e-Fatura Sorgulama ve e-Fatura Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Reading Time: < 1 minutes

GİB tarafından uygulamaya geçilen e-Fatura portalı ile mükelleflere birçok kolaylık sağlandı. Mükellefler e-Fatura resmi sitesinden(efatura.gov.tr) VKN veya TC kimlik numaralarını girerek e-Fatura sorgulama işlemini yapabilir. E-Arşiv sorgulama için ise e-Fatura resmi sitesine(efatura.gov.tr) girerek fatura numarası veya firma adıyla işlem yapabilirsiniz.

E-Fatura Sorgulama İşlemi Nedir,Nasıl Yapılır?

Mükellefler, e-Fatura portalına giriş yaptıktan sonra “sorgula” bölümünden e-Fatura sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. Sorgulama işlemiyle ilgili faturanın Gelir İdaresi Başkanlığınca onaylanıp onaylanmadığı veya alıcıya ulaşıp ulaşmadığını öğrenebilirsiniz.

E-Fatura Doğrulama İşlemi Nedir,Nasıl Yapılır?

e-Fatura doğrulama işlemi sayesinde oluşturulan e-Fatura yanıtı XML imzalarının doğrulanıp doğrulanmadığı teyit edilir. E-Fatura görüntülendikten sonra kullanıcılar doğrulama işlemine geçebilir. E-Fatura dosyası açıldıktan sonra “doğrula” bölümüne tıklayarak doğrulama sonucuna erişebilirsiniz.

E-Fatura doğrulama işleminden sonra 2 sonuç ile karşılaşabilirsiniz, bunlar:

  1. “Mali mühür doğrulandı.”: Bu seçenekle karşılaştıysanız fatura imzalandıktan sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı anlamına gelmektedir.
  2. “Mali mühür geçersiz.”: Bu seçenekle karşılaştıysanız fatura imzalandıktan sonra üzerinde değişiklikler yapıldığı anlamına gelmektedir. Yapılan düzenlemeler, sorgulama sonucunda görüntülenir ve söz konusu fatura geçersiz sayılır.

E-Fatura ve E-Arşiv Sorgulama Ve Doğrulama Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

E-Fatura ve E-Arşiv sorgulaması yaparken dikkat etmeniz noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Sorgulayacağınız faturanın e-Arşiv sistemi kapsamında düzenlenip düzenlenmediğine dikkat edin.
  • Faturanızı düzenleyen mükellefin Vergi Kimlik Numarası ve TC kimlik numarası bilgilerini doğru girdiğinizden emin olun.
  • Faturanızın üzerinde yer alan fatura numarası bilgilerini doğru olarak girdiğinizden emin olun.
  • Faturalar üzerinde ödenecek tutar ile genel toplam/toplam tutar bilgilerini fatura sorgularken doğru girdiğinizden emin olun.
  • Güvenlik kodu karmaşık harf ve sayılardan oluştuğu için bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Konuyla alakalı diğer makalelere göz atmak için

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!