Mükellef Takibi

Ürün Özellikleri ve İşlevleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin Kullanım Kılavuzu

KolayBi'Link Mükellef Takibi

·      GİB Entegrasyonu ile TCKN/VKN girerek kolaylıkla mükelleflerinizin bilgilerini kayıt edebilir, mükelleflerinize ait tümbilgileri tek ekrandan görüntüleyebilirsiniz 

·      Mükelleflerinize ait aylık muhasebe ücretlerinibir defaya mahsus olarak girdikten sonra, kestiğiniz, keseceğiniz makbuzları vealacaklarınızı takip edebilirsiniz.

  Mükellef İşlemleri ekranında neler yapabilirim?

Mali müşavirler, mükellef ve beyanname takibi gibi süreçlerini Mükellef işlemleri ekranından takip edebilirler.

Ekranın sol tarafında bulunan yan menü üzerinden “Mükellef İşlemleri” (Bkz. Şekil 5 üzerinde kırmızı ile işaretli) sekmesine tıkladıktan sonra altına açılacak olan iki sekmeden;

- “Mükellefler” (Bkz. Şekil 5 üzerinde sarı ile işaretli) sekmesi mali müşavirin mükellef ekleme/çıkarma/düzenleme vb. işlemleri yapmasını,

- “GİB Beyannameler” (Bkz. Şekil 5 üzerinde yeşil ile işaretli) sekmesi ise mali müşavirin SGK ve GİB beyannamelerini sistem üzerinden çekmesini, kontrol etmesini ve mükellefine e-posta veya Whatsapp üzerinden gönderme işlemlerini yapabilmesini sağlar.

Mükelleflerimi Nasıl KolayBi’ Link’e Eklerim?

Mükellefler sayfası içerisinde GİB üzerinden --“GIB’den Mükellefleri Getir”--, manuel --”Mükellef Ekle”--, Kolay’Bi --“Mükellef Davet Et”-- üzerinden olmak üzere 3 farklı şekilde mükellef ekleyebiliriz.

GIB’den Mükellefleri Getir

“GİB’den Mükellefleri Getir” (kırmızı buton) butonuna tıkladıktan sonra açılan kart üzerinde bulunan doğrulama kodunu (girdikten sonra eğer GİB şifre entegrasyonunuz (Bkz. Sayfa 2) yapılmış ise Bi’Link GİB ile iletişime geçerek mükelleflerinizi Bi’Link üzerine kaydeder ve Aşağıda bulunan “Mükelleflerim” sekmesinde kaydedilmiş olan mükelleflerinizi görebilirsiniz.

Mükellef Ekle: Şekil 8 içerisinde bulunan “Mükellef Ekle” (turuncu buton) butonuna tıkladıktan sonra açılan pencere üzerindeki bilgileri doldurarak, manuel olarak da mükellef oluşturulabilir.

Mükelleflerimi Nasıl KolayBi’ Link’e davet ederim?

Şekil 10 içerisinde bulunan “Mükellef Davet Et” (mavi buton) butonuna tıkladıktan sonra açılan pencere üzerinden Kolay’Bi kullanan mükellef davet edilmek istenirse “KolayBi Kullanıcılarını Davet Et” sekmesi üzerinden, Kolay’Bi kullanmayan mükellef ise “KolayBi’ye Davet Et”) sekmesi üzerinden işlemler yapılabilir.

KolayBi Kullanıcılarını Davet Et: Mükellefin TCKN/VKN sini girerek Ofis kullanan şirketlere e-posta yoluyla davet gönderilebilir eğer gönderdiğiniz davet kabul edilirse mükellef Bi’Link sistemine kaydedilir.

KolayBi’ye Davet Et: KolayBi kullanmayan mükellefe davet linki göndermek istediğiniz e-posta adresini yazarak davet gönderilebilir eğer mükellef gönderilen link üzerinden KolayBi’ye indirimli bir şekilde kayıt olabilir.

Mükellef Ekranı Üzerinden Neler Yapabilirim?

Silme İşlemi: Aşağıda yer alan görsel içerisindeki çöp kutusu ikonu olan buton (kırmızı buton)’a basarak mükellef silinebilir.

Düzenleme İşlemi: Görsel içerisindeki kalem ikonu olan buton (sarı buton)’a basarak mükellef bilgileri düzenlenebilir.