Defter Beyan Sistemi Nedir ? E Defter Beyan Sistemi Nasıl Kullanılır?

Defter Beyan Sistemi

Defter Beyan Sistemi iş dünyasında giderek artan dijitalleşme, defter tutma ve defter beyan etme işlemlerinde de büyük kolaylıklar sağlamaya başladı. Günümüzde defter beyan sistemi sayesinde firmalar dijital ortamlarda defter beyan işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu yazımızda defter beyan sistemi ile ilgili merak edilen “Defter Beyan Sistemi Nedir?”, “Defter Beyan Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?”, “Defter Beyan Sistemi Kimler Tarafından Kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını derledik.

Defter Beyan Sistemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Defter Beyan Sistemi Nedir?

Defter beyan sistemi, defter tutmak zorunda olan serbest meslek erbabı, basit usule göre veya işletme hesabına göre defter tutan mükellefler tarafından kullanılabilen elektronik bir sistemdir. Bu sistem sayesinde defter kaydı tutmak zorunda olan kişiler;
• Defter kayıtlarını elektronik bir ortamda oluşturabilirler.
• Elektronik ortamda belge oluşturabilir, düzenleyebilir ve gönderebilirler.
• Vergi beyannamesi veya dilekçe gönderimi işlemlerini online bir şekilde gerçekleştirebilirler.
• Defter kayıtlarını veya belgeleri elektronik ortamlarda saklayabilirler.
• Tüm işlemler elektronik ortamda gerçekleştiği için kağıt, kalem ve defter gibi maliyetlerinden kurtulabilirler.
• Defter tutma sırasındaki işlem hatalarını minimuma indirebilirler.

Basit ön muhasebe programı KolayBi’ ile online gelir-gider, stok, fatura ve cari takibi yapın. E-fatura,sanal pos,e-smm servislerini kullanın. Ücretsiz deneyin!

Defter Beyan Sistemi Kimler Tarafından Kullanılır?

Defter Beyan Sistemi;
• Basit usule göre defter tutan mükellefler,
• İşletme hesabına göre defter tutan mükellefler,
• Serbest meslek erbapları, tarafından kullanılabilir.

Defter Beyan Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Defter beyan sistemi başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken ilk şey, başvurunun yapılacağı dönem. Sistemi kullanmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini, sistemi kullanmak istedikleri yılın, bir önceki ayının son gününe kadar gerçekleştirmelidir. Başvuru işlemleri defter beyan sistemi başvuru dilekçesi ile kişinin bağlı bulunduğu vergi dairesinde gerçekleştirilebiliyor. Dileyen kişiler Defter Beyan Sistemi Başvuru Sayfası üzerinden de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Basit usul defter beyan sistemi başvuru işlemlerini kişinin kendisi, bağlı olduğu meslek odası veya “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” yaptığı meslek mensupları yapabilir. Defter beyan sistemini kullanmak zorunda olan kişiler, en geç 7 iş günü içerisinde bağlı bulundukları vergi dairesine başvurmalıdır. İşletme hesabı şeklinde defter tutan kişiler de dilerlerse kendileri dilerlerse serbest mali müşavirleri aracılığıyla defter beyan sistemi başvurusu yapabilirler.

Defter Beyan Sistemi başvuru iptali nasıl yapılır?

Defter beyan sistemini kullanmak zorunda olan mükellefler, defter beyan sistemi başvuru iptali yapamazlar. Ancak kendi istekleriyle e-defter beyan sistemi kullanmaya başlayan kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı’na dilekçe göndererek iptal talebinde bulunabilirler. Defter Beyan Sistemi Cezası E-Defter beyan sistemini kullanmak zorunda olan kişiler belirtilen süre içerisinde başvuru ve kayıt işlemlerini tamamlamalıdır. Tamamlamayanlar 213 sayılı yasa gereği cezalandırılabilir. E-Defter sistemi başvuru yapmama cezası haricinde, sistem üzerinde defter tutma ve belge düzenleme gibi işlemlerini gerçekleştirmeyen kişiler de gene aynı yasa gereği cezalandırılmaktadır.

Defter Beyan Sistemi Nasıl Kullanılır?
1-İnternet Üzerinden Başvuru
https://www.defterbeyan.gov.tr/ adresine girdikten sonra başvuru ekranını açın.
• Başvuru ekranında ilk olarak kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bunlar size ait olabileceği gibi, müşterinize de ait olabilir.
• Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra, işlemi kimin için yaptığınızı seçmeniz gerekmektedir. Eğer kendiniz için yapıyorsanız “Kendim İçin”, mükellefiniz için yapıyorsanız “Mükellef İçin” seçeneğini seçin.
• Açılan ekranda dilekçeyi gerekli bilgiler ile doldurun. Damga vergisi mükellefiyseniz damga vergisi defterini de işaretlemeniz gerekmekte.
• “Şartları okudum, kabul ediyorum” seçeneğine tıkladıktan sonra, başvuruyu tamamla diyerek başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz.

2- GİB Defter Beyan Sistemi Giriş
adresine girdikten sonra “Sisteme Giriş” tuşuna basın.
• Açılan ekranda kullanıcıysanız kullanıcı tuşuna, alt kullanıcıysanız alt kullanıcı tuşuna basın.
• Kullanıcı kodu ve şifrenizi girin ve ardından giriş tuşuna basın.

Defter Beyan Sistemi alt kullanıcı şifresi nasıl alınır?

• Öncelikle yöneticinin defter beyan sistemine giriş yapması gerekmekte.
• Sisteme girdikten sonra “Sistem Yönetimi” sekmesinden, “Kullanıcı Ekle” kısmına girin.
• Alt kullanıcı olarak eklenmek istenilen kişinin TC kimlik numarasını sisteme girin.
• Alt kullanıcı olarak eklenmek istenen kişi, sistemi kullanan mükellefin bünyesinde SGK’lı olarak çalışmak zorundadır. Sistemin bunu sorgulaması için “Sorgula” tuşuna basın.
• Alt kullanıcı için “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” oluşturun.
• “Kullanıcı Ekle” tuşuna basarak işlemi sonlandırın.

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!