SGK’ya Nasıl e-Fatura Kesilir? SGK e-Fatura Tipleri Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu 01 Ekim 2017 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına dâhil olmaya başlamıştır. Böylece, e-Fatura uygulamasına kayıtlı sağlık hizmet sunucuları ve diğer mükelleflerin bu tarihten itibaren kuruma düzenleyecekleri ve gönderecekleri faturaları elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir. E-Fatura uygulamasına kayıtlı olmayan sağlık hizmet sunucuları ve diğer mükellefler açısından herhangi bir değişiklik olmayıp, kuruma yaptıkları mal ve hizmet ifasında genel hükümler çerçevesinde fatura düzenlemeye ve göndermeye devam edeceklerdir. Faturaların elektronik belge olarak oluşturulması ve gönderilmesinde uyulması gereken format ve standartlar ile diğer hususlar Gelir İdaresi Başkanlığına ait http://www.efatura.gov.tr/ internet adresinde yer almaktadır.

Elektronik fatura uygulaması; fatura içeriği, fatura düzenleme süresi, inceleme, fatura eki belge düzenlenmesi ve teslimi gibi hususlarda bir değişiklik getirmediğinden ilgili mevzuat çerçevesinde hareket edilmesi gerekmektedir. E-Faturadaki senaryo, “Temel Fatura Senaryosu” üzerinden yürütülecektir. Konuya ilişkin teknik bilgiler, teknik dokümanda yer almaktadır. SGK’ya gönderilecek e-Faturalar, formata uygunluk bakımından SGK tarafından kontrol edilmektedir. Formata uygunluk durumu söz konusu değilse faturalar kabul edilmemektedir.

SGK’ya düzenlenebilecek e-Faturalar Nelerdir ?

  • Sağlık Hizmet Sunucusu Faturaları
  • Abonelik Faturaları
  • Mal/Hizmet Alımı Kapsamında Gelen Faturalar
  • Diğer Faturalar şeklindedir.

KolayBi’ ön muhasebe uygulamamızdan SGK tipi faturalarınızı pratik bir şekilde kesebilirsiniz.

Detaylı bilgi için SGK tarafından hazırlanan e-Fatura Uygulama Kılavuzu’na buradan göz atabilirsiniz.

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!