Üretim Sektörü

Hemen Dene

Üretim ve satış süreçlerini kolaylaştırmak, her şeyi değiştirir!

Üretimde zamanı doğru kullanmak, hem üretimi hem satışı geliştirir. Siz de KolayBi’ ile kalan zamanınızı ön muhasebe işlemlerinden daha iyi şeyler için kullanın; mesela, büyümek için!

Üretim ve diğer tüm giderlerinizde: KolayBi'

Şirketinizdeki tüm süreçlerde finansal akışı tek ekranda görün. KolayBi’de cari bakiyelerinizi istediğiniz her an listeleyin, hem müşterileriniz hem de tedarikçilerinizle aranızdaki akışa düzen getirin. Üretim süreçlerinizdeki giderleri istediğiniz para biriminde görün, isterseniz banka hesaplarınızla eşleştirerek kolayca güncelleyin. Ön muhasebe işlemlerinden kazandığınız zamanı üretime ve büyümeye ayırın.

Stok ve tekliflerinize her an her yerden ulaşın!

Hazırladığınız ürünler ve ürünlerinizi bekleyen müşteriler. İşletmenizi daha yükseğe taşımak için her an takip etmeniz gereken bu iki konu KolayBi’ ile internete ulaşabildiğiniz her yerde sizinle. Envanterinizdeki hammadde ve ürün miktarını anlık olarak takip ederek kaynaklarınızı doğru kullanın. Ürettiğiniz ürün miktarını görün, satışı için ofiste olmasanız bile teklifler oluşturun. Üstelik tüm müşterilerinizi listeleyerek kime ne kadar satış yaptığınızı görün. Hepsi çok kolay, hepsi KolayBi’de!

Üretim Sektörü için KolayBi'

Bir mal veya hizmetin kişilere sunulmasının ilk aşaması üretimdir. Üretim süreci mal veya hizmetin türüne göre değişiklik göstermektedir. Üretim maliyeti için gereken hammadde, işçilik maliyeti ve üretim giderleri göz önünde bulundurulmalıdır. Üreticinin kar ve zarar hesabını kontrol edebilmesi için üretim muhasebesi hesap planı yapması gerekir. Ürünün kullanıcıya ulaşma sürecinde ilk aşama alan üretim ürünün kalitesi ve fiyatını belirleyen en önemli adımdır. Üretim sektöründe bulunanların zamanı doğru şekilde yönetebilmek, üretimi ve satışları geliştirebilmek için yararlanabileceği ön muhasebe programları vardır.

Üretim Sektöründe Maliyet

Üretim sektörü için maliyet hesaplamaları oldukça önemlidir. Birden fazla maliyet hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Hesaplama yöntemleri arasından yapılacak olan tercihte ulaşılmak istenen amaç önemlidir. Maliyet hesabında işletmenin nasıl yönetildiği ve yaptığı yatırımlar göz önünde bulundurulmaktadır. İşletmenin üretimi gerçekleştirdiği üründen beklediği faydanın ürüne yapılan yatırımla doğrudan ilişkisi bulunmaktadır.

Maliyet hesabı yaparken üretilen üründen sağlanan fayda maliyeti doğrudan etkilemektedir. Örneğin işletme birden fazla ürün üretiyorsa ve bazı ürünlerin üretim maliyeti sürekli artıyorsa bir karar verilmesi gerekir. Bu durumda öncelikle bakılması gereken nokta ürünün fayda değerinin de artıp artmadığıdır. Üründen yeterli düzeyde fayda alınamıyorsa bu durumda üretim maliyeti yüksek olan ürünlerin üretiminden vazgeçilmelidir. Üretim maliyetleri stabil olan ürünlerin üretimiyle devam edilmelidir.

Üretim Maliyet Muhasebesi Neden Önemli?

Üretim sürecinde harcanan mal ve sermayenin analiz edilebilmesi için maliyet muhasebesi hesaplaması yapılması gerekir. Üretim muhasebesi kaydı tutulması sağlıklı bir üretim süreci için atlanmaması gereken bir konudur. Üretim faaliyetlerinin başlaması ürün için ihtiyaç duyulan hammadde, işçilik ve üretim için gereken bir işletme gerekmektedir. Tüm bu maddeler için belirli bir sermaye gerekir. Üretim sürecinin takibi ve işletmenin mali durumu için mutlaka maliyet muhasebesi kaydı tutulmalıdır.

Üretim maliyet muhasebesi hammaddenin işlenmesi için gereken maliyet hesaplamalarının kaydını tutmaktadır. Ürünün satışının gerçekleştirilebilmesi için öncelikle maliyetinin hesaplanması gerekir. Yapılan hesaplamalar sonucunda işletme kar oranını da dahil ederek ürünün satışını gerçekleştirir. Ürünün satışından elde edilen kar ve zarar oranlarının takibinin yapılması gerekir. İşletme faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için bu durum önemlidir.

KolayBi’ ön muhasebe programı şirketinizdeki süreçlerde finansal akışın tek ekranda görünebilmesini sağlar. Böylelikle cari bakiyelerinizi her an listeleyebilirsiniz. Müşterileriniz ve tedarikçileriniz arasındaki akışa düzen getirebileceğiniz özel ön muhasebe programı stok ve tekliflerinize de istediğiniz yerden erişebilmenizi kolaylaştırır.

Üretim Muhasebesi Araçları

Üretim muhasebesi özel olarak hazırlanan programlar kullanılarak takip edilebilir. Program işletmenin tüm mali durumunu kısa süre içerisinde kişilere sunabilir. Program içerisinde personel ve müşterilere ilişkin tüm veriler bulunmaktadır. Özel olarak hazırlanan modüllere bilgilerin girişi oldukça kolaydır. Müşteri, tedarikçi ve personel ile işletme arasında olan tüm ödemeler tek bir ekran üzerinden görülmektedir.

Üretim sektörü için stok takibi yapmak oldukça önemlidir. Üretim muhasebesi araçları ile stok takibi yapılabilir. Fatura kesme işlemi için de muhasebe araçları kullanılabilmektedir. Ödenen ve ödenmeyen faturaların takibi de kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Üretim muhasebesi araçlarının kullanımı oldukça pratiktir. Program kullanmayı tercih etmek istemeyenler ise üretim muhasebesi örnekleri inceleyerek kendi muhasebe kaydını oluşturabilir. KolayBi’ ön muhasebe programında tüm bu süreçler kolay yönetilebilir haldedir. Fatura süreçlerinden stok takibine kadar ihtiyacınız olanları sizlere sunan program müşterilerinizi listeleyebilmenize de olanak tanır.

Sık Sorulan Sorular

Üretim Sektörü Nedir?

İnsan ihtiyaçlarını karşılayan ve onlara fayda sağlayan faaliyetlerin tamamına üretim sektörü denir. Üretim sektöründe belirli bir sermaye, emek ve çabanın sonunda hasılat ya da hizmet elde edilmektedir. Üretim toprağın işlenerek elde edilmesi, hammaddenin işlenerek yeni bir ürün elde edilmesi veya tamamen bir hizmet verilmesiyle oluşabilir.

Üretim Muhasebesi Nasıl Tutulur?

Bir hizmet veya mal üretilmesi belirli bir sermaye ve işgücü gerektirmektedir. Gerçekleştirilen üretimin sonucunda kar ve zarar hesabının yapılabilmesi için de üretim muhasebesi kayıtları tutulması gerekir. Muhasebe kayıtlarını tutmak için excel ya da program kullanılabilir. Excel kullanımı belirli bir muhasebe bilgisi gerektirir. Programda ise gereken tüm bilgilerin kolayca işlenebileceği modüller bulunmaktadır.