Tediye Makbuzu Nasıl Düzenlenir?

Tediye makbuzu, bir işletmenin başka bir şirketten satın aldığı mal veya hizmet için ödedikleri ücretin resmî belgesidir.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Tediye makbuzu, bir işletmenin başka bir şirketten satın aldığı mal veya hizmet için ödedikleri ücretin resmî belgesidir. Tediye makbuzunu, ödemeyi yapan taraf kesmektedir. Tahsilat işlemi çek veya nakit fark etmeksizin tediye makbuzu kesilebilir. Tediye makbuzu sayesinde yapılan alışverişler resmî olarak belgelendirilir.

Tediye makbuzunda, satışı gerçekleştirilmiş bir alışverişin ardından düzenlenmesi söz konusudur. Bu makbuz ile ödemenin yapıldığı belgelenir. Tediye makbuzu tıpkı tahsilat makbuzu gibi ödeme elden yapıldığı zamanlarda kesilmektedir. Tediye makbuzunda firmanın ödediği paraya dair bilgiler yer alır.

Tediye Makbuzunda Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

Bir tediye makbuzunda aşağıdaki bilgiler yer almalıdır:

İlgili içerik: Tellaliye Sözleşmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tediye Makbuzu Nasıl Doldurulur?

Yukarıda bahsettiğimiz tediye makbuzunda yer alması gereken bilgilerin ardından bir tediye makbuzunu, aşağıdaki görseldeki gibi örneklendirebiliriz. İşletmenin ticari alışverişinden sonra tediye makbuzu düzenlenmelidir. Tediye makbuzu düzenlenirken ödeme biçimine uygun alan doldurulmalı ve boş alanlar varsa üzeri çizilmelidir. Tahsilatı yapan kişinin ve tahsilat bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Gerekli yerler doldurulmazsa makbuz geçersiz sayılır.

Tediye Makbuzu
Boş Tediye Makbuzu Örneği

Tediye Makbuzu ile Tahsilat Makbuzu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tediye makbuzu da tahsilat makbuzu gibi ilgili ödemenin çek veya nakit gibi ödemenin elden yapıldığı zaman düzenlenmektedir. Farklılaştıkları yön ise olarak ise tahsilat makbuzu ve tediye makbuzunu kimin düzenlediği konusudur. Tediye makbuzu ödemeyi yapan kişi tarafından düzenlenir, tahsilat makbuzunu ödemeyi alan taraf düzenler. Ayrıca her iki makbuzda da ödemeyi alan ile makbuzu kesen kişinin olduğu alan ile ödemeyi yapan ve makbuzu tarfların olduğu kısım aynı yerdedir.

Tahsilat makbuzu konusunda ayrıntılı bilgiye Tahsilat Makbuzu Nedir? Nasıl Düzenlenir? blog içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı