Gelir Belgesi Nedir? Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Gelir Belgesi, diğer adıyla Aile Gelir Belgesi veya Maaş Bordrosu, bir kişinin aylık gelir durumunu gösteren belgedir.

İçerik Üreticisi
Ahmet Karadeniz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Gelir Belgesi, diğer adıyla Aile Gelir Belgesi veya Maaş Bordrosu, bir kişinin aylık gelir durumunu gösteren belgedir. Gelir belgesi çoğunlukla şahsa özeldir ve üzerinde belgenin sahibi olan şahsa ait ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Eğer bir kişi resmi bir gelir sahibi ise istediği zaman gelir belgesi talep etme hakkına sahiptir. Örneğin herhangi bir nedenden dolayı kazancı kesintiye uğrayan bir kişi, bu durumu tetkik edebilmek için gelir belgesi talebinde bulunabilir. Vatandaşlara birçok farklı durumlarda gelir belgesi getirmeleri istenebilir.

Özellikle finansal işlemlerde gerek duyulan gelir belgesine; yeni kredi kartı başvurusunda bulunmak, kredi çekmek istemek, vize başvurusu yapmak gibi durumlarda ihtiyaç duyulur. Bunun sebebi olarak geliri olmayan kişilerin(gelir belgesi olmayan kişilerin) borçlarını ödeyemeyeceği için işlem yapmaya sıcak bakmadıkları söylenebilir. Gelir belgesinde kişinin resmi kazançları hakkında bilgiler yer aldığı için, eğer bir kimse çalışmıyorsa ya da kira veya vadeli hesap gibi bir kaynaktan resmi bir geliri yoksa gelir belgesi alamaz.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesi nasıl alınır sorusu özellikle çeşitli kurumlara ibraz için gerekli olduğunda sıkç sorular bir sorudur. Gelir Belgesi/Aile Gelir Belgesi almak isteyen kişinin mevcut çalışma durumuna göre gelir belgesi alma yöntemi değişiklik gösterir. Buna göre;

E-Devlet’ten Gelir Belgesi̇ Nasıl Alınır ?

E-devlet üzerinden gelir belgesi almak için aşamalar:

Gelir Belgesi Muafiyeti Nedir?

Vergi muafiyeti, mükelleflerin vergi dışında kalmaları durumudur. Eğer bir vergi mükellefi(kişi veya kurum), güncel kanunda yer alan hükümlere göre vergiye tabi olmaması durumunda vergi muafiyetindedir. Vergi muafiyeti iki şekilde olabilir: Tam muafiyet ve kısmi muafiyet.

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden e-bordro ile gelir belgesi alabileceğinizi söylemiştik. Devlet memurları e-Devlet aile gelir belgesi almak izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

Gelir Belgesi Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir?

Gelir Belgesi muafiyetinden faydalananlar şu şekilde sıralanabilir:

Ahmet Karadeniz
Digital Copywriter