CRM Nedir? İşletmeler için CRM Neden Önemlidir?

Ertuğrul Karakaş

KolayBi' İçerik Yazarı

CRM yazılı dekoratif
İş Geliştirme
8.3.2019
0 dk okunma süresi

CRM Nedir?

CRM (Customer Relationship Management) diğer bir ifadeyle “Müşteri İlişkileri Yönetimi” günümüzde firmaların sıklıkla kullandığı bir yazılımdır.
İşletmelerin mevcutta bulunan müşterilerini ve aynı zamanda da potansiyel müşterileri arasında sadakati sağlayarak verimli ve titizlikle kullanılmalıdır.

CRM yazılımları, kontak yönetimi, satış süreci yönetimi, kampanya yönetimi gibi pek çık hizmetleri de sunmaktadır. CRM sadece bir müşteri veri tabanı olmak da kalmamakta aynı zamanda işletmenin pazarlama süreçlerinde büyük ölçüde yardım eden tüm araçları en etkili ve verimli şekilde kullanan çok yönlü bir platformdur. Etkili bir CRM sayesinde işletmeler, daha fazla müşteriye bu sayede de daha fazla kâr elde etmektedirler.

CRM sayesinde müşteri ilişkilerinizi etkin bir şekilde yönetirsiniz.Bu sayede de hem müşterilerinizi daha yakından tanır ve bunun sonucunda da müşterilerinizin taleplerine göre rahatlıkla hareket edersiniz.Karşılıklı beklentiler de daha çabuk gerçekleşir.

İlgili içerik: ERP Nedir? ERP Programı Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

bilgisayarda çalışan bir kadın ilüstrasyonu

CRM İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Mevcutta bulunan müşterilerinizle daha etkili iletişim kurmanızı sağlar

CRM , işletmeniz için tüm müşteri isteklerini ve geri dönüşümlerini bir araya toplayıp anlık takip etmenizi sağlayan bir platform sunar. Bu sayede de müşterilerinizle iletişiminiz daha sağlıklı bir hale dönüşür, hem onlara daha iyi hizmet sunarsınız, hem de size geri dönen, sürekli ve hep sizi tercih eden müşterilerinizin sayısı artar. Bu sonuçlar neticesinde de, satışlarınız artmaya başlar.

Potansiyel müşterileri işletmenize çekmenizi sağlar

CRM sayesinde, potansiyel müşterilerinizi de aynı mevcut müşterileriniz gibi tanıyarak sınıflandırabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin yarattığı etkileşimleri adım adım takip edip işletmenizin bir ürünü ya da sunduğunuz bir  hizmetinizle kurdukları bağlantıyı anlayabilir, bu sayede de bu verileri kullanarak potansiyel müşterilerinizi mevcut konumunda bulunan müşterilere çevirebilirsiniz.

İşletmenize Pazarlama alanında oldukça avantaj sağlar

CRM'in yazılımları ile bağdaştırdığınız pazarlama fonksiyonları sayesinde, kampanyalar tasarlayıp yönetebilirsiniz. Bu sayede hem yeni fırsatlar yaratıp bu fırsatları doğru kararlarla değerlendirebilirsiniz. Ama en önemlisi CRM'in sağladığı verileri yorumlayarak nasıl bir pazarlama yolu izleyebileceğinizi kararlaştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer blog içeriklerimiz: 

Servis Modeli Bankacılığı (BaaS) Nedir?

KolayBi' Nedir? İşletmelere Katkısı Nelerdir?

Leasing (Finansal Kiralama) Nedir ?

CRM Nedir? İşletmeler için CRM Neden Önemlidir?

Ertuğrul Karakaş

KolayBi' İçerik Yazarı