e-Fatura Programı

Hemen Dene

e-Fatura Nedir?

Elektronik ortamda hazırlanıp ilgili kişilere gönderilen e-Fatura; satılan malın miktarının, türünün, fiyatının ve toplam maliyetinin satıcı tarafından düzenlenip alıcıya bir belge şeklinde sunulmasıdır.

Hızlı Tahsilat

Hızlıca geçiş yapın. Faturalarınızı en kısa sürede gönderin tahsilatlarınızı bekletmeyin!
Online ortamda projelerin yönetimini nitelendiren ikon

Kolay İşlem

Bütün faturalama süreçlerinizi tek ekrandan yönetin, birkaç tıkla bütün işlemlerinizi görüntüleyin.
Düşük maliyet depolama simgesi

Düşük Maliyet

Kargolama işlemlerimden ve diğer masraflarından kurtulun. Faturalama işlemlerinizi dijitalleştirin.
Doğa dostu niteliğinde görsel

Doğa Dostu

e-Fatura, kağıt tüketimini ve koçan kullanımını azalttığı için çevre dostu bir çözümdür.

Anlaşmalı e-Fatura Entegratörleri

Credit card mockups

Mobil cihazlarınızdan e-fatura kesin

KolayBi' e-Fatura Programı ile iOS ve Android cihazlarınızdan e-fatura işlemlerinizi yönetebilirsiniz. Zaman ve mekan farketmeksizin, mobil cihazlarınızdan e-fatura kesin, faturalarınızı mobil cihazlarınızdan yönetin!

Tahsilatlarınızı hızlandırın

Faturalama işlemlerinizi hızlandırarak maliyetinizi artırın. İlettiğiniz faturaları anında karşı tarafa ulaştırarak tahsilat işlemlerinizi hemen başlatabilir, alacaklarınızı daha hızlı şekilde temin ederek finansal verimliliğinizi artırabilirsiniz.

İşletmenizi dijitalleştirirken KolayBi'den destek alın

Ön muhasebe ve finans işlemleri bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Bu gibi durumda bizden destek alabilirsiniz. E-Faturaya geçerken 0850 303 0667 hattımızdan veya iletisim@kolaybi.com mail adresi üzerinden KolayBi’ye ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ile maliyetleri düşürün

İşletmenizi dijitalleştirirken, maliyetlerinizi azaltın. Dijital ortamda kesilen e-Fatura; zarf, kağıt, mürekkep gibi kırtasiye faktörlerini ortadan kaldırır. İletim sırasında yaşanan kargo masrafı ise ortadan kalkmaktadır.

Faturalarınızı anında müşterilerinize ulaştırın

Kestiğiniz faturaları tek işlemde anında müşterilerinize ulaştırın. Faturalarınız saniyeler içerisinde karşı tarafa ulaşsın. Kargolama süreçlerinde kaybolmasın.

Faturalarınızı güvenle saklayın

Yasal prosedürlerin de desteklediği şekilde 10 yıl boyunca saklayabilir, dilediğiniz zaman e-faturalarınıza erişebilirsiniz. E-Fatura kesmek çok kolay ancak kaybetmesi oldukça zordur.
Credit card mockups

14 Gün Boyunca Ücretsiz Kullanın!

Şimdi KolayBi’ Ön Muhasebe Programını kullanmaya başlayın ve ücretsiz e-fatura kontörü fırsatından yararlanın!

Hemen Dene
İşletmenizi Büyütün

e-Faturanın İşletmelere Sağladığı
Avantajlar Nelerdir?

KolayBi’ ile e-faturaya geçin. Hemen tasarruf etmeye başlayın.
kollarını bağlayan yaşlı erkek görseli

Faturalama İşlemlerinizi Hızlandırın

e-Fatura programı geleneksel fatura yöntemlerine son vererek fatura işlemlerinin çok daha pratik ve avantajlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

e-Fatura Çevreci Çözümler Sunar

e-Fatura kağıt fatura ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Ancak kağıt tüketimin azaltıldığı görüldüğünde, daha çevreci bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Kargo Masraflarından Kurtulun

Yer ve zaman farketmeden, dilediğiniz yerden e-fatura oluşturun ve iletin. İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden, tüm cihazlarınızla gönderin.

Kaybolma Riskini Ortadan Kaldırın

e-Fatura ile faturaların kaybolması, fiziksel zarar görmesi gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. E-Faturalarınıza dilediğiniz zaman erişebilirsiniz

e-Kontör Fiyatları

100 e-Kontör

175

+KDV

500 e-Kontör

650

+KDV

1.000 e-Kontör

1.200

+KDV

2.000 e-Kontör

2.200

+KDV

3.000 e-Kontör

3.000

+KDV

5.000 e-Kontör

4.750

+KDV

Merak Edilenler

e-Fatura Hakkında Sık Sorulan Sorular

Faydalı olacağını düşündüğümüz bazı soruları sizler için derledik.
e-Fatura nedir?
2010 yılından itibaren hayata geçmiş bir sistem olan e-Fatura sistemi, satıcı ile alıcı arasındaki iletişimin merkezi bir platform üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir.
e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?
e-Fatura başvuru işlemini şu şekilde sıralayabiliriz; mali mührün temin edilmesi, başvuru formunun doldurulması, GİB üzerinden başvuru yapılması ve gerekli işlemlerin ardından gerçekleşen hesap aktivasyonu. Bu işlemleri KolayBi’ aracılılığıyla kolay bir şekilde gerçekleştirmek için hızlı e-fatura çözümlerimizden yararlanabilir ve bizden yardım alabilirsiniz.
Kimlere e-fatura kesebilirim?
e-Fatura uygulamasına geçtikten sonra, herkese e-fatura kesebilirsiniz. Buradaki tek fark, e-fatura mükelleflerine e-fatura kesebilirken; e-fatura mükellefi olmayan kişi ve işletmelere e-arşiv fatura düzenlemeniz gerekmektedir.
Geriye dönük olarak kaç gün içerisinde e-fatura düzenleyebilirim?
Vergi Usul Kanunu uyarınca, geriye dönük faturalar en geç 7 gün içerisinde düzenlenebilmektedir. Fatura düzenleme tarihinin gecikmesi karşısında gün başına %10 Özel Usulsüzlük cezası uygulanamaktadır.
e-Faturaya geçen kişiler için e-defter kullanımı zorunlu mudur?
Kendi isteğiyle e-Fatura sistemien geçen mükelleflerin e-defter uygulamalarına geçmeleri zorunlu değildir. Ancak 2021 yılı vergi dönemleri içerisinde 4 milyon TL ve üzeri kar eden işletmelerin Temmuz 2023'e kadar e-Defter ygulamasına geçmiş olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte 2022 vergi yılı içerisinde 3 milyon TL ciro haddine sahip işletmelerin ise 1 Temmuz 2024 yılı itibariyle e-Defter uygulamasına geçiş yapmaları gerekmektedir. Yine e-fatura mükellefi olmayan ancak e-defter uyguamasına geçiş yapmak isteyen firmalar isteğe bağlı olarak geçiş e-defter kullanabilmektedirler.
e-Fatura düzenleme TL limiti nedir?
2024 yılı itibariyle, vergi mükellefi olsun veya olmasın düzenlenecek tüm faturanın toplam limitinin 6.900 Bin TL’yi aşması durumunda, vergi mükelleflerine düzenlenecek faturaların e-arşiv fatura veya e-fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir.
Temel e-fatura ve ticari e-faturanın farkı nedir?
Temel e-fatura iletiminde, faturanın göndericiden alıcıya doğrudan ulaşması amaçlanmaktadır. Faturayı alan kişi, gönderilen faturada herhangi bir teknik sorun olmadığı takdirde faturayı kabul etmekle mükelleftir. Ticari e-Fatura formatındaysa alıcı faturayı kabul edebilir, iptal edebilir veya reddedebilir. Bu sebeple, ticari e-fatura iletiminde alıcından yanıt beklenmektedir. Temel e-fatura senaryosunda olduğu gibi, fatura doğrudan onaylanmaz.
e-Fatura kimlere zorunlu?
2022 yılı itibariyle brüt satış hasılatı haddi 500 bin TL ve üzeri olan belirli işletmeler ( araç alım satım kiralama firmaları, internet üzerinden satış gerçekleştirenler, otel ve turizm işletmeleri vd.) e-Fatura kullanmak zorundadır. Genel kaide ise, 2022 yılı ve sonrası 3 milyon TL ve üzeri olan işletmelerin müteakip dönemlerde e-fatura sistemine geçmesi zorunlu olarak belirlenmiştir.
e-Fatura nasıl kesilir?
Sistem üzerinden giriş yapıldıktan sonra fatura oluştur seçeneğinde fatura bilgileri girilerek işlem gerçekleştirilebilir. KolayBi’ üzerinden deneme aboneliği ya da hesap aktivasyonu sağladıktan sonra faturalarınızı elektronik fatura olarak gönderebilirsiniz.
Ücretsiz e-fatura kesebilir miyim?
KolayBi' Ön Muhasebe programını satın aldığınız takdirde kazandığınız 1.000 KONTÖR hediye ile ücretsiz olarak faturalarınızı kesebilirsiniz. KolayBi’nin bütün kullanıcılara 7 gün ücretsiz olarak sunduğu e-fatura çözümlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bu süreci kolayca gerçekleştirebilmek için uzmanlarımızdan dilediğiniz zaman yardım alabilirsiniz.
e-Fatura XML nedir?
e-Fatura görüntüleme programı faturanın GİB üzerinden başarıyla geçip geçmediğinin sorgulanması e-Fatura XML aracılığı ile gerçekleştirilir. Fatura durumunun kontrol edildiği ise XML'in açılımı ise ''Genişletilebilir İşaretleme Dili''dir. XML ise faturanın geçerli halinin GİB üzerinden sorunsuz bir şekilde geçmesi olarak açıklanabilir. Bu görüntüleme programıyla faturanın sorunsuz ve usullerine uygun bir şekilde kesilip kesilmediği pratik bir şekilde tespit edilmektedir.
e-Fatura programı kullanmak avantajlı mıdır?
Evet! Teknolojinin gelişmesi ve pek çok şeyin dijitalleşmesiyle birlikte hem daha pratik hem deçevre dostu bir yaklaşım olan e-Fatura kullanımının birçok avantajı bulunmaktadır. Kargo takip süreçlerini ortadan kaldıran e-Fatura ile tahsilatödeme süreçleri kısaldığı gibi nakit işlemleri de oldukça hızlanmaktadır. Ayrıca e-Fatura sayesinde faturaların kaybolması gibi sorunlarla da karşılaşılmaz. KolayBi’ sayesinde faturaların oluşturulması, gönderilmesi ve gerekli yerlere ulaştırılmasındaki süre minimum seviyeye düşürüldüğü için iş verimi de otomatik olarak artmaktadır. e-Fatura kullanımı ile kâğıt faturanın hazırlanma süresindeki mürekkep, kağıt ve basım maliyetleri de ortadan kalkmaktadır.
e-Fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?
E-Fatura resmi sitesi olan efatura.gov.tr adresinden VKN veya TC kimlik numarası girilerek e-Fatura sorgulama işlemini gerçekleştirilebilir.
Nihai kullanıcıya e-fatura mı yoksa e-arşiv mi kesilir?
Nihai tüketiciye yapılan satışlarda, fatura iletilecek kişi e-fatura mükellefi olmayacağı için, e-arşiv düzenlenmesi gerekmektedir.

Yanıt almak istediğiniz diğer sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.