SGK'ya Nasıl e-Fatura Kesilir? SGK e-Fatura Tipleri Nelerdir?

Düzenlemeler ile birlikte; medikal ve tıbbi emtia alışverişi yapan işletmelerin, faturalarını e-fatura olarak düzenlenmesine karar verildi.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Sosyal Güvenlik Kurumu 01 Ekim 2017 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına dâhil olmaya başlamıştır. Böylece, e-Fatura uygulamasına kayıtlı sağlık hizmet sunucuları ve diğer mükelleflerin bu tarihten itibaren kuruma düzenleyecekleri ve gönderecekleri faturaları elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir. Bununla birlikte; medikal cihaz ticaretiyle uğraşanlar, ilaç-etken madde temin eden işletmeler vb. emtiaların ticaretini yapan ve 1 Temmuz 2021 tarihinde itibaren SGK ile anlaşmalı işletmeler, faturalarını e-fatura formatıyla düzenleyip ileteceklerdir.

E-Fatura uygulamasına kayıtlı olmayan sağlık hizmet sunucuları ve diğer mükellefler açısından herhangi bir değişiklik olmayıp, kuruma yaptıkları mal ve hizmet ifasında genel hükümler çerçevesinde fatura düzenlemeye ve göndermeye devam edeceklerdir. Faturaların elektronik belge olarak oluşturulması ve gönderilmesinde uyulması gereken format ve standartlar ile diğer hususlar Gelir İdaresi Başkanlığına ait http://www.efatura.gov.tr/ internet adresinde yer almaktadır.

Elektronik fatura uygulaması; fatura içeriği, fatura düzenleme süresi, inceleme, fatura eki belge düzenlenmesi ve teslimi gibi hususlarda bir değişiklik getirmediğinden ilgili mevzuat çerçevesinde hareket edilmesi gerekmektedir. E-Faturadaki senaryo, “Temel Fatura Senaryosu” üzerinden yürütülecektir. Konuya ilişkin teknik bilgiler, teknik dokümanda yer almaktadır. SGK’ya gönderilecek e-Faturalar, formata uygunluk bakımından SGK tarafından kontrol edilmektedir. Formata uygunluk durumu söz konusu değilse faturalar kabul edilmemektedir.

SGK'ya Nasıl e-Fatura Nasıl Kesilir?

SGK’ya yollanacak e-faturalar için tüm esaslar VUK 397 sıra numaralı tabliğinde belirtilmiştir. SGK'ya kesilecek olan fatura, temel fatura senaryosu üzerinden devam etmektedir. Yani bir göndericiden, başka bir alıcıya iletilen bir e-fatura senaryosu işlemektedir.

SGK’ya düzenlenebilecek e-Faturalar Nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

Çankaya Vergi Dairesi Vergi No:7750409379

Çankaya / ANKARA

Tüm bunların yanı sıra e-Fatura işlemlerinizi tek bir tıkla kolayca halletmek isterseniz, fatura kesme programı Logo İşbaşı’nı tanımanızın tam zamanı! Siz de kullanan her on kişiden dokuzunun memnun kaldığı Logo İşbaşı ile ön muhasebenizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilir, zamandan ve mekândan bağımsız şekilde fatura kesebilmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

SGK'ya ait fatura bilgilerine nereden ulaşabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ya gönderilecek elektronik faturalar ile ilgili düzenleme bilgileri;

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Çankaya Vergi Dairesi
Vergi No: 7750409379
Adres : Çankaya / ANKARA

SGK'ya kesilen bir e-Fatura Nasıl İptal Edilir?

SGK'ya iletilen fatura senaryosu, temel fatura senaryosu üzerinden gerçekleşmektedir.

Temel e-fatura iptalinde oluşturulmuş olan e-faturaların iptal edilebilmesi için faturayı düzenleyen kurum ve/veya kişi fatura numarası ve fatura tutarına dair bilgilerin imzalanıp fatura iptal talebinin ''e-Fatura İptal Portalı'' aracılığı ile oluşturulması ve iptal taleplerine ilgili faturanın alıcısı tarafından onay verilmesi gerekmektedir. İlgili faturanın müsebbibi tarafından iptal talebine portal aracılığı ile onay gelmediği takdirde, iptal talebine ait e-faturalar, sistem üzerinde iptal edilmemiş, geçerli fatura sayılacaktır.

e-Fatura iptal süreci hakkında ayrıntılı bilgiye e-Fatura Nasıl İptal Edilir? E-Fatura İptal Portalı Kullanımı adlı blog içeriğimden ulaşabilirsiniz.

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı