KolayBi' - Ürün ve Hizmetler

Ürün Özellikleri ve İşlevleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin Kullanım Kılavuzu

KolayBi' - Ürün ve Hizmetler

Ürün ve Hizmetlerinizi oluşturmadan önce Ayarlar menüsüne giderek ürün varyant kullanımı seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol ediniz. Ürünlerinize ait varyantlarınız mevcut ise bu seçeneği açık olarak seçiniz.

Ürün / Hizmet varyant kullanımı etkinleştirdikten sonra Ürün ve Hizmetler menüsü üst sekmesinde açılan Varyantlar menüsünden Varyant Ekle butonuna tıklayarak ilgili varyant kategorilerini ve kategorilere ait varyant değerlerini oluşturabilirsiniz.

Açılan ekranda oluşturmak istediğiniz varyanta ilişkin ilgili değerleri girerek "Kaydet" butonuna tıklayınız.

Ürün nasıl oluşturulur?

  • Ürün oluşturmak Ürünler sekmesinden "Ürün Oluştur" butonuna ya da Tümü sekmesinden "Ürün/Hizmet Oluştur" butonuna tıklayınız. Ürün oluşturma işlemi Bilgiler, Fiyat ve Varyant/Stok Bilgileri sekmeleri altında 3 aşamada gerçekleştirilmektedir.
  • Bilgiler sekmesinde ürüne ait ilgili bilgileri girerek stok takibi yapılan ürün için yapılsın, varyantlı ürün için var seçeneğini işaretleyip fiyat sekmesine ilerleyiniz.
  • Stok takibi yapılmayan ve varyantı olmayan ürünler için stok ve varyant bilgileri sekmesi açılmayacaktır.

Fiyat sekmesinden ana ürüne ait satın alma ve satış bilgilerin "Var" işaretleyerek ekleyebilirsiniz. Vergi ve İndirim Bilgileri alanından ürünün KDV oranını listeden seçip ilgili diğer vergi alanlarını da doldurarak Varyant / Stok Bilgileri sekmesine ilerleyebilirsiniz.

  • Varyant değerlerini daha önce Varyantlar sekmesinde oluşturduğunuz varyant türlerinden en fazla 4 adet olacak şekilde seçiniz.
  • Açılan varyant türleri için ilgili varyant değerlerini seçerek "Varyantları Oluştur" butonuna tıklayınız.
  • Oluşturduğunuz varyantları bu adımda görüntüleyebilirsiniz.
  • Varyant kartına tıklayarak varyanta ilişkin bilgileri (alış/satış fiyatı, varyant kodu vb.) doldurabilirsiniz.

Varyanta ait stok ve depo bilgilerini "Yeni Stok" a tıklayarak oluşturabilirsiniz. Stok adı, stoğa ilişkin depo seçimi, başlangıç stok miktarı, raf kodu vb. ürün varyantına ait bilgilerini doldurunuz ve "Kaydet" butonuna tıklayarak ürün oluşturma işlemini tamamlayınız.

Oluşturduğunuz ürünü Ürün ve Hizmetler menüsü Ürünler ve Tümü sekmelerinde görüntüleyebilirsiniz. Sekmelerde ilgili ürüne tıklayarak ürün detayına gidebilir ürün hareketlerini görebilirsiniz.

Listelenen ürünlerden birinin detay sayfasına giderek ürün hareketlerinde ürüne aitalış/satış işlemlerini, stok değişimini ve varyant bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.Ürünün varyant ve stok bilgilerini görüntülemek ve düzenlemek için "Varyant / StokBilgileri" sekmesine geçiş yapabilirsiniz.

Varyantlara ait kartların sağında bulunan ikonlara tıklayarak düzenleme/silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ekranın altında bulunan "Ürün Varyantı Ekle" butonuna tıklayarak ürününüze yeni bir varyant kombinasyonu ekleyebilir veya "Yeni Varyant Oluştur" butonuna tıklayarak mevcut tüm varyantlarınız sıfırlayıp ürüne ait yeni varyant kombinasyonları oluşturabilirsiniz.

• Oluşturduğunuz hizmeti Ürün ve Hizmetler menüsü Hizmetler ve Tümü sekmelerinde görüntüleyebilirsiniz. Sekmelerde ilgili hizmete tıklayarak hizmetdetayına gidebilir ve hizmet hareketlerini görebilirsiniz.

• Oluşturduğunuz varyantları bu adımda görüntüleyebilirsiniz. Varyant kartına tıklayarak varyanta ilişkin bilgileri (alış/satış fiyatı, varyant koduvb.) doldurunuz ve " Kaydet " butonuna tıklayarak hizmet oluşturma işlemini tamamlayınız.

Oluşturduğunuz hizmeti Ürün ve Hizmetler menüsü Hizmetler ve Tümü sekmelerinde görüntüleyebilirsiniz. Sekmelerde ilgili hizmete tıklayarak hizmet detayına gidebilir ve hizmet hareketlerini görebilirsiniz.

Açılan ekranda varyantlara ait kartların sağında bulunan ikonlara tıklayarak düzenleme,silme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hizmet hareketlerinde hizmete ait alış/satış işlemleri ve varyant bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Hizmetin varyant bilgilerini görüntülemek ve değişiklik yapmakiçin hizmet detayına girerek "Varyant Bilgileri" sekmesine geçiş yapınız.

Açılan ekranda varyantlara ait kartların sağında bulunan ikonlara tıklayarak düzenleme,silme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ekranın altında bulunan "Hizmet Varyantı Ekle" butonuna tıklayarak hizmetinize yeni bir varyant kombinasyonu ekleyebilir veya "Yeni Varyant Oluştur" butonuna tıklayarak mevcut tüm varyantlarınız sıfırlayıp hizmete ait yeni varyant kombinasyonları oluşturabilirsiniz.

Filtreleme ikonunu kullanarak görüntülemek istediğiniz ürün ve hizmete ait kolonları açıpkapatarak liste görünümünü düzenleyebilirsiniz. Ürün/Hizmetler listelenirken ilk 3000 veritabloda gösterilmektedir. Listelenen verilerin dışında kayıtlı ürünlerle işlem yapılmak istendiğinde "Detaylı Arama" butonu aracılığıyla ilgili ürünü görüntüleyebilirsiniz.

Ürün/Hizmet listeleme ekranında yer alan "İçe Aktar"  butonuna tıklayarak excel şablonu aracılığıyla ürün ve hizmetlerinizi KolayBi' sistemine aktarabilirsiniz. İndirilen boşşablondaki yeşil sütunlar zorunlu alanları ifade etmektedir. Yine aynı bölümde yer alan "Dışa Aktar" butonuna tıklayarak da mevcut ürün ve hizmetlerinizi .xlsx formatında dışarıaktarabilirsiniz.

Varyantlara ait stok işlemlerini gerçekleştirmek için varyant kartına tıklayınız. İşlemler menüsünden stok giriş/çıkış ve transfer yapma, düzenleme ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. "Yeni Stok" butonuna tıklayarak ilgili varyanta ait stok oluşturabilirsiniz.

Hizmet nasıl oluşturulur?

Hizmet oluşturmak Hizmetler sekmesinden "Hizmet Oluştur" butonuna ya da Tümü sekmesinden "Ürün/Hizmet Oluştur" butonuna tıklayınız. Hizmet oluşturma işlemi Bilgiler, Fiyat ve Varyant Bilgileri sekmeleri altında 3 aşamada gerçekleştirilmektedir.

Bilgiler sekmesinde hizmete ait ilgili bilgileri girerek varyantlı hizmet için var seçeneğini işaretleyip fiyat sekmesine ilerleyiniz.

Bilgiler sekmesinde hizmete ait ilgili bilgileri girerek varyantlı hizmet için var seçeneğini işaretleyip fiyat sekmesine ilerleyiniz.

  • Fiyat sekmesinden ana hizmete ait satın alma ve satış bilgilerini "Var" işaretleyerek ekleyebilirsiniz. Vergi ve İndirim Bilgileri alanından hizmete ait KDV oranını listeden seçip ilgili diğer vergi alanlarını da doldurarak Varyant Bilgileri sekmesine ilerleyiniz.
  • Varyant değerlerini daha önce Varyantlar sekmesinde oluşturduğunuz varyant türlerinden en fazla 4 adet olacak şekilde seçiniz.
  • Açılan varyant türleri için ilgili varyant değerlerini seçerek "Varyantları Oluştur" butonuna tıklayınız.

Ürün/Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Toplu seç butonuna tıklayarak ürün birleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ürün Birleştirme işlemi yalnızca varyant kullanımı olmayan ve aynı birimdeki ürünler için yapılmaktadır. Birleştirilen ürünlerin stokları, üzerinde birleştirme yapılan ürünün stoklarına aktarılmaktadır.

Birleştireceğiniz ürünleri listeden seçerek "Ürün/Hizmet Birleştir" butonuna tıklayınız.Açılan pencerede ürünleri hangi ürün üzerinde birleştirmek istiyorsanız o ürüne ait satırı seçip, o satırı “Ana Ürün” olarak belirleyiniz. Ardından "Birleştir'' butonuna tıklayarak birleştirme işlemini tamamlayınız.

**** Ürün/Hizmet Birleştirme işlemi geri alınamayan bir işlemdir.