sanal-pos Sanal POS

Sanal POS ile tahsilat yapmak en kolayı!

KolayBi’de Sanal POS entegrasyonunu kullanın, uzaktan tahsilat yaparak işletmenizi bir adım öteye taşıyın!

Sanal POS ile Online Tahsilat

Mail ve SMS ile kolay tahsilat!

Gönderdiğiniz faturaların ödemesini mail ve SMS yoluyla alarak tahsilat sürecini kısaltın. Ödemelerinizi hemen alın, işletmenizi büyütmek için nakit akışınızı canlandırın

Ön muhasebe programınızla ödeme almak? Çok kolay!

Ön muhasebe işlemlerini yaptığınız ekrandan kolayca ödeme alın. Platform karmaşası yaşamadan kullanımı kolay arayüzümüz ile tahsilatlarınızı gerçekleştirin ve işinizi hızlandırın.

Kolay başvurun, güvenle kullanın!

KolayBi’de sms ve mail yolu ile tahsilat yapmak için internet üzerinden başvurunuzu yapın. Hızlı kurulum ile ödemelerinizi online almaya başlayın. Tek çekim veya taksitli tüm ödemelerinizi güvenle alın.

kolaybi-on-muhasebe-mockup
kolaybi-dashboard kolaybi-cari-hesaplar kolaybi-proje

Güvenli ve Kolay Tahsilatla tanışın!

Sanal POS ayrıcalığı ile şirketiniz için düşük maliyetli ve yenilikçi bir adım atın!

guvenli

Tamamen güvenli!

Sanal POS entegrasyonu, Paynet altyapısı ile tamamen güvenli ödeme sağlar!

sanal-pos

Tamamen güvenli!

Sanal POS entegrasyonu, Paynet altyapısı ile tamamen güvenli ödeme sağlar!

dusuk-maliyet

Tamamen güvenli!

Sanal POS entegrasyonu, Paynet altyapısı ile tamamen güvenli ödeme sağlar!

Sanal POS

Sanal POS çözümleri geleneksel POS cihazının alternatifi olarak son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bir çok açıdan hız ve kolaylık sağlayan sanal POS cihazların en yoğun olarak kullanıldığı yerler e-ticaret siteleridir. Sanal mağazalar alıcıya ödeme kolaylığı sağlamak için sanal POS hizmeti kullanmayı tercih ederler. Alıcıya sağlanan bu hizmet sayesinde ödeme oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir.

E-ticaret sitelerinin dışında birçok farklı sektörde de kullanılmaya başlanan <strong>sanal POS sistemleri</strong> kullanan kişilerin muhasebe yükünü hafifletebilir. Klasik POS cihazlarında yapılan tahsilatların muhasebeleştirme işlemleri zaman almaktadır. <strong>Sanal POS</strong> kullanımını tercih eden kişiler için de muhasebe işlemleri kolay bir hal alır. Online ortamda gerçekleştirilen tahsilatlar yapılan entegrasyon sayesinde otomatik hale gelir. Online ödeme almak isteyen kişi ve kurumlar farklı bankaların sanal POS cihazını kullanabilir. Bu sayede kullanıcılara taksitli ödeme, iptal ve puanla ödeme gibi alternatif ödeme yöntemleri sunulabilir.

Sanal POS Nedir?

E-ticaret sitesi kurmak isteyen ya da online ödeme gerçekleştirmek isteyen kişilerin merak ettiği sorular arasında “sanal POS nedir” yer almaktadır. Sanal POS klasik POS cihazlarının yerini alan, online ödeme imkanı sunan bir sistemdir. İşlemlerin internet ortamda gerçekleştirilme yoğunluğunun artmasına bağlı olarak ödeme işlemlerinin de sanal yapılabilmesi için bu sistem geliştirilmiştir. Kart bilgileri olan kişiler sanal POS entegrasyonu bulunan yerlerde ödeme gerçekleştirebilir. Ödeme sırasında hangi bankanın sanal POS cihazının kullanıldığına bağlı olarak taksitlendirme, ödemeyi iptal etme, kart puanı ile ödeme yapma gibi farklı ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Online ödeme gerçekleştirmek için sisteme kişisel bilgiler ve kart bilgileri girilmesinin ardından sistem anlaşmalı olunan banka ile bağlantı kurar. Kurulan bağlantıda banka girilen bilgileri sistemi üzerinden kontrol eder ve eğer kart gerekli limiti karşılıyorsa ödeme onaylanır. Ödeme işleminin dakikalar içerisinde gerçekleşmesini sağlayan bu sistemle müşteri memnuniyetleri yükselir.

Sanal POS ödeme sistemleri sahibi olabilmek için gerekli evraklar ile birlikte tercih edilen bankaya başvuru yapılmalıdır. Gereken evraklar şunlardır;

Ticari ortaklı firma sahipleri;

  • ● Vergi levhası

  • ● İmza sirküleri

  • ● Ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Şahıs veya ortaklı bir firma sahipleri;
  • ● Vergi levhası

  • ● İmza sirküleri

  • ● Nüfus cüzdanı fotokopisi

  • ● Ortaklık sözleşmesi evrakları

İstenilen belgeler başvuru yapılan bankalara göre değişiklik gösterebilir. Bankalar prosedürlere göre ek bilgi ya da belgelere başvurmak isteyebilir. Eğer e-ticaret sitesi için başvuru yapılacaksa başvuru gerçekleştirilmeden önce site kurulumu tamamlanmalıdır. Banka gerekli gördüğü hallerde online ödeme yapılacak olan sitede inceleme yapabilir. Banka başvuru esnasında evraklara ek olarak üye başvuru formu ve kullanım sözleşmesi evraklarını düzenlenir. Yapılan işlemlerin ardından online ödeme altyapısı için gereken entegrasyonlar sağlanmalıdır. Her bankanın kendine ait online ödeme sistemi bulunur. Özellikle e-ticaret sitelerinde birkaç farklı bankanın online ödeme sistemi kullanılabilir. Tüm evrak ve başvuru işlemleri her banka için ayrı ayrı yapılmalıdır. Bu işlemlere alternatif olarak tüm bankaların bir arada bulunduğu alternatif online ödeme sistemleri de bulunur.

Sanal POS Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Sanal POS entegrasyonu nasıl yapılır konusu online ödeme sistemi kullanmak isteyenler için önemlidir. Bankalar aracılığıyla online ödeme sistemlerini kullanan kişilerin kurulum sonrasında gerçekleştirilmesi gereken sanal POS nasıl entegre edilir sorusunun cevabını bilmeleri gerekmektedir. Gerekli başvuruların ardından alınan sanal POS sistemi için kullanılacakları internet sitelerinin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bankalar bazı durumlarda web sitesi özelliklerini inceleyebilmektedir. Gerekli koşulları sağlamayan web sitelerinin başvurusu ret edilebilmektedir. Online ödeme gerçekleştirilecek olan web sitesinin SSL sertifikası bulunması gerekir. Bu sertifika web sitesine verilen kredi kart ve kişisel bilgilerin korunmasını güvence altına almaktadır. Web sitelerinde olması gereken diğer bir özellik ise gereken sözleşmelerin kullanıcılara sunulmasıdır. Online ödeme aşamasında bankalardan gereken onayların alınabilmesi için müşteriye sözleşmeler sunularak onayının alınması gerekmektedir. Bankadan onay alabilmenin en önemli koşulu web sitesinin tamamlanmış olmasıdır. Yeterli ürün bulunmayan ve henüz tamamlanmamış web siteleri bankalar için yeterli güveni oluşturmayabilir.

Başvuru yapılan bankadan onay alınmasının ardından sanal POS kurulumu için gereken bilgiler tarafınıza iletilir. Gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından kullanıma başlanabilir. Kullanım sağlanacak sistem üzerine kurulumu yapılan sistem üzerinden her ödeme gerçekleştirildiğinde banka ile irtibat kurulmaktadır. Banka işlem yapılacak kart bilgilerini kontrol ederek ödeme onayı vermektedir. Ödeme işlemleri peşin, vade farksız taksit, vade farklı taksit, kart puanı ile alışveriş yapma gibi farklı seçeneklerde olabilmektedir. Entegrasyonunu istediğiniz işleme uygun olarak ayarlayabilir istediğinizde bu seçenekleri değiştirebilirsiniz. Online ödeme avantajları arasında gün içerisinde yapılan alışverişlerin kısa sürede iptal veya edilmesi de yer almaktadır. İptal veya iade edilen ödeme işlemi birkaç gün içerisinde ödeme yapılan karta yansıtılmaktadır. Tüm bu işlemler için onay aldığınız banka size gereken bilgi ve kodları verecektir. Yalnızca bu kodları kullanımınıza göre düzenlemeniz ve sisteme entegrasyonunu yapmanız yeterlidir. Online ödeme avantajlarından bir diğer ise muhasebe konusunda tanıdığı kolaylıktır. Klasik POS cihazların muhasebe kayıtlarını tutmak için ekstra zaman ve emek sarf etmek gerekir. Online ödeme işleminde muhasebe kayıtlarını tutmak otomatik olarak yapılmaktadır. Yalnızca sistem üzerinde gerekli ayarlamaların yapılması yeterli olmaktadır.

Sanal POS Fiyatları

Sanal POS fiyatları başvuru yapılan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Yıllık olarak kiralanan POS sisteminin daimi kullanılabilmesi için her yıl düzenli belirtilen ödeme miktarının yapılması gerekmektedir. Bankaların sunduğu online ödeme işlemlerinin içeriği farklılık gösterebilir. Tercih edilen sistemde yalnızca anlaşmalı banka kartları kullanılabilir. Bu yüzden bir çok POS kullanıcısı birkaç farklı banka ile anlaşma yapar. Bankalar sundukları online ödeme hizmeti için belirledikleri oranda komisyon alır. Bu komisyonlar bankalar arasında ve yıllara göre farklılık gösterebilir. Sanal POS entegrasyonu fiyat değişikliği yapılabilir. Tercih yaparken yıllık ödeme miktarı, anlaşmalı olduğu kartlar ve komisyon oranları göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır. Online ödeme internet alışverişinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu yüzden sorunsuz ve maksimum verimle çalışması önemlidir. Ödeme sırasında gerçekleşecek hatalar veya sistemin yavaşlığı müşteri sayısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Sanal POS entegrasyonu nedir ve nasıl yapılır konusunun anlaşılması bazen uzun vakitler alabilmektedir. Muhasebe süreçlerinin yönetmek için gereken desteğin sağlanması bu konuda yetersiz bilgiye sahip insanlar için zaman almaktadır. Bu süreci yöneten kurumlarla çalışmanız kullandığınız sistemden tam fayda almanızı sağlar. Ekstra zaman isteyen işlemler yapılan entegrasyon sayesinde dakikalar içerisinde halledilebilir. Online ödeme sisteminde güvenlik en öncelikli konudur. Güvenliği sağlamak için web sitesinde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Güvenlik sertifikaları ve sözleşmelerin yanı sıra 3D secure kullanımı sisteminizi daha güvenli hale getirecektir. 3D secure ile ödeme yapıldığı esnada kart sahibine ödeme bilgileri ile birlikte tek kullanımlık bir şifre iletilmektedir. Bu şifre ödeme ekranına girilerek işlem tamamlanır. Kart sahibi dışındaki kullanımlarda kişiler bilgilendirilir. Güvenlik önlemi olan web sitelerinin tercih oranı daha yüksektir. Ayrıca bazı bankalar başvuru aşamasında gerçekleştirdikleri web site incelemelerinde 3D secure güvenlik önlemine dikkat etmektedir.

Sanal POS Nasıl Alınır?

Sanal POS pek çok bankadan alınabilir. Bunun için gerekli belgeler zaman zaman değişiklik gösterirken vergi levhası, nüfus cüzdanı kopyası ve imza sirküleri her durumda gereklidir. Sanal POS almak için bu belgelerle birlikte çalışmak istediğiniz bankaya başvurabilirsiniz.

Sanal POS Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

KolayBi’ ön muhasebe programıyla son derece rahat bir şekilde kullanılabilen sanal POS, talebiniz üzerine ücretsiz bir şekilde entegre edilebilir.

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS, internet alışverişlerinde 3D secure özelliği sayesinde güvenliği sağlar. Ayrıca mail, mesaj veya bildirim sayesinde de satın alımı daha güvenli bir hale getirir.

DEVAMINI GÖSTER...

Başvuru ve bekleme sürecini düşünmeyin!

Sanal POS entegrasyonu için KolayBi’ arayüzünden talebinizi iletin, başvuru ve hizmetin başlama sürecinde uzman ekibimizle size destek olarak kısa sürede Sanal POS ayrıcalığını şirketinize kazandıralım. Siz de sms ve mail yolu ile kolay tahsilatlar yaparak nakit akışınızı anında hızlandırın!

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!