Avukatlar için Ön Muhasebe ve Cari Takibi Nedir?

Ertuğrul Karakaş

İçerik Yazarı

Avukatlar için Ön Muhasebe ve Cari Takibi Nedir?
Hukuk
Yayımlanma Tarihi:
March 4, 2018
Güncelleme Tarihi:
28/4/2023
0 dk

Avukatlar için ön muhasebe ve cari takibi her işletmede olduğu gibi finansal sürdürülebilirliği sağlamak açısından en kritik odak noktalarından biri olarak ele alınır. Cari bazlı nakit akışı takibi ile gelir gider yönetimi yapılırken, bu sayede geleceğe yönelik harcamalar da planlanabilir.

Avukatlar için ön muhasebe daha çok cari takibi yapabilmeyi, dolayısıyla finansal işlemleri, nakit akışını gözlemleyebilmeyi ifade eder.

Daha Kolay Bir Muhasebe Yönetimi İçin E-Fatura

KolayBi' e-fatura entegrasyonu ile iş süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. E-fatura hukuki nitelikleri bakımından kağıt fatura ile aynı geçerliliğe sahip olup, dijital ortamda hazırlanıp taraflara sunucular aracılığıyla gönderilmektedir. Faturalar dijital ortamda saklanabileceğinden kaybolma riskleri en aza indirgenir. Ayrıca kağıttan ve zamandan tasarruf sağladığından kaynak yönetiminin daha verimli yapılmasını sağlar. Bu sayede kaynak yönetimi de kolaylaşır.

Şimdi 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Avukatlar için e-SMM Zorunluluğu Nedir?

e-SMM, açılımı ile Elektronik Serbest Meslek Makbuzu, bütün serbest meslek erbaplarının kullanabileceği bir belgeleme sistemidir. İşverene bağlı çalışmayan kişiler, kendi belirledikleri görev sırasına göre çalışır. Bu çalışmadan elde edilen her türlü kazanç da “serbest meslek kazancı” kapsamındadır. Kişi, kendi belirlediği bir sistemle çalışıp kazanç elde ediyorsa e-SMM kullanabilir. Avukatlar için e-SMM belgesinin kullanımı da o kişinin mesleğinden elde ettiği kazancı kanıtlamaktadır.

Serbest meslek kapsamında çalışan kişiler, e-SMM kullanmakla yükümlüdür. Serbest meslek erbapları, e-SMM kullanarak elde ettikleri kazancı diledikleri zaman kolayca belge ile kanıtlayabilir. Elde edilen kazancı belgelemek, ileride oluşabilecek olumsuz durumlara karşı önemlidir.

Avukatlar İçin e-SMM Makbuzunun Avantajları Nelerdir?

e-SMM belgesinin avukatlar için zorunlu olması sebebiyle çok sayıda avukat bu belgeyi oluşturma talebinde bulunabilir. Avukatlar için e-SMM belgesi oluşturulduğu takdirde muhasebe açısından avukatlara çok sayıda avantaj sağlanmaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

• E-SMM ile avukatların elde edeceği kazançlar kanıtlanabilir bir şekilde belgelenir.

• Tüm süreç elektronik olduğu için internet bağlantısının olduğu her yerde belge oluşturulabilir.

• Elde edilen veriler elektronik bir şekilde depolanır. Bu sayede herhangi bir veri kaybı oluşmaz.

• E-SMM kullanımı ile hata oranı en aza indirilir. Böylece e-SMM sayesinde avukatlar verilerinde yanlışlık yapabilme ihtimalini ortadan kaldırabilir.

En kolay cari takip ve nakit akışı yönetimi için KolayBi' uygulamasını 7 gün ücretsiz deneyin.  

Avukatlar İçin Muhasebe, Cari Takibi ve Daha Fazlası

 • Cari takibi sayesinde müvekkillerinizle alacak ve borç takibi yapabilirsiniz.
 • Personel carileri oluşturabilir, bürodaki avukat ve diğer çalışanların maaş, prim ve avans yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Müvekkilleriniz ve personeliniz dışında ortaklar ve iş birliği yaptığınız işletmeler gibi diğer carileriniz için cari kartları oluşturabilir, nakit akışınızı yönetebilirsiniz.
 • Gider yönetimi modülü ile dava dosyaları giderlerini ve işletmeye dair yapılan tüm diğer harcamaların takibini yapabilirsiniz.
 • Büro çalışanlarına rol bazlı yetkiler verebilir, çalışanlarınızın ticari akışında rol alıp yetki sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Türkiye’nin önde gelen 16 bankası ile sağlanan entegrasyon sayesinde tüm ticari hesaplarınızı tek bir platformdan takip edebilirsiniz, online bankalarınızdaki hesaplarınızı anlık görebilirsiniz.
 • Sisteme kolayca kasa ve banka tanımlayarak tüm finansal işlemlerinizi takip edebilirsiniz.
 • KolayBi' bulut tabanlı bir program olduğu için verilerinizi güvenli bir şekilde saklayabilir, verilerinizi kaybetme riskini en aza indirebilirsiniz.
 • Tüm bu işlemleri büro dışında da telefon veya tabletinizden rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • İş yönetiminizi dijitalleştirebilir, gelişen teknoloji ile siz de iş süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • KolayBi' bulut tabanlı olduğundan hiçbir kurulum maliyeti gerektirmez. Uygun paket fiyatlarını incelemek için Fiyatlar sayfamızı ziyaret edin, uygun fiyatlardan siz de yararlanın.
Sıkça Sorulan Sorular

Avukatlar İçin e-SMM Kullanımı Zorunlu Mu?

01/02/2020 tarihinden itibaren avukatlar ve diğer  serbest meslek icra ederek bir gelir oluşturan kişiler, faaliyete geçtikleri ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar e-SMM sistemine geçiş için zorunlu tutulmuşlardır.

Avukatlar e-SMM sistemine Nasıl Başvurabilir?

Avukatlar, Türkiye Barolar Birliği iştiraki olan Makbuztek sistemini kullanma imkanına sahiptir fakat özel bir entegratör kullanarak sisteme dahil olabilirler. Kullanımı en kolay e-SMM programı KolayBi' ile dakikalar içinde sisteme dahil olabilirler.

No items found.

Avukatlar için Ön Muhasebe ve Cari Takibi Nedir?

Ertuğrul Karakaş

İçerik Yazarı