğumuz bulut bilişim kavramı uygulama, program ve verilerin sanal ortamda bir sunucuda depolanması anlamına gelmektedir. Bu sayede internet bağlantısının olduğu her yerde ilgili verilere herhangi bir cihazdan kolaylıkla erişilebilmektedir. Bilgilerin internet ortamında saklanmasını sağlayan ve hiçbir kuruluma gerek olmadan çalışma imkânı sunan bulut bilişim kullanıcılara daha fazla depolama alanı, daha hızlı veri transferi gibi avantajlar kazandırmaktadır. Ayrıca maliyetinin de düşük olması sebebiyle günümüzde küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Verilerinizi bulutta depolayarak işletmenizi dijital ortamda yönetme deneyimi için KolayBi’ uygulamasını ücretsiz deneyin.

Bulut Sistem Bilişim

Neden Bulut Bilişim?

Bulut bilişim bireylerin ve işletmelerin hayatlarını kolaylaştıracak birçok yarar sağlamaktadır. Özellikle KOBİ’ler için önemli bu yararlardan bazıları:

  • Düşük Maliyet: Bulut bilişim sistemlerinde donanım ve yazılım kaynakları ortak kullanılır. Sabit yatırım maliyeti ve kurulum masrafı olmayan bu sistemlerde kullanıcılar kullandıkları kaynaklarla doğru orantılı olarak ödeme yaptıklarından sistem maliyetleri oldukça düşüktür. Girişimciler ve küçük ve orta büyüklükteki işletmeler bulut sistemleri kullanarak rekabet avantajlarını arttırabilirler.
  • Paylaşım Kolaylığı: Sanal sunucular kullanılmasıyla kullanıcıların işbirliği yapmasını sağlayan bulut çözümler, kullanıcıların bilgi paylaşımını ve düzenlemesini kolaylaştırır; işletmelerdeki ekiplerin iş süreçlerinin daha verimli hale gelmesine katkıda bulunur.
  • Güvenlik: Günümüzde bulut bilişimleri kullanmaya oluşan en büyük yargı güvenlik kaynaklıdır. Ancak bulut tabanlı sistemler doğru kullanıldıklarında güvenli bir veri depolama ve yönetme hizmeti sunarlar. Kullanılan cihazların bulut tabanlı güvenlik yazılımları ile korunması, şifrelerin güvende tutulması güvenliğin artmasına yardımcı olan noktalardır. Verilerin kaybolması veya yedeklenen verilerin kurtarılamaması gibi sorunlar küçük işletmelerin sıklıkla karşılaşabildiği durumlardandır. Bulut sistemlerle verilerin gelişmiş dijital ortamlarda tutulması bu kayıpların önüne geçilmesini sağlıyor.
  • Verilere Erişim Kolaylığı: İnternet erişiminin olduğu her yerden, istenilen herhangi bir zamanda verilere ulaşılabilmesi sayesinde, bulut bilişim kullanıcılara yer ve zaman bağımsız çalışma imkânı sunar. Bu sayede KOBİ’ler iş süreçlerini her an her yerden yönetebilme imkânı kazanarak verimliliklerini arttırabilirler.
  • Çevreye Duyarlı: Yerel sunucularla kıyaslandığında, sanal sunucular daha az enerji kullanımı gerçekleştirir ve daha az karbon salınımı sağlarlar. Bulut bilişimler kullanarak işletmeler, kendilerinin yanı sıra çevreye de büyük katkı sağlayabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!