Trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır?

Yeniden düzenlenen trafik cezaları ile ilgili olarak sorgulama ve ödeme işlemlerini yapmanın KolayBi' blog ile kolayBi' yolu var. Bütün ayrıntılarıyla içeriğimizde.

İçerik Üreticisi
Ahmet Karadeniz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Trafikte sürücüler, yapılan kural ihlalleri sonucu çeşitli trafik cezaları ile karşılaşabilmektedirler. Bunların başında; emniyet kemeri takmamak, yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliği hakkını gasp etmek, kırmızı ışıkta geçmek, hatalı sollama yapmak, sinyal vermeden dönüş yapmak ve hatalı sollama yapmak gibi ihlaller sonucu sürücüler çeşitli trafik cezaları ödemekle yükümlü olurlar.

Trafik cezası faizi nasıl hesaplanır? Trafik cezasına indirim uygulanır mı?

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranı belirlenerek 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanacak olan trafik cezası oranları da yeniden düzenlendi.

Bu cezalar, gıyaben ya da polis memurunun sürücünün yüzüne okuması yoluyla yazılabilmektedir. Ayrıca, ceza yazıldıktan sonra sürücünün cezayı 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanmaktadır. 15 günün ardından gerçekleştirilen ödemelerde herhangi bir indirim hakkı bulunmazken, ödemesi geciken trafik cezaları %5 oranında faiz eklenerek artmaktadır.

Trafik cezasına itiraz edilebilir mi?

Yazımızda, trafik memurunun doğrudan cezayı sürücünün yüzüne okuması ve gıyapta kesildiğinden bahsetmiştik. Gıyaben kesilen trafik cezasının tebliğinin ardından 15 günde itiraz edilmesi gerekmektedir.

Doğrudan yüze okunan cezalarda tebliğ tarihi cezanın kesildiği an başlar ve itiraz süresi 15 gündür.

Trafik cezası nereye ödenir? Nasıl sorgulalnır?

Trafik ceza ödeme işlemi, birden fazla yöntemle gerçekleştirebilmektedir. Trafik cezası ödeyebilmeniz için, ilgili cezanın tarafınıza tebliğ edilmesi şarttır.  Adınıza kayıtlı trafik cezası olup olmadığını öğrenmek için size en yakın emniyet müdürlüğüne gidebilirsiniz. Ya da internet yoluyla, e-devlete kayıtlı T.C kimlik numaranızla adınıza yazılmış olan trafik cezasını öğrenebilirsiniz.

Trafik ceza sorgulama işlemi için, plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihini girerek sorgulama yaptıktan sonra ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezasını, saat 02.00 - 22.00 saatleri arasında Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi'ne kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Adınıza yazılan trafik cezasını, vergi daireleri, PTT şubeleri ve banka şubeleri yoluyla nakit olarak da ödeyebilirsiniz.

Bunun haricinde, trafik cezalarını sorguayp ödeyebileceğiniz portal ve ekranlar şunlardır;

Araç plakasına yazılan trafik cezasını nasıl öğrenebilirim?

Araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama işlemi gerçekleştirmek için izlenecek ilk seçenek şüphesiz e-Devlet olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle emniyet müdürlüğü ile entegre şekilde çalışan e-Devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama adresi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer seçenek Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalı üzerinden yapılmaktadır. Telefonuzun mesaj bölümüne gelerek; sorgulama yapmak istediğimiz aracın plakası, tescil tarihi ve TC kimlik numrasını yazarak 1189'a gönderebilirsiniz. Mesaj içeriğ tam olarak şu sıra ve şekildedir: TPC  PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO).

Sorgulamanın ardından araç hakkında ulaşabileceğiniz bilgiler şunlardır;

2022 Yılı Trafik Cezaları Listesi

Diğer Trafik Cezaları

Ahmet Karadeniz
Digital Copywriter