Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Ahmet Karadeniz

İçerik Yazarı

esnaf kefalet kredisi nedir
Bankacılık
Yayımlanma Tarihi:
August 14, 2023
Güncelleme Tarihi:
0 dk

Esnaf Kredisi Şartları ve Başvuru Adımları

Küçük esnaf kredisi ekonomik ihtiyaçların ortaya çıkması ya da girişim projelerinde gerekli hale gelen finansmana ilişkin krediler olarak bilinir. Bu krediler için dikkat edilmesi gereken etkenler ve yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sahipleri tarafından sıklıkla araştırılan bir konu olan esnaf kredisi şartları ve başvuru adımları ise zaman içerisinde revizyonlar alarak güncellenmiştir. İçeriğimiz ile, esnaf kredisinden faydalanma süreci hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf kredisi ticari faaliyetlerine devam etmek isteyen işletmelerin ihtiyaçları için ya da yeni girişimler için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayan kredi ürünüdür. Bankalar tarafından sunulan bir kredi ürünü olan esnaf kredisi, küçük ya da büyük ölçekli işletmelere ihtiyaç duyulan finansman açığını karşılar. Bu ürünler özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olarak bilinen KOBİ işletmeler tarafından tercih edilir. Ticari kredi ve türleri hakkında detaylı bilgiye, ticari kredi ve türleri hakkında yazdığımız blog içeriğimizden ulaşabilrisiniz.

İşletme sermayesi ihtiyaçları, esnaf kredisi sayesinde karşılanacak hale gelir. Esnaf kredisi ile işletmelerin ihtiyacı olan makine ve ekipmanların tedariği, işyeri açılışı, reklam ve pazarlama faaliyetleri gibi alanlarda ayrılacak olan finansman açığı karşılanır. Kısa ve orta vadede sağlanan esnaf kredileri işletmelerin ihtiyaçları özelinde şekillenen bir banka ürünüdür.

Esnaf kredisi olarak adlandırılan ve işletmeler tarafından tercih edilen bu banka ürünlerinin birbirinden farklı türleri olduğunu dile getirmek mümkündür. Türlerine göre esnaf kredileri beş farklı dalda değerlendirilebilir. Farklı türlere sahip olması kullanım amacına göre tercih edilebilecek bir esnaf kredisi çeşidi bulmayı mümkün hale getirir.

Esnaf Kredilerinin Avantajları Nelerdir?

En az üç aylık faaliyet süresini tamamlamış, iş veya ikametgahın bulunduğu ülkede faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar esnaf kredisi kimlere verilir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Bunun yanı sıra krediden faydalanmak isteyen işletmelerin esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olmaları gerekir. Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler çeşitli bankalar aracılığı ile esnaf kredisi adı verilen banka ürünlerinden faydalanabilir.

KOBİ ve diğer işletmelerin finansman tutarı, vadesi ve esnekliği ile pek çok farklı avantaj sağlayan esnaf kredileri son yıllarda oldukça popülerdir. Bu kredilerden faydalanarak elde edilecek olan avantajları listelemek gerekirse;

Vade: Esnaf kredisi ödeme planı oldukça avantajlıdır. Esnaf kredilerinin sağladığı en önemli avantajlardan biri olan daha vade seçenekleri, bireysel kredi ürünlerine oranla daha uzun vade seçeneklerine sahip olmasını sağlar. Böylelikle işletmeler uzun vadede yaptıkları yatırımları daha düşük taksitler ile finanse edebilmektedir.. İşletmelerin finansal açıdan zorluk yaşamamalarını sağlayan bu özellik oldukça avantajlıdır.

Faiz: Bireysel ya da işletme olarak kredi çekmek isteyen kişilerin krediler konusunda kafalarını en çok karıştıran konuları neresinde faiz oranları bulunur. Bu doğrultuda esnaf kredisi faiz oranları bireysel kredi ürünleri ile karşılaştırıldığı takdirde çok daha düşüktür. Böylelikle esnaf kredisi ile sağlanan finansman doğrudan üretim araçlarında ve süreçlerinde kullanılabilir. Finansal sürdürülebilirlik bakımından da değerlendirilebilir olması yaygın bir şekilde tercih ediliyor olmasını sağlar.

Tutar: Esnaf kredisi bireysel kredi türlerine oranla daha yüksek tutarlarda finansman sağlar. Bireysel kredilerde bulunan standartlar esnaf kredisi için geçerli değildir. Tutar her işletmeye özel olarak değerlendirilir ve bu durum talep edilen finansmanı karşılamayı mümkün hale getirir.

Esnaf Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Esnaf kredisi fazi oran;  tutarın çekildiği banka,  faiz oranı kredi tutarı ve ödeme vadesine göre değişiklik de gösterebilir. Bu konuda en doğru bilgiyi, krediyi almış olduğunuz banka ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

2023 yılında güncellenmiş olan oranlar ile birlikte, çekilen esnaf kredisi tutarının faiz oranı bir yıldan daha uzun bir sürede ödenmesi planlanıyorsa, eğer yıllık yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir. Ancak kredinin faizi çekilecek olan tutara ve ödeme planına göre değişiklikler gösterebilir. Bu da aylık 0,62'lik bir orana tekabül etmektedir. 2022'de esnaf kredisi için belirlenmiş olan tutar ise %9,5'du. Bir yıllık kredi ödeme sürecinde ise faiz ödeme oranı %0,79'du. Bu tutar, 2023 yılında %7,7 olarak belirlenmiştir.

Esnaf Kredisi Çekmenin Adımları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi, işletmelerin ihtiyaç duydukları finansman açığı karşılamaya yardımcı olur. Bu doğrultuda meydana gelen finansman zorluklarının ortadan kaldırılması amacıyla sunulan bir banka ürünü olan esnaf kredisi ürününü çeşitli şartlara sahip olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Esnaf ve sanatkarların işletmeleri için ihtiyaç duymakta oldukları finansmanı sağlamaları amacıyla tercih ettikleri uygun bir seçenek olan esnaf kredisi şartları oldukça önemlidir. Bu şartları karşılayan işletmelere verilen finansman desteği, düşük faiz oranları ve esnek geri ödeme koşullarına sahiptir. Dolayısıyla tercih edilmesi ile birlikte çeşitli avantajlardan yararlanmanın mümkün hale geldiğini dile getirmek yanlış olmaz.

Esnaf kredisi başvurusu farklı bankalar aracılığı ile yapılabilir. Bankaların esnaf kredisi ürününü sunmak için talep ettikleri şartlar birbirinden farklı olsa da ana hatlarına bakıldığında genellikle benzer oldukları görülür. Fakat gerekli başvuru işlemini gerçekleştirmek için öncelikle hangi bankadan bu gibi bir hizmet almak istediğinize karar vermeniz gerekir. Şubelerden birine başvurarak kredi ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve böylelikle işletmenizin ihtiyacına en uygun kredi türünü kolaylıkla seçebilirsiniz.

İşletmelerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla en sık araştırdıkları konuların arasında esnaf kredisi nasıl alınır sorusu gelir. Krediden faydalanabilmek için öncelikle bir banka seçmeli vardığından seçtiğiniz bankanın işletmeniz için en uygun olan kredi türüne karar vermeniz gerekir. Başvuru esnasında esnaf ve sanatkarların faaliyet gösterdikleri sektöre göre değişkenlik gösteren farklı belgeleri hazırlamaları gerekir.

Talep edilen belgelerden birinin dahi eksik olması, kredinin onaylanmasının önüne geçer. Dolayısıyla kredi başvuru sürecinde sizlerden talep edilen belgeleri eksiksiz şekilde sunuyor olmanız esnaf kredisi başvuru şartları arasında yer alır.

Sizden istenen belgeleri sunduktan ve gerekli şartları karşıladıktan sonra belirli bir süre boyunca kredi talebinin onaylanmasını beklemeniz gerekir. Eğer talebiniz onaylanırsa banka size onay geldiğine dair bir bildiri gönderir ve ardından kredi çekmeniz söz konusu hale gelir. Bu aşamalar esnaf kredisi nasıl çekilir sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Esnaf Kredisinin Şartları Nelerdir?

Bankalar tarafından işletmelere özel olarak sunulan ve işletmelerin finansal açıklarını karşılayan esnaf kredisi çekme şartları son yılların en merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Çeşitli bankalar tarafından sunulan bir hizmet olan esnaf kredisinin şartları arasında;

Başvuruda bulunacak kişilerin mutlaka esnaf olmaları gerekir, esnaf olmayan kişilerin başvuruları otomatik olarak geçersiz sayılır.

En az 1 yıl boyunca esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı faaliyette bulunan esnaf veya sanatkar olmanız gerekmektedir.

Eğer esnaf kefalet kredisine başvuracaksınız mutlaka iki adet kefil bulundurmanız gerekir.

İşyeri veya ikamet adresinin kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunması gerekmektedir.

Esnaf kefalet kredisi ne başvuru yapacak kişilerin ipotek olarak gösterebilecekleri bir taşınmazı bulunmuyor ise bu durumda da kefil gösterme zorunluluğu meydana gelir.

Esnaf kredisine başvuracak kişilerin faaliyetlerini Türkiye'de gerçekleştiriyor olmaları da önemli bir şarttır.

Şartlar arasında sizlerden talep edilen ve esnaf kredisi için gerekli belgeler olarak bilinen belgeleri eksiksiz şekilde hazırlamanız yer alır. Talep edilen belgelerden bir ya da bir kaçının eksik olması durumunda başvuru otomatik olarak İptal edilir.

Kredi Faizi Hesaplama Aracı

Kredi Faizi Hesaplama Aracı

Esnaf Kredi Limiti Belirlenirken Dikkat Edilen Etkenler

Esnaf kredisi limiti belirlenirken işletmenin finansal tutarı gibi pek çok farklı etken göz önünde bulundurulur. Esnaf kredisi bireysel kredilerden farklı olarak limit sonrası faiz oranları ve ödeme planının tamamen işletmeye özel olarak yapıldığı bir banka ürünüdür. Dolayısıyla limit ile ilgili tek bir bilgi vermek mümkün olmadığı gibi işletmenizin ihtiyaçlarına göre değişen ve yüksek limitler ile kredi çekebileceğiniz dile getirmek mümkündür. Taksitlerin, geri ödeme planına uygun olarak düzenli bir şekilde ödenmesi de oldukça önemlidir. Eğer kredi geri ödemeleri aksattı alırsa faiz oranlarının arttırılması ya da gecikme faizlerinin uygulanması söz konusu hale gelebilir.

KOBİ'lerin ihtiyaç duyduğu tüm finansal özellikleri tek platformda buluşturan KolayBi' Ön Muhasebe Programı ile, işinizi kurduktan sonra tüm iş süreçlerinizi verimli şekilde yönetmenize olanak sağlayan takip programlarını ücretsiz deneyin. Gelir-gider takibinden, depo ve stok programına, e-faturadan e-irsaliyeye onlarca ürünü şimdi 7 gün ücretiz deneyin. Memnun kalırsanız abone olun.

No items found.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Ahmet Karadeniz

İçerik Yazarı