NACE Kodu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Şirket kurma yolunda adımlar atma aşamasında olan her kişi, şirket unvanı ile birlikte NACE kodu kavramı ile de karşılaşır. Peki açılımı “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” olarak bilinen 6 haneli bu kod şirketler adına ne ifade eder, ne işe yarar? Nereden, nasıl öğrenilir?

NACE Kodu Nedir?

Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistik üretimi ve yayılımı amacına hizmet eden NACE kodu, Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş bir uygulamadır. Ülkemizde de 2013 yılından beri Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bu yolla ekonomik faaliyetlere yönelik istatistiki veriler dünya düzeyinde karşılaştırılabilir bir hal almıştır.

Peki Bu Kod Ne İşe Yarar?

Bir şirket kurarken Ticaret Odası’na kayıt gerçekleştirmeden önce NACE kodunun belirlenmesi gerekir. Altı haneli kod olarak da bilinen NACE kodu, işyerinin faaliyet alanını ve bununla ilgili olarak işyeri tehlike sınıfını gösterir. Aynı zamanda NACE koduyla birlikte tehlike sınıfı da belirlendiğinden, iş sağlığı ve güvenliği konusunda hangi yasal gereklilikleri yerine getireceğiniz konusunda daha rahat fikir sahibi olursunuz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu kod 6 haneden oluşması sebebiyle altı haneli kod olarak da biliniyor. Peki bu rakamlar neyi ifade ediyor, bize neyi anlatıyor?

Sahip olduğunuz kodun ilk 2 hanesi genel faaliyet sınıfınızı belirtirken, son 4 hanesi alt faaliyet sınıfınızı belirtiyor. Örneğin 22, Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı anlamına gelirken 22.11.19, Lastik tekerleklerinin yeniden işlenmesi ve sırt geçirilmesi (lastiğin kaplanması) anlamına gelir. Ve bu koda sahip işletmeler “çok tehlikeli” işyerleri kapsamında yer alıyor.

İşyerlerinin NACE kodu tarafından belirlenen tehlike sınıflandırılması aşağıdaki gibidir;

Çok Tehlikeli İnşaat, maden, tersane vb. işlerin yapıldığı işyerleri
Tehlikeli  İmalat, kesme, boyama vb. işlerin yapıldığı işyerleri
Az TehlikeliBüro hizmetleri, gıda, perakende alışveriş vb. işyerleri

NACE Kodu Nasıl Öğrenilir?

Şirketinizin NACE kodunu öğrenebileceğiniz birçok farklı yol bulunmaktadır. İlk olarak İstanbul Ticaret Odası’nın websitesinden “Bilgi Bankası > Firma Bilgileri” adımlarını izlemelisiniz. Sicil kayıtları sekmesi altında yer alan arama kriterlerinden birini kullanarak ulaşacağınız “Firma Detay” sayfasında altı haneli kodunuza ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte çok daha kolay bir yöntem olarak; işletmenizin SGK sicil numarasının 2,3,4,5,6 ve 7. rakamları size NACE kodu bilginizi verecektir.

Kendi imkanlarınızla işletmenize ait bu koda ulaşamamanız durumunda muhasebecinizden yardım alabilir veya bir mali müşavire danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.