E-Ticaret İşletmeleri için Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Reading Time: 2 minutes

Bir e-ticaret firması için banka hesaplarının, stokların, çek ve senetlerin, fatura ve müşteri hesaplarının takibi çok önemli. Tüm bu saydığımız unsurların kontrolü doğru yapıldığı müddetçe yönetimi de kolaylıkla gerçekleşir.

Eğer bir e-ticaret firmasıysan ve muhasebeni tutmak istiyorsan birtakım konulara dikkat etmen gerekir, bunlar:

  • Kişisel banka hesabınız ile firmanın banka hesabınızı birbirinden daima ayrı tutmanız gerekir. Bu hesapları tek yerden yönetmeye çalışırsan şirketinin kar/zarar raporunu etkili şekilde takip etmeniz zorlaşacaktır.
  • Ürünlerinizin maliyetini, lojistik ve depolama masraflarını, kira ve faturaları, maaşları, kısacası tüm harcamalarını tıpkı gelirlerin gibi kayıt altına almalı, gelir-gider takibi yapmak yararınıza olacaktır. Ek olarak tüm gelir ve giderlerini birbiriyle kıyaslayıp işletmenin gelir-gider, kar-zarar dengesini de gözetmeniz gerekir.
  • Firmanızın her ay ne kadar kar ettiğini, yaptığın reklam ve pazarlama çalışmalarının işe yarayıp yaramadığını kontrol etmelisiniz. Kârlılık analizleri yapmalı, her bir sonucu birbiriyle kıyaslayarak finansal raporlar oluşturmalısınız.

e-Ticaret İçin Ön Muhasebe Programı Ne İşe Yarar?

Muhasebe programlarının asıl hedefi; muhasebe takibi için gereken tüm unsurları ayrıntılı ve ihtiyaçlarına göre özelleştirebileceğin şekilde sana sunmasıdır. Yukarıda da değindiğimiz tüm bu hesap ve takipleri tek ekrandan hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenin KolayBi’ yolu var. KolayBi’ ön muhasebe programıyla gelir ve giderlerini takip etmek; nakit akışını daima kontrol altında tutmak ve kaydettiğin müşteri ve fatura bilgileri ile yaklaşan ödeme ve tahsilat günlerinden önceden haberdar olmak mümkün. Öte yandan e-fatura veya e-arşiv faturalarını tek bir sekmeden kesip hızlıca müşterinle paylaşabilirsin.

Firmanız İçin KolayBi’ Nedir?

KolayBi’ ön muhasebe programını kullanarak toptan ve perakende satışlarını ve ticaret hesabınızı, kestiğiniz faturalar aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Fatura, tarih ve nakit akışı gibi bilgileri değerlendirerek işletmenizin ticaret hesabını gözden geçirebilirsiniz. Sipariş ve satış yönetimi sağlamak amacıyla toptan veya perakende hesap yönetimi sağlayabilirsiniz. Teknoloji ve yazılım gibi şirketlere dair işlemler için KolayBi’yi kullanabilirsiniz.

Ön muhasebe programının faaliyet alanı arasında hizmet, üretim, toptan veya perakende sektörü yer alır. e-Ticaret; ithalat ve ihracat, danışmanlık, serbest meslek, yazılım, bilişim ve teknoloji sektörleri yer alır. Bulut tabanına sahip KolayBi’ uygulaması ile kurulum ve lisans ücreti ödemeden hesap denetimi yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!