Tediye Makbuzu Nasıl Düzenlenir?

Reading Time: < 1 minutes

Tediye makbuzu, bir işletmenin başka bir şirketten satın aldığı mal veya hizmet için ödedikleri ücretin resmî belgesidir. Tediye makbuzunu, ödemeyi yapan taraf kesmektedir. Tahsilat işlemi çek veya nakit fark etmeksizin tediye makbuzu kesilebilir. Tediye makbuzu sayesinde yapılan alışverişler resmî olarak belgelendirilir.

Tediye makbuzunda, satışı gerçekleştirilmiş bir alışverişin ardından düzenlenmesi söz konusudur. Bu makbuz ile ödemenin yapıldığı belgelenir. Tediye makbuzu tıpkı tahsilat makbuzu gibi ödeme elden yapıldığı zamanlarda kesilmektedir. Tediye makbuzunda firmanın ödediği paraya dair bilgiler yer alır.

Tediye Makbuzunda Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

Bir tediye makbuzunda aşağıdaki bilgiler yer almalıdır:

  • Yatırılan paranın rakam ve yazı ile ne kadar olduğu,
  • Yatırılan paranın para birimi bilgisi,
  • Makbuzun düzenlendiği tarih,
  • Parayı alanın ismi, soyadı ve imzası,
  • Parayı verenin ismi, soyadı, ve imzası,
  • Makbuz kesen firmanın bilgileri; adres, telefon, ve unvan bilgileri,
  • Eğer makbuz bir birey tarafından kesildiyse bu bireyin isim ve soyadı bilgisi,
  • Eğer para çek ile verildiyse çekin ait olduğu banka ve çek numarası

Tediye Makbuzu Nasıl Doldurulur?

Yukarıda bahsettiğimiz tediye makbuzunda yer alması gereken bilgilerin ardından bir tediye makbuzunu, aşağıdaki görseldeki gibi örneklendirebiliriz. İşletmenin ticari alışverişinden sonra tediye makbuzu düzenlenmelidir. Tediye makbuzu düzenlenirken ödeme biçimine uygun alan doldurulmalı ve boş alanlar varsa üzeri çizilmelidir. Tahsilatı yapan kişinin ve tahsilat bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Gerekli yerler doldurulmazsa makbuz geçersiz sayılır.

Tediye Makbuzu
Tediye Makbuzu Nasıl Doldurulu?

İlginizi çekebilecel diğer içerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!