Çalışanların Motivasyonu için 5 Öneri

Reading Time: 2 minutes

Çalışanların motivasyonu sağlayamamaları günümüzde işletmeler için devam etmekte olan bir sorundur. Özellikle çalışanların mutluluğunu benimseyen ve destekleyen bir genel işletme stratejisinin bir parçası olarak vurgulanan çalışma alanlarında denetçiler ve yöneticiler meşakkatli bir yoldan geçerler.

Çalışanlarınızdan zorlu ve uzun zamanlı bir işi yapmalarını istediğinizde mutlaka bu işi tamamlama yolunda bazı engeller ve güçlükler ile baş etmeye çalışacaklardır. Bu noktada bariyerlerin çalışan motivasyonu için ölümcül olabileceği kesindir. Bundan dolayı engelleri tespit etmek ve çözümlemek konusunda proaktif davranmalısınız. 

Çalışanların motivasyonunu arttırmanız için verebileceğimiz 5 öneriye geçelim;

1-Çalışanlarınızın Başarısını Tebrik Edin

Çalışanların motivasyonu için elde ettikleri başarılar sonucunda takdir edilmek ister. Yaptığı başarıların görüldüğünü ve önemsendiğini hisseden ve düşünen çalışanlar, daha iyi işler çıkarmak için çabalamak isteyecektir.

İletişim Çalışan Motivasyonu

2-Net, Tutarlı ve Sık İletişim Kurmaya Çalışın

 İletişim işyerinin olduğu kadar herhangi bir ilişkinin de ayrılmaz bir parçadır. Çalışanların motivasyonu için sık iletişim halinde olan yöneticiler çalışanlarından ne beklediklerini daha iyi anlatırlar ve personeller kendilerinden beklentileri konusunda daha net bilgiye sahip olurlar. Bunların olması da çalışanların motivasyonunu olumlu yönde etkilemektedir.

Samimi Çalışan Motivasyonu

3-İçerik Paylaşımı Yapmak ve İlgi Göstermek

Potansiyel bir çalışan motivasyonu için gereken, çalışanın yaptığı işin önemlilik derecesinin yüksek olduğunu ve finansal bir getiri dışında birileri ya da bir şeyler için de önem yarattığını hissetmesi son derece önemli bir durumdur. Bu sebep ile, çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak için, yapmalarını istediğiniz işler hakkında onlarla sürekli bir içerik paylaşımı içerisinde olmalısınız. Ekip olarak neler yapıyorsunuz? Neden yapıyorsunuz? Yaptığınız işlerden kimler, ne şekilde fayda görüyor? İnce nokta şudur ki, çalışanlarınız yaptıkları işler ilgi gördükçe motivasyonları ve çalışma performansları yüksek olacaktır.

Mutlu-Çalışan Motivasyonu

4-Sosyal Hayatında Vakit Geçirmesine Olanak Tanıyın

Özellikle işinizde verim sağlamak istiyorsanız, çalışanınızın sosyal hayatını da önemsemeniz gerekmektedir. Sosyal hayatında iyi bir gidişat sergileyen ve işinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemediğini fark eden çalışan, daha olumlu bir ilerleyiş sergiler. Sinema – konser bileti, iki kişilik yemek ya da mini bir tatil.

5-Gelişim Olanakları Sunun

Çalışanların motivasyonu için kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek için eğitim olanakları sunmanız çalışanlarınıza kendilerine değer verildiğini hissettirecektir.


İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz;

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!