Açık Fatura & Kapalı Fatura Nedir? Açık Faturalar Nasıl Kesilir?

Reading Time: 2 minutes

Açık fatura, vadeli satış faturalarının üst bölümünde kaşe vurulup imzalandığı faturalardır. Açık faturada, satılmış ürün veya hizmetin teslimi sırasında müşteri, mal veya hizmetin ücretini faturasının düzenlendiği zaman peşin olarak ödememektedir. Bu faturanın tahsilatını satıcı da o sıra yapmamıştır. Özetle, vadeli bir satış gerçekleşir ve bu tür durumlarda düzenlenen faturalara açık fatura denir.

Kapalı faturalar ise satışın ve faturanın bedelinin peşin olarak gerçekleşmesi halinde faturanın alt bölümünün kaşelenip imzalandığı türdür. Bu türde müşterinin borcu kapalı olduğu için adı ‘kapalı’ olarak geçer.

Açık faturalar ve kapalı faturalar, çoğunlukla satış işlemleri esnasında kesilmekte olan fatura türlerindendir.

Açık Faturalar Nasıl Kesilir?

Faturanın kesildiği zaman, faturanın üst bölümünde mutlaka imza yer almalıdır. Bu imza ile müşterinin borcunun açık olduğu yani ödenmediği belirtilmektedir. Bu faturada müşterinin borcunun hâlâ açık olduğu yani faturanın ödenmemiş olduğu anlamına gelir.

Açık Fatura ile Kapalı Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?

Açık ve kapalı faturanın arasındaki tek fark, bedelinin peşin veya vadeli ödenmediğinin gösterilmesidir. Kapalı faturada borç ödeme işleminin gerçekleştiğini göstermek amacıyla faturanın alt bölümünde kaşelenip imzalanırken; açık faturada ise faturanın üst kısmı kaşelenip imzalanmaktadır. Üst kısmın kaşelenip imzalanmasıyla borcun olduğu anlaşılmaktadır. Açık ve kapalı faturalar; kanunlarca tanınan veya tanımlanan türlerden değildir fakat ticari hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. Vergi kanunları, kaşenin faturalarda nerelere vurulduğu ile ilgilenmez ve bu iki türün içeriğiyle tahsilatın yapılıp yapılmadığı da yasal ispat söz konusu değildir. Bu sebeple satış faturasının açık veya kapalı olarak kesilmesiyle müşteri ile satıcı arasındaki ticari süreç, iletişime ve ilişkiye bağlıdır.

Satış Faturalarını Keserken Açık Ve Kapalı Faturanın Önemi;

Günümüz satış faturalarının açık olarak veya kapalı olarak kesilmesi, müşteri ile satıcı arasındaki ticari teamüllere bağlı olarak değişir.

Açık faturada satıcı, kaşeyi ve imzayı faturanın ÜST kısmına basar. Bunun anlamı, “Müşterinin borcu açık yani ödenmemiş “ demektir.

Kapalı faturada satıcı, kaşeyi ve imzayı faturanın ALT kısmına basar. Bunun anlamı, “Müşterinin borcu kapalı yani borcu yok, borcunu ödedi hesap kapandı “ demektir.

(AÇIK FATURA)

(KAPALI FATURA)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!