İthalat & İhracat Sektörü

Hemen Dene

Alım ve satımda düzenli ve hızlı hareket edin!

İthalat ve ihracat yapan işletmeler için en önemli ve detaylı süreçler, KolayBi’ ile hatasız ve hızlı ilerler. Stok yönetimi, fatura takibi ve daha birçok özelliği nasıl kullanabileceğinizi keşfedin.

İhracat & mikro ihracat süreçlerinde engellere takılmayın!

Farklı ülkeler ve para birimleriyle çalışmak, ön muhasebe işlerinizde karışıklık yaratmasın. KolayBi’de ödeme, tahsilat, faturalama gibi tüm ön muhasebe süreçlerinizde, dilediğiniz para birimini kullanabilirsiniz. Her sipariş için istediğiniz para birimi ile fatura düzenleyebilir, hangi para birimi ile çalışıyorsanız o şekilde ödeme alabilirsiniz. Banka hesaplarınızı sisteme entegre ederek ödemelerinizin kayıtlarını güncel tutarak dövizle yaptığınız tüm alış satış işlemlerini kolayca takip edin!

Çalıştığınız ülkelerle sınırlarınızı kaldırın!

Akıllı ön muhasebe yazılımı ile işlerini kolaylaştıran işletmeler, ürünlerin alım satımını yaparken hiçbir detayı atlamadan yoluna devam eder. KolayBi’ ile cari hesap takibinizi yaparak borç ve alacaklarınızı tek ekranda görebilir, geçmişe dönük tüm cari dökümünü dilediğiniz an öğrenebilirsiniz. Stok yönetiminde düzenli ve pratik kayıtlar tutarak kestiğiniz faturalara göre stokları günceller, satış kaçırmadan siparişlerinize yanıt verirsiniz. KolayBi’ ile tüm iş akışınızı detaylarda kaybolmadan görün, kontrol sizde olsun.

İthalat İhracat Sektörleri için KolayBi'

Farklı dünya ülkelerinin birbirleriyle olan ilişkilerinde ithalat-ihracat büyük öneme sahiptir. Bu yolu tercih eden şirketler uluslararası olarak çalıştıklarında ekonomilerinin büyümesine ve gelişimine doğrudan katkı sağlarlar. Her ülke sahip olduğu değerli metaller, mineraller, fosil yakıtlar ve daha birçok belirli kaynaklarını işleyerek sektörde ihtiyacı olan diğer ülkelere bu ürünlerini hammadde veya işlenmiş ürün bileşikleri olarak pazarlamaktadır. Böylece tüketiciler yerel işletmelerde faydalanamadıkları ürün ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilirler. İthalat, ihracat işlemleri ve muhasebe uygulamaları entegre bir şekilde kullanıldığında bu durumdan ikincil etkilenenler olarak ülkeler, finansal gelişimlerinde artış yaşadıklarında bu doğrusal gelişimi eğitim sistemleri ve altyapıları gibi birçok farklı alanda kullanabilirler. Bu düzeni doğru ve etkin bir şekilde, ithalat-ihracat arasındaki dengeyi kurarak küresel gelişim ve pazar payınızı yüksek endekslerde tutabilirsiniz.

KolayBi’ bünyesinde barındırdığı muhasebe programı ile farklı para birimleriyle uğraşırken işlerinizde karışıklığın oluşmasını önler. Yapacağınız ödemeler, tahsilatlar, faturalandırmalar gibi ön muhasebenin farklı alanlarında istediğiniz para birimini kullanmanızı sağlar. Böylece hangi para birimiyle çalışıyor olursanız olun faturalandırmalar oluşturabilir, ödeme yöntemini o para biriminde belirleyebilirsiniz. Sahip olduğunuz farklı banka hesaplarını KolayBi’ye entegre ettiğinizde ödeme ve tahsilat gibi işlemlerin güncel kayıtlarını tutabilir, projelerinize ait döviz birimlerini kolayca yönetebilirsiniz. Satışlarınızda yaşanan mevsimsel dalgalanmaları raporlama uygulaması sayesinde KDV, gelir-gider, stok gibi alanlarda takip edebilir ve şirketinizin bu süreçte minimum zarar görmesi için gereken önlemleri alabilirsiniz. Yeni tüketici pazarlarına açılırken kullanacağınız ithalat ve ihracat muhasebesi ile finansal stratejilerinizi daha iyi belirleyebilir, küresel çaptaki rekabet piyasasında olumlu kazançlar sağlayabilirsiniz.

Uluslararası ticarette lojistik sektörü de büyük bir paya sahiptir. Özellikle alım-satım gibi işlemler ile lojistik pazarı iç içe geçmiş halkalar gibidir. Siparişlerinizin oluşturulması ile başlatılan bu süreç ürün hazırlanması, kargolama işlemlerinden geçme ve alıcıya ulaştırılması gibi birden çok adımı içeren bütünleşik bir sistemin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. KolayBi’ sipariş takip programı ile kullanıcılara 7/24 siparişlerini anlık olarak takip etme, hazırlama ve teslim süreçlerinde adım adım izleme olanağıyla müşteri memnuniyetinin artmasını sağlar. Ayrıca sipariş formunda yer alan bazı ürünlere sipariş tutarının dışında ekstra özel indirimler uygulayabilirsiniz. Böylece artan talepler, birbirinden farklı ülkeler ile yapacağınız ticarette kesimsel büyüme ve gelir artışı sağlayacaktır. Sektörel muhasebe kayıtları bu alanda pratiklerinizi geliştirerek hangi ölçekte firma olursanız olun küresel pazardaki otorite ve avantajlardan faydalanmanızı sağlayacaktır.

KolayBi’ ile Firmanızı İthalat Sektöründe Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Üretim gücündeki artış ve pazarda aşırı rekabet ortamının olması firmaları sektörde daha etkin kılacak yeni uluslararası pazar arayışına iter. Ön ödeme gibi uygulamalarla daha kolay nakit akışı sağlayarak şirketinizin bütün giderlerini karşılayabilirsiniz. KolayBi’ geliştirdiği akıllı ön muhasebe programı ile işletmelerin fatura, fiyat, teslimat, stok gibi işlemlerini kolaylaştırarak dış ticareti online bulut platformunda kayıt altına alınmasını sağlar. Detaylandırılmış e-ticaret göstergeleri ile hiçbir veriyi gözden kaçırmadan inceleyebilir, güvenli ve kolay bir şekilde uluslararası ticarette size sunulan doğru politikaları belirleyebilirsiniz. İthalat sektöründe kâr marjınızı arttırırken kullanabileceğiniz cari hesap takip programı ile tüm borç ve alacaklarınızı tek bir ekrandan görüntüleyebilir, müşterilerinizin ödemelerini kategorize ederken her an istediğiniz yerden e-posta ile paylaşım sağlayabilirsiniz. Dış ticarette yer alan birden fazla ödeme yöntemini, KolayBi’ ile hazırladığınız raporlamalarla firmanız için en uygun yolu seçerek yüksek riskli uygulamaları detaylıca takip edebilirsiniz. Bu nedenle güvenilir bir muhasebe programı kullanımı, sizlerin satış kaçırmasını engelleyecek ve iş akışını düzenlemek için gerekli bir unsur haline gelecektir. İthalatta doğru bir muhasebe kaydı ile malın maliyet hesabının yanlış yapılması gibi hataların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yapılan hatalar firmanıza cezai birtakım yaptırımlar da getirebilir. Cari hesap takip programı kullanırken doğacak yanlış işlemleri en aza indirmek için projenizde yer alan kur fiyatlarını doğru bir şekilde kaydetmelisiniz.

İhracat Sektöründe KolayBi’nin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Ülkelerin sınırları içerisinde dolaşan birçok ürün işlenerek bağlı bulunduğu piyasanın uluslararası pazarına çıkarılmaktadır. İhracat uygulamasında yurt dışına çıkarılan materyaller ile ülkenin finansal gücünü zenginleştirerek işlerinizi küresel çapta genişletme imkânı yakalarsınız. Ürünleriniz üzerinde sektörün tüketici tercihlerine göre ayarlamalar yapabilir, hedef pazarlarda var olan rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Dünya Ticaret Örgütünün kurulması ile tüm ülkeler gelişmişlik düzeyi fark etmeksizin dijital haberleşme ve elektronik ortam kullanımını hızlı bir şekilde bilgiye ulaşım olarak değerlendirip pozitif bir etkileşim sağlamışlardır. Bütün bunlar sayesinde dünya pazarında ihtiyaçlar daha kolay belirlenip küçük ölçekli işletmeler için de dahil olmak üzere ülke sınırları dışına çıkma ve yeni istihdamlar yaratma imkânı doğmuştur. Bağlı bulunulan iç pazarda çok iyi finansal gelişim gösteren şirketler kullanacakları ihracat muhasebe işlemleri ile yönlerini yabancı pazarlara çevirdiklerinde kâr oranlarını arttırmakla kalmayıp pazarlama stratejilerini geliştireceklerdir. KolayBi’ tüm alım-satım işlerinize entegre edebileceğiniz ön muhasebe programı ile kontrolün tamamıyla sizde olduğu, yaptığınız projenin ihracatında uzmanlaşabileceğiniz bir platform sunar. Ayrıca kolay ve hızlı kullanabileceğiniz web arayüzü ile tek ekranda tüm bunları yönetirken kalan zamanınızı ürün yelpazenizi geliştirmek için harcayabilirsiniz. Öncesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına göndererek resmileştirdiğiniz e-İhracat faturalarını, projenizin ihracat kısmında sizinle çalışan şirketlere, acentelere ve dağıtımcı firmalara e-İhracat faturası olarak kolayca gönderebilirsiniz. Bunun için KolayBi’, toplu e-İhracat faturası oluşturma özelliği sunmaktadır.

İthalat ve İhracat Muhasebe Kayıtları KolayBi’ ile Çok mu Kolay?

Geliştirilen akıllı ön muhasebe uygulaması, yabancı ülkelerle projeniz üzerine çalışırken tüm detaylar üzerinde tek bir ekrandan kolay erişilebilirlik sağlar. Satışı olan ürününüzün mevcut pazardaki ilerleyişi sizlerin prosedürleri sıkı yönetmenize bağlıdır. Aynı zamanda yaptığınız lisans ve joint venture uygulamaları, birden fazla şirketle koordineli bir çalışma yaparken ithalat ve ihracat muhasebe kayıtları sayesinde en az riskle ve sistemli bir çalışmayla bu sektörde gelişiminiz sağlanır. KolayBi’ şirketlere tüm bu işlemleri yaparken kullanabilecekleri online ön muhasebe programı deneyimi sunar. Bu entegre özellikler şunlardır:

● Cari Hesap Takibi

● Stok Takibi

● Fatura Takibi

● Sipariş Yönetimi

● Gelir-Gider Takibi

● Proje Gelir-Gider Takibi

● Raporlama

● Banka Entegrasyonu

● Bi’Link Entegrasyonu

● Fatura Resmileştirme

● Toplu E-İhracat Faturası Oluşturma

● Faturaları Tiplerine Göre Raporlama

● Faturayı Dijital Olarak Paylaşma gibi birbirinden farklı ön muhasebe uygulamaları vardır. Firmanız hangi pazarda ilerleyiş gösterecekse, ihtiyacınız olan bu sistemleri kullandığınızda hem iç hem de dış pazardaki konumunuzu sürekli bir adım daha ileriye taşımanız gerekecek. Ön muhasebe programı öneri sistemleri çok gelişmiş olsa da istediğiniz an her yerden online bir şekilde kullanabileceğiniz KolayBi’ ön muhasebe ile birçok firmanın kullanım tercihlerinde ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Borç ve alacaklarınız tek ekranda görüntülenirken geçmişe dönük tüm cari hesaplarınıza anında ulaşabilirsiniz. Raporlamalarınız için pratik bir şekilde kayıtlar tutarken aynı zamanda satış kaçırmadan siparişlerinizi yönetebilirsiniz.

Muhasebe Programı Nasıl Alınır?

Her firmanın sunduğu ihtiyaçlarınıza özgü farklı içeriklerde muhasebe programları vardır. Şirketinizin muhasebe departmanında çalışan personellere uygun muhasebe programını seçmek gerekir. Firmaların sahip olduğu birbirinden farklı muhasebe program modüllerine kapsamlı bir araştırmadan sonra ilgili firmadan alacağınız detaylı destek ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Muhasebe Programı Nasıl Kullanılır?

Eski zamanlarda ve hala bazı yerel işletmelerde defter tutma, Excel gibi uygulamalar kullanılsa da günümüzün değişen dünyasında teknolojik gelişmeler ile birlikte artık birçok sektör hayati önem taşıyan online muhasebe programlarını tercih etmektedir. Her programın kullanım talimatları değişmekle birlikte otomatik yedekleme vb. gibi işler yapan sistemler mevcuttur.