e-SMM Programı

Hemen Dene

e-SMM Nedir?

e-SMM , serbest meslek mensuplarının elektronik ortamda düzenledikleri serbest meslek makbuzudur. Avukatlar, diş hekimleri, doktorlar, mali müşavirler, mimarlar gibi serbest meslek mensupları, serbest meslek makbuzunu elektronik ortamda düzenlemelidirler.

Maliyetleri Ortadan Kaldırın!

e-SMM ile arşivleme, kargolama gibi onlarca masrafı ortadan kaldırarak işletmenize tasarruf sağlar. Kağıt tüketimi ve koçan masrafının önüne geçer.

Hataya Yer Bırakmayın!

e-SMM kullanarak yanlış kesilen faturaların iptali kolayca yapılabilir, bu sayede hatalı işlem yapma riski en az seviyeye iner.
Sanal POS ifade eden simge

Hızlıca Oluşturun ve Gönderin

e-SMM, dijital ortamda oluşturulabilir. Zamandan tasarruf sağlar. e-SMM 10 yıl süreyle güvenli şekilde saklanır, veri kaybının önüne geçilir.
Credit card mockups

Kolay ve hızlı makbuz kesin, gönderin!

Excel’de elle makbuz kesmekle artık vakit kaybetmeyin. KolayBi’ ile sadece birkaç saniyede makbuzunuzu oluşturun, hemen kesin. Elektronik serbest meslek makbuzunuz anında müşterinize ulaşsın, tahsilat süreciniz en kısa sürede başlasın!

Net ücret ve vergilerin tutarlarını görün!

Hizmetiniz karşılığında kestiğiniz makbuzdan elde edeceğiniz net ücret, kesilecek stopaj vergisi, KDV miktarı ve tahsil edeceğiniz tutarlar otomatik olarak hesaplansın, anında görün. Uğraştırıcı hesaplamalarla vakit kaybetmeyin!

Daha sağlıklı kararlar alın, başarınızı arttırın!

Yaptığınız farklı işleri ayrı projeler olarak kaydedin, kestiğiniz makbuzların her birini ilgili projeler ile ilişkilendirin. Böylece proje bazında gelir gider takibi yapın, kârlılık analizini yaptığınız projelere göre daha sağlıklı iş kararları alın!

14 Gün Boyunca Ücretsiz Kullanın!

Şimdi KolayBi’ Ön Muhasebe Programını kullanmaya başlayın ve ücretsiz e-fatura kontörü fırsatından yararlanın!

Hemen Dene
Merak Edilenler

e-SMM ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Faydalı olacağını düşündüğümüz bazı soruları sizler için derledik
Kimler e-SMM Kesebilir?
e-SMM düzenlemek isteyen kişilerin serbest meslek erbabı olması gerekir. Kendi nam ve hesabına çalışan birçok meslek insanı, bu kategoride yer alır. e-SMM düzenleme yetkisi bulunan kişiler, bu mesleklere mensup olan serbest çalışan kişilerdir. Örneğin serbest meslek faaliyeti gösteren tüm hekimler, işyerlerinde POS cihazı bulundurmak ve kredi kartı ödemelerinde bunları kullanmak zorundadır. Bu cihazlarla düzenlenen fişler, Vergi Usul Kanunu’na göre serbest meslek makbuzu olarak kabul edilir.
e-SMM Nasıl Kesilir?
e-SMM kesmek için öncelikle e-imza veya mali mühre sahip olunmalıdır. Özel entegratörler veya GİB portal aracılığı ile e-SMM kesilebilir ve müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.
e-SMM ne kadar süre içinde kesilir?
VUK 231. Maddesine göre e-SMM için düzenleme süresi, malın teslimi veya hizmetin verildiği günden itibaren en fazla 7 gündür.
e-SMM Kullanmak İşletmelere Ne Gibi Faydalar Sağlamaktadır?
Serbest meslek erbapları tarafından kesilen e-smm, elektronik ortamda güvenli bir şekilde muhafaza edilebilir. Çeşitli manuel araçlarla saatler geçirmeden, KolayBi’ e-SMM programı ile dakikalar içinde makbuz kesilebilir ve anında müşteriye iletilebilirsiniz. Bu sayede tahsilat süreçleriniz oldukça kısalır. İşletmeniz dijitalleşir ve keseceğiniz elektronik belgelerle doğayı korumuş olursunuz.
e-SMM Nasıl İptal Edilir?
Düzenlediğiniz e-smm’yi iptal etmek için GİB portal uygulaması veya İnteraktif Vergi Dairesi e-Arşiv Fatura Portalı kullanılabilir. Düzenlenen belgeler sekmesinden kolayca iptal talebi oluşturulabilir.
Kimlere Serbest Meslek Erbabı Denmektedir?
Serbest meslek , bir sermaye yapısına bağlı olmadan kişisel mesleki bilgi ve birikimiyle, serbest meslek ile uğraşan kişilerin herhangi bir işverene bağlı olmadan kendi nam ve hesaplarına çalıştığı durumları ifade eder. Peki, kimlere serbest meslek mensubu denir?
Serbest meslek faaliyetlerini kendi kişisel nam ve hesabına yönelik olarak yürüten herkes serbest meslek mensubu olarak tanımlanmaktadır. Serbest muhasebeci mali müşavir, avukat, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, doktor, mühendis, müşavir, senarist, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, serbest öğretmen, sağlık memuru, artist, menajer, yönetmen, rehber vb. kişiler serbest meslek erbabı olarak nitelendirilir.

Yanıt almak istediğiniz diğer sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.