Online Ödeme Sistemleri Güvenilir mi?

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Online Ödeme Yöntemi Nedir?

Online ödeme, alacaklı ve borçlu arasında oluşan para ilişkisinin internet ortamında oluşmasını sağlar. Online ödeme sistemleri kredi kartları ve sanal poslar kullanılarak gerçekleşir. Bu sistemi kullanan firma ödeme alabilmek için bankalara sanal pos başvurusu yapar. Sanal pos, şu anda mağazalarda kullanılmakta olan fiziksel posun internet ortamında hiçbir temas olmadan kullanılabilmesini sağlayan sistemlerdir.

Online Ödeme

Online ödeme sistemleri adı, ülkemizde e-tahsilat, sanal pos ve benzeri isimlerle de adlandırılan ve sanal (internet) ortamda kredi kartıyla yapılan ödeme yöntemine verilir. Hadi bunu biraz açalım;

Mevcut teknolojik ortamda mümkün olan en üst seviye güvenlik standartlarına sahip sunucu ve alt yapıda kurulu bir yer olması gerekir. Bu altyapı ile oluşan firmalar alacaklarını tahsil etmede kullanıcıya daha sağlam bir güven verir.

Çek, senet, nakit, havale, ve eft gibi ödeme/ tahsilat yöntemlerine kuvvetli bir ek ya da alternatif olarak düşünülebilir. Size ödeme yapma durumda olan kişi ve kuruluşlar internet sitenize girerek kredi kartlarıyla tek çekim ve taksit avantajlarından faydalanarak size ödeme yaparlar. Tamamen yasal prosedürlerde gerçekleşen bu işlemler tahsilat yapmayı kolaylaştırdığından kuruluşların nakit akışını da hızlandırır. Ödemelerin muhasebeleşmesi anlık olduğu gibi cari hesap kontrolleri ve raporlamalarda da üstün özellikleriyle kuruluşların karar mercilerinin ileriye dönük planlamalarına ciddi katkılar sunar. Cari hesaplarınızın takibi kolayca yapmak için KolayBi' ön muhasebe programını deneyin.

Online Ödeme Sistemleri
KolayBi'yi 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

3D Secure Nedir?

İnternet üzerinden, kredi ve banka kartlarıyla yapılan ödemelerde, kart sahibinin ve kartının güvenliğinin korunabilmesi amacıyla geliştirilmiş sisteme 3D Secure denir.

3D Secure ile ödeme yapılırken, müşterinin ekranında bankalar tarafından sunulmakta olan özel bir 3D Secure ödeme penceresi açılır. Aynı anda ödeme yapmak isteyen kart sahibinin bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına özel bir onay kodu gönderilir. Cep telefonuna gelen kod 3D Secure işlem ekranında istenen kod alanına girilip onaylanması beklenir, onay verilmediği durumda ödeme gerçekleşmez. Yani kart sahibi dışında kimse ilgili ödemeyi gerçekleştiremez.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Servis Modeli Bankacılığı (BaaS) Nedir?

Dijital Dünyanın Yeni Gözdesi: FinTech Nedir?

SaaS Nedir? İşletmeler için Avantajları Nelerdir?

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı