SaaS Nedir? İşletmeler için Avantajları Nelerdir?

Türkçe karşılığı "hizmet olarak yazılım" olan Saas (Software as a Service) , kullanıcıların uygulamalara internet üzerinden erişimini sağlar.

İçerik Üreticisi
Ahmet Karadeniz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Türkçe karşılığı "hizmet olarak yazılım" olan Saas (Software as a Service) , kullanıcıların uygulamalara internet üzerinden bağlanarak online olarak, çok düşük bir maliyetle hızlıca kullanabilmelerini sağlar. Kurumsal kullanımda sıkça kullanılanlara örnek olarak CRM ve ERP verilebilir. Bu uygulamaları kullanabilmek için abonelik ücreti veya kullanım kapsamına göre ödeme alınır.

Bulut sistemlerinin ve teknolojik gelişimlerin etkisiyle çeşitli internet kavramları hayatımıza girmiş ve özellikle veri taşıma süreçlerinin hız kazanması SaaS, IaaS, PaaS gibi bulut bilişim modellerinin gelişmesini sağlamıştır.

Hizmet olarak yazılım (veya SaaS), uygulamaları İnternet üzerinden hizmet olarak sunmanın bir yoludur. Yazılımı kurmak ve bakımını yapmak yerine, sadece İnternet üzerinden erişerek kendinizi karmaşık yazılım ve donanım yönetiminden kurtarırsınız. SaaS uygulamalarına bazen Web tabanlı yazılım, isteğe bağlı yazılım veya barındırılan yazılım denir. Adı ne olursa olsun, SaaS uygulamaları bir SaaS sağlayıcısının sunucularında çalışır. Sağlayıcı, güvenlik, kullanılabilirlik ve performans dahil olmak üzere uygulamaya erişimi yönetir.

Yaygın Bulut Bilişim (SaaS) Modelleri Nelerdir?

IaaS (Infrastructure as a Service):  Hizmet olarak sunulan altyapı (IaaS), tedarikçinin kullanıcılara sunucu, depolama, ağ gibi bilişim kaynaklarına erişim verdiği bir bulut bilişim modelidir. Kuruluşlar bir hizmet sağlayıcının altyapısında kendi platformlarını ve uygulamalarını kullanır.

SaaS (Software as a Service):  Anahtar teslim paket olarak kurulan, internet bağlantısı bulunan bir cihazdan  ilgili tarayıcıya girilerek kullanılabilen yazılımları kapsayan teknolojilerin bütünüdür. Pek çok internet hizmeti, e-posta, veri depolama gibi süreçler hizmet SaaS şeklinde sunulabilmektedir.

PaaS (Platform as a Service): Üçüncü taraf bir bulut hizmet sağlayıcısının, uygulama barındırma veya geliştirme için gerekli  donanım ve yazılım araçlarını, müşterilere internet üzerinden sunduğu bir bulut hizmeti modelidir.

SaaS Nedir

SaaS Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

SaaS son yıllarda çok fazla popülerleşmiştir ve geleneksel yöntemlere göre bir sürü avantaj sunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

Dezavantajları Nelerdir?

Bulut Bilişim sınırlı bir bütçeyle son teknolojiye erişim ve profesyonel destek sağlamakla beraber bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Bu sebeple son kararı vermeden önce dezavantajlarına da bir bakmak gerekmektedir. Dezavantajlarından bazıları:

saas modeli çeşitli şirketler
Çeşitli SaaS Modeli Şirketler

Konuyla ilgili diğer blog içeriklerimiz: 

Servis Modeli Bankacılığı (BaaS) Nedir?

ERP Nedir? ERP Programı Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

CRM Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Ahmet Karadeniz
Digital Copywriter