e-Haciz Nedir? e-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ödemediğiniz borçları devletin bankalar ile anlaşarak maaşınız ya da hesabınız üzerinden blok uyguladığı hacze e-haciz denmektedir. İçeeriğimiz ile, e-haciz ile alakalı birçok süreci öğreneceksiniz. Gerisi blog yazımızda.

İçerik Üreticisi
Ömer Yılmaz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

e-Haciz Nedir?

e-Haciz  yeni, dijital haciz modelidir. Devlete karşı olan vergi borçları, yapılandırılmış taksit borcunun gecikmesi, motorlu taşıt vergisi, trafik cezası, sigorta primleri gibi ödemeyi unuttuğunuz ya da atladığınız borçları devletin bankalar ile anlaşarak maaşınız ya da hesabınız üzerinden blok uyguladığı hacize e-haciz denmektedir.

Hukuken bakıldığı zaman hesaplarınıza direkt blok uygulanamaz. Öncelik olarak size ödeme emri göndermesi ve sizin bu ödeme emrine itiraz edip, etmeyeceğinizi beklemesi gerekmektedir. Eğer itiraz etmezseniz devlet sizin hesabınızda bu borca yetecek kadar paranın olup, olmadığına bakması gerekmektedir.

Devlete olan vergi borcunuz 5 bin TL ise sizin hesabınızda 10 bin TL varsa devlet tüm hesabınıza blok etme işlemi uygulayamaz. E-Haciz sizin bankalarda kredi kullanma gibi işlemlerinizi engelleyebilir.

e-Haciz Sorgulama ve Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

E-haciz sorgulama ve kaldırma işlemlerinizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E- devlet üzerinden  banka hesaplarına uygulanan e-haciz kaldırma işlemi için;

e- Haciz  Hangi Cezaları Kapsar ?

E-Haciz çeşitli cezaları kapsar. E-Haciz kapsamına giren cezalar aşağıdaki listede sıralanmıştır.

e-Haciz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Adıma e-Haciz olup olmadığını öğrenebilir miyim?

Evet, e-Devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz sorgulama ile adınıza haciz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Banka hesabıma uygulanan haczi nereden öğrenebilirim?

e-Devletin duyurmuş olduğu ''Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)'' uygulamasından bunu öğrenebilirsiniz.

e-Haciz borcumu ödemezsem ne olur?

Tarafınıza uygulanan haciz miktarı ödenmediği takdirde banka ya da alacaklı olan kişi haciz işlemlerini başlatır. Bu hukuki süreçte banka 90 gün içerisinde borcun ödenmesini talep eder. Doksan gün içerisinde ödeme gerçekleştirilmezse, haciz işlemi başlatılır.

e-Haciz Nasıl Kaldırılır?

e-Haczin kaldırılmasının tek yolu, haciz tutarını ödemektir. Ödeme gerçekleştirildikten sonra, borcu yoktur yazılı alınır ve e-haciz kaldırılır.

e-Haciz Nereye Ödenir?

e-Haciz borcu Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden ödenebilmektedir.

e-Haciz Borcuna Taksitlendirme Yapılabilir mi?

e-Haciz borcuna, borcun %20'lik kısmı ödendiği taktirde taksitlendirme yapılabilmektedir. Borç taksitlere bölündükten sonra, ödemeyi yapacağınız kuruma ilk taksidi ödeyip maaş blokesini kaldırabilirsiniz.

Ömer Yılmaz
Mali Müşavir