Findeks Risk Raporu Nedir?

Hem aktif hem de son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişini gösteren rapora Findeks Risk Raporu denir. Risk Raporu oluşturulurken tüm banka ve finans kuruluşlarına ait kredi kullanım ve geri ödeme bilgileri kullanılır.

Tüketici, konut, taşıt kredileri ile kredi kartı ve kredili mevduat hesabı bilgilerin ve bu bilgilere ilişkin güncellemelerin düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne aktarılmasıyla oluşturulan, Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen rapora Findeks Risk Raporu denir.

Findeks Risk Raporu Bilgileri Hangi Sıklıkla Güncellenir?

Bilgilerin büyük bir çoğunluğu günlük olarak güncellenirken bazı bilgiler de aylık olarak güncellenmektedir. Finansal kurumlardan gelen bilgiler doğrultusunda raporun güncellenmesi yaklaşık olarak 2 gün içinde gerçekleşir.

Risk Raporu Hangi Döneme İlişkin Bilgileri Kapsar?

Risk Raporu son 5 yıl içerisinde kapanan kredilerden günümüzdeki aktif kredilere kadar tüm kredileri kapsamaktadır. Hala bakiyesi kapanmayan yasal takibe alınmış krediler 5 yıldan eski olsa dahi raporu etkilemektedir.

14 Gün Ücretsiz Deneyin

Risk Raporu İçeriği Nedir?

Findeks Risk Raporu kredi not, not trendi, Türkiye kredi notu ortalamasına göre durumunuz, kredili ürün dağılımı, toplam kredi limit ve borçları, hesap detayları, açık-kapalı ürün bilgisi ve geçmiş ödeme bilgilerini içerir.

Findeks Kredi Notu

Genel olarak bankaların kredi kararı verirken baktıkları referans notuna denir. Bankalar dışında da kullanılan bu rapor finansal bir karne niteliğindedir.

Not Trendi

Findeks kredi notunun zamana bağlı değişimini gösteren grafiktir.

Kredili Ürün Dağılımı

Kredili ürün çeşitlerinin ve oranlarının gösterildiği grafiktir.

Açık-Kapalı Ürün Bilgisi

Açık ve kapalı kredi kartı veya kredilere ait ayrı ayrı kısımlar bulunmaktadır.

Türkiye Kredi Notu Ortalamasına Göre Durumu

Türkiyedeki not ortalamasına göre sahip olunan Findeks notunun durumunu gösterir.

Hesap Detayları

Findeks Risk Raporu içerisinde hesap detayları kısmından kredili ürünlerin tamamına ait bilgiye ulaşabilirsiniz.

Geçmiş Ödeme Hareketleri

Açık-kapalı kredilerinizin geçmiş ödeme durumunun gösterildiği tablodur.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.