e-İmza Nedir? e-İmza Nereden Alınır?

E-imza (elektronik imza), Resmî Olarak Uygulanan Tüm Süreçlerde Islak İmzanın Yerine Kullanabilen Dijital Bir Uygulamadır.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

E-İmza Nedir?

E-imza (elektronik imza), resmî olarak uygulanan tüm süreçlerde ıslak imzanın yerine kullanabilen dijital bir uygulamadır. e-İmza hukuki açıdan ıslak imza ile aynı niteliklere sahiptir ve ıslak imza gibi belirli bir şekle sahip değildir. Harfler, karakterler veya sembollerden oluşan e-imza, ıslak imza gibi bir görünüme sahip değildir ve imzalayan kişi tarafından kimliği doğrulamak amacıyla başka bir elektronik veriye eklenerek kullanılmaktadır. E-İmza ve ıslak imzanın hukuki özellikleri açısından aynı olması ve bazı alanlarda pek çok istisnaları bulunması söz konusudur. Bu istisnalar şunlardır; evlenme, veraset ve intikal, 3. Tarafın şahitliği gereken emlak alım satım işlemleridir.

e-İmza (Elektronik imza), elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek, imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. Ayrıca harf, karakter ve sembollerden oluşan, tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan sayısal bir veri olarak da tanımlanabilir.  

5070 Sayılı Kanun uyarınca elektronik imza, ıslak imza ile eş değerdedir.   e-İmza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.  

e-İmza Nasıl Alınır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından e-İmza, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları ile sunulmaktadır. Bu hizmeti sağlayan firmaların listesine BTK’nin resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. E-İmzanızın aktif hale getirebilmek için öncelikle kart sürücü yazılımını cihazınıza kurmalısız. Bu yazılımı, size elektronik imzanın yanında sunulan medya veya e-İmzayı edindiğiniz firmanın web sitesi üzerinden kurabilirsiniz. Bilgisayarınızda e-İmza kurulum işlemini tamamlayıp ardından hesabınıza giriş yapabilir, sertifikanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

KolayBi' ile e-İmza Alım Süreçlerinizi Hızlandırın!

Elektronik İmzanın Temel Özellikleri Nelerdir?

Elektronik imzanın üç temel özelliği vardır:

Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) Nedir?

Nitelikli elektronik sertifika; “nitelikli sertifika” olduğuna dair bir ibareyi, sertifika hizmet sağlayıcısının kimlik bilgilerini ve kurulduğu ülke adını, imza sahibinin teşhis edilebileceği kimlik bilgilerini, sertifikanın geçerli olduğu süreyi ve sertifikanın seri numarasını barındıran elektronik sertifikadır.

e-İmzayı kullanmak için gereken nitelikli elektronik sertifika (NES) sadece gerçek kişilere verilmektedir. Kurumlara verilmemektedir. Kurumlarda imza yetkisine sahip kişiler kendi adlarıyla almış oldukları e-imzayı kurumu temsilen kullanabilirler.

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı Kurumlar Hangileridir?

Başbakanlık Genelgesi gereği TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi sadece kamu çalışanlarına sertifika hizmeti sunmaktadır.

Güvenli e-İmza (elektronik imza) kullanmak için gerekli nitelikli elektronik sertifika (NES) aşağıdaki elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından (ESHS) temin edilebilir:

E-İmza Başvurusunda Hangi Belgeler Gerekir?

E-imza, 2 ayrı çeşide sahiptir, bunlar; bireysel e-İmza ve kurumsal e-İmzadır. Bu iki ayrı e-İmza için başvuru süreci farklı işler.

Bireysel e-İmza İçin Gerekli Belgeler:

Kurumsal E-İmza İçin Gerekli Belgeler:

e-İmza Nerede Kullanılır?

E-İmza genellikle kamusal veya ticari sözleşmelerde kullanılmaktadır. E-İmzanın kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

E-İmza Kullanımı Neden Önemli?

Dijital dönüşümün hızlanmasıyla elektronik uygulamalar, kullanıcılara avantajlar tanımaya başlamıştır. Teknolojinin hayatımızın merkezi olmasıyla e-İmza uygulaması da önem arz etmektedir. E-İmzanın sağladığı faydalar aşağıdaki gibidir:

E-İmza Nasıl Yenilenir?

E-imza, belirli sürelerde kullanılabildiği için süresi dolduğu zaman yenilemeniz gerekmektedir. İmza yenileme işleminizi sertifika sürenizin bitiş tarihinden 3 ay öncesinde başlatabilirsiniz. Kamu Sertifikasyon Merkezi (Kamu SM), yenileme süreciniz ile ilgili mail üzerinden bilgilendirme yapacaktır. Süreniz dolduğunda mail aldığınız yenileme talebi üzerine e-İmza başvurunuzu yenileyebilirsiniz. Talep oluşturmanızın ardından Kamu SM sertifikanızla ilgili başvuru parolası ve mail adresi gönderilmektedir. Burada yer alan bilgiler ile başvuru formuna erişerek formu doldurabilir ve bu şekilde başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Yeni e-imza sertifikanız bir önceki sertifikanın süresinin bitimine iki ay kala üretilmektedir. Fakat mevcut sertifikanızın süresi henüz dolmadıysa yeni sertifikayı kullanamazsınız.

e-Fatura e-Arşiv Fatura ve e-SMM Başvuru Süreci

e-Fatura uygulamasından yararlanmak isteyen mükellefler için başvuru işlemi elektronik imza araçları (tüzel kişiler için MALİ MÜHÜR, gerçek kişiler için NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA ya da MALİ MÜHÜR) ile elektronik ortamda yapılmaktadır. Bu nedenle, söz konusu başvuru işlemi öncesinde mükelleflerin e-İmza araçlarını temin etmiş olmaları gerekmektedir.

İşletmenizin e-Faturaya geçişi için uzun ve karmaşık işlemlerle uğraşmazsınız. Çünkü KolayBi’ destek ekibi, tüm e-Fatura geçiş sürecinde yanınızda. Üstelik ücretsiz e-Fatura entegrasyonu için Dijital Köprü kampanya seçeneği ile!

QNB Finansbank Dijital Köprü kampanyası kapsamında KOBİ’lerin dijital dönüşümlerini desteklemek amacıyla hem e-Fatura & e-Arşiv ürünlerini hem de e-Serbest Meslek Makbuzunu tamamen ücretsiz olacak şekilde kullanabilirsiniz! Hiçbir kontör veya geçiş ücreti ödemeden elektronik fatura ve makbuz kesmenin kolaylığını yaşayın!

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

e-İmza Nereden, Nasıl Alınır?

Bilgi Teknolojileri Kurumu üzerinden alınan e-imza iki şekilde kullanıma sunulmaktadır. Bireysel ve kurumsal e-imza almak için iki farklı yol izlenmektedir;

1) Bireysel e-İmza: Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) Başvuru formu ve başvuru sahibi kişinin T.C kimlik numarasını içeren kimlik/ehliyet belgesinin aslı.
2) Kurumsal e-İmza: Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) Başvuru formu, imza sirkülerinin fotokopisi, başcuru sahibine ait T.C kimlik numarasını içeren kimlik/sürücü belgesinin aslı, son altı ay içerisinde Ticaret Sicil Memurluğu'ndan alınmış bir faaliyet belgesinin aslı.

e-İmza Kurulumu Nasıl Yapılır?

Gerekli donanım ve yazılımsal işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Kurulum yapılacak bilgisayarın işletim türünün e-imza için çalışabilir durumda olması gerekmektedir. Kurulum için gerekli programları bilgisayarınıza yükledikten sonra e-imza servis sağlayıcınızın internet adresindeki yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir. Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun yetkilendirdiği e-İmza Servis Sağlayıcıları listesine göz atarak, yetkilendirilmiş e-imza sağlayıcılarını görebilirsiniz.

e-İmza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurulum gerçekleştirdikten sonra tarafınıza ait bir e-imza olup olmadığını sorgulamak için e-Devlet Nitelikli Elektronik Sertifika Sorgulama bağlantısı üzerinden gerekli sorgulamayı sağlayabilirsiniz.

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı