Avukatlar İçin e-Serbest Meslek Makbuzu Avantajları ve Avukatlar İçin e-SMM Zorunluluğu

e-SMM, açılımı ile Elektronik Serbest Meslek Makbuzu, bütün serbest meslek erbaplarının kullanabileceği bir belgeleme sistemidir. İşverene bağlı çalışmayan kişiler, kendi belirledikleri görev sırasına göre çalışır. Bu çalışmadan elde edilen her türlü kazanç da “serbest meslek kazancı” kapsamındadır. Kişi, kendi belirlediği bir sistemle çalışıp kazanç elde ediyorsa e-SMM kullanabilir. Avukatlar için e-SMM belgesinin kullanımı da o kişinin mesleğinden elde ettiği kazancı kanıtlamaktadır.

Serbest meslek kapsamında çalışan kişiler, e-SMM kullanmakla yükümlüdür. Serbest meslek erbapları, e-SMM kullanarak elde ettikleri kazancı diledikleri zaman kolayca belge ile kanıtlayabilir. Elde edilen kazancı belgelemek, ileride oluşabilecek olumsuz durumlara karşı önemlidir.

Avukatlar İçin e-SMM Makbuzunun Avantajları Nelerdir?

e-SMM belgesinin avukatlar için zorunlu olması sebebiyle çok sayıda avukat bu belgeyi oluşturma talebinde bulunabilir. Avukatlar için e-SMM belgesi oluşturulduğu takdirde muhasebe açısından avukatlara çok sayıda avantaj sağlanmaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

  • E-SMM ile avukatların elde edeceği kazançlar kanıtlanabilir bir şekilde belgelenir.
  • Tüm süreç elektronik olduğu için internet bağlantısının olduğu her yerde belge oluşturulabilir.
  • Elde edilen veriler elektronik bir şekilde depolanır. Bu sayede herhangi bir veri kaybı oluşmaz.
  • E-SMM kullanımı ile hata oranı en aza indirilir. Böylece e-SMM sayesinde avukatlar verilerinde yanlışlık yapabilme ihtimalini ortadan kaldırabilir.

Avukatlar İçin e-SMM Kullanımı Zorunlu Mu?

01/02/2020 tarihinden itibaren avukatlar ve diğer  serbest meslek icra ederek bir gelir oluşturan kişiler, faaliyete geçtikleri ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar e-SMM sistemine geçiş için zorunlu tutulmuşlardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!