Muhasebe Yazılımı ve KolayBi’

1994 yılında oluşturulan Tek Düzen Hesap Planına göre muhasebe yazılımı; yevmiye, büyük defter, envanter defterleri gibi bir çok muhasebe ile ilgili araç gereçleri zorunlu kılardı. Kayıtların tutularak uygun zamanda ve şartlarda uygulanmasını sağlamaktadır. İstenildiği zamanda da ulaşılmasına olanak sağlamaktadır.

Muhasebe Yazılımı Nasıl Çalışır?

Bilgisayar ile fatura, fiş, makbuz, dekont gibi evraklar kullandığınız muhasebe yazılımı işlenir. Bunun sonucunda yine, program bünyesinde mevcut olan gelir tablosu, bilanço ya da işletme hesap özeti gibi gelir–gider dengesini gösteren tablolar yardımı ile vergi gösterilebilmekte ya da istenilen kayıtlara istenilen özellikte ulaşılabilmektedir. KolayBi’ ön muhasebe programı ile de gelir-gider raporlarını kolaylıkla yönetebilir, alacaklarını ve borçlarınızı zamanında tahsil etme ve ödemesini kolaylıkla programlayabilirsiniz.

Günümüzde, zamanla İnternet ağlarının genişlemesine paralel olarak, İnternet üzerinden veri girişi yapılabilen yazılımlar ve programlar da oluşturulmuş durumdadır. KolayBi’ de bulut tabanlı bir sistemdir. İnternet yolu ile ilgili program sitesine girilerek şifre ve kullanıcı adı gibi özel parametreler kullanılmakta ve program kullanılabilmektedir. Güvenlik için şifrelerde bazı kontroller koyulabilir ve giriş yaparken güvenlik sağlanabilir. Bu durumun avantajı, çalınma, bilgisayar bozulması, halk arasında çökmesi gibi olumsuz faktörlerden kayıtlı olan veriler asla zarar görmemektedir. Bu durum uzun yıllarca girilen ve muhafaza edilmesi gereken verileriniz için oldukça önemlidir. KolayBi’ uygulamasında da verileriniz Amazon sunucularında saklandığı için herhangi bir sistem çökmesinde verileriniz daima güvende kalacaktır.

Önceleri, iş yoğunluğu fazla; muhasebe yazılımlarının da neredeyse hiç olmamasından dolayı, el yordamıyla veri girişi yapılmaktaydı. Yevmiye defterlerine, muhasebeciler aracılığıyla işletme verileri el ile yazılmaktaydı. Bundan dolayı, fazla evrak olması durumunda oldukça zor bir hale geleceği için, işin içinden çıkılamaz bir duruma girmekteydi.

KOBİ’lere Ön Muhasebe Kolaylığı

KOBİ’ler, gelir-gider takibi yapması, ödeyeceği vergilerden haberdar olması, alım ve satım gücü gibi değerlerinin bilinmesi adına kendi muhasebelerini tutmaları gereklidir. Yasal bir zorunluluk ve bir verimlilik olarak görebileceğimiz muhasebe, önceden Excel programı veya defterler aracılığıyla tutulurdu. Bir firmanın fatura, makbuz, dekont gibi evraklarının sürekli bir yerde saklaması ve işlenmesini gerektiren muhasebe zamanı, küçük firmalar için bu şekilde halledilse bile işlem hacmi yüksek olan şirketlerde muhasebeyi geleneksel yöntemlerle devam etmek zaman alan bir hale gelmiş olur. Defterler veya Excel gibi yazılımlar bir muhasebe yazılımının sunacağı modüler yapısından uzak olduğu için bu araçlarla ön muhasebenizi  tutmak verimsiz olmasının dışında zaman ve efor kaybına neden olur. Büyük veya küçük fark etmeksizin, işlem hacmi yüksek olan ve mali durumunu sürekli kontrol altında tutmak isteyen KOBİ’ler KolayBi’ desteği ile beraber finansal işlerini ileri düzeye taşıyabilirler. Eskiden olduğu gibi bir yere bağlı kalmadan ofiste, dışarıda, şantiyede İnternet olan her yerde erişim sağlayabilir ve paranızın yönetimini hep elinizde tutabilirsiniz.


14 Gün Ücretsiz Dene


Ön muhasebenizin yönetimini en kolaya indirin..

14 Gün Ücretsiz Dene

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.