İmza Sirküleri Nedir, Nereden Alınır?

İmza sirküleri, bir kurumun veya kuruluşun temsilcisinin imza atma yetkisi olduğuna dair kendisine ait imza örneklerinin yer aldığı belgedir.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Günümüzde kişi ve kurumların bilgilerinin eskiye oranla çok daha kolay ulaşılabilir olması sebebiyle verilerin kötüye kullanımı, imzada sahtecilik gibi problemlerin daha sık yaşandığını görüyoruz. Bu gibi tatsız durumlarla karşılaşmamak için alabileceğimiz önlemlerden biri de yetkilisi olduğumuz şirkete ait noter onaylı imza sirküleri almaktır.

Bu yazımızda sizler için imza sirküleri nedir, nereden, nasıl alınır, imza beyannamesinden ne gibi farklılıklar taşır sorularını mümkün olabildiğince yanıtlamaya çalıştık.

İmza Sirküleri Nedir?

İmza sirküleri, bir kurumun veya kuruluşun temsilcisinin imza atma yetkisi olduğuna dair kendisine ait imza örneklerinin yer aldığı resmi bir belgedir. İmza sirküleri, şirket yetkili kişileri ya da şirket tüzel kişisi tarafından yetkilendirilen gerçek kişiler kullanmaktadır. KolayBi' firması adına örnek verecek olursak; bu belgede firmayı temsilen Cem Bey'in imza atma yetkisi olduğuna dair bazı ibareler ve yine Cem Bey'e ait imza örnekleri, nüfus bilgileri, yetki alanları ve unvanı bulunur. Noter onayı belgeye resmiyet kazandırdığından, onaylanmayanlar geçerli sayılmayacaktır.

İmza Sirküleri Nereden, Nasıl Alınır?

Belirli bir ücret karşılığında imza sirküleri almak için sizden talep edilen belgeler ile birlikte en yakın notere gitmeniz yeterli olacaktır. Teslim ettiğiniz belgeler sonucunda 2 adet belgeye en az 3 imza atmanız istenir ve noter onayı alındıktan sonra bu iki belgeden biri size verilir.

Gerekli olan belgeleri listelemek gerekirse;

İmza Beyannamesi ile Farkları Nelerdir?

İmza Beyannamesi, sirkülerden farklı olarak gerçek kişinin -her hangi bir kurumdan bağımsız- şahsi imzasına resmiyet kazandırmak amacıyla noterden belirli bir ücret karşılığında alabileceği belgedir. Alınması sonucunda kişi, şahsi ve ticari faaliyetlerinde kimliğini kanıtlayabilir hale gelir. Beyannamenin içeriğinde kişinin nüfus bilgileri ve imza örnekleri yer alır ve notere nüfus cüzdanı aslı ile gitmek yeterlidir. İmza sirküleri almak için ise yukarıda belirttiğimiz belgelere ihtiyaç duyuluyor olup, gerçek kişilerin değil tüzel kişilerin başvurusu esas alınır.

İmza Sirküleri Devredilebilir mi?

İmza sirkülerinin şirket yetkilileri ya da şirket tarafından yetkilendirilen kişilerin kullanabileceğini belirtmiştik .İmza yetkisi başkasına devredilmek istenirse, noterden onay alınması gerekmektedir. Yetki devri sırasında noter tarafndan belirli belgeler istenbektedir bu belgeler; yetkiyi devredecek ve alacak kişinin fotoğrafları, ilgili kişilerin nüfus cüzdan fotokopileri, imza sirküleri ve talimat belgesidir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

İmza sirküleri ne süreyle geçerlidir?

İmza sirkülerinin geçerlikik süresi, yetkilendirilen kişinin ya da firmanın görevde bulunma süresiyle orantılıdır. Bu sayede firma tescil ve onayıyla imza yetkili olarak atanan kişinin görevinin sona ermesiyle imza süresi de sona ermiş olmaktadır.

2022 Yılı imza sirküsü ücreti nedir?

Noterden alınabilen imza sirküsünün toplam ücreti 147 TL'ye denk gelmektedir. İmza sirküsünün tek nüsha fiyatı 98 TL'dir ancak ikinci nüsha istendiğinde bunun ücreti de 59 TL'dir.

İmza sirküleri Kaybolduğunda ne yapılmalıdır?

İmza sirkülerinin kaybolması durumunda noterden yeni bir başvuru yapılması gerekmektedir. İmza sirkülerinin güncellenmesi, ilgili yıla ve ücrete bağlı olarak fiyat değişikliği gösterebilmektedir.

İmza Sirküleri e-Devletten alınabilir mi?

İmza sirküleri e-Devlet üzerinden alınamaz. E-Devlet üzerinden yalnızca alınmış olan imza sirkülerinin muhatabı ve kapsamı öğrenilebilir. İmza sirküleri, fiziki noter şubelerinden belirli bir ücret karşılığında alınabilmektedir.

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı