Bankacılık İşlemleri İçin Tek Platform – PSD2 İle Gelen Yenilikler

Reading Time: 2 minutes

Bankacılık işlemleri günümüzdeki işletmeler için müşterileri ve çözüm ortakları ile gerçekleştirdikleri ticari faaliyetlerden dolayı çok önemli rol oynamaktadır. İşletmelerin uzun yıllardır var olan farklı bankalardaki hesaplarını tek bir platformdan yönetebilme ihtiyaçları PSD ile karşılanmaya başladı. Sonrasında ise PSD2 ile…

14 Gün Ücretsiz Dene


Üyeliğinizi oluşturup kullanmaya başlamak için

14 Gün Ücretsiz Deneyin

PSD Nedir?

PSD (Payment Services Directive) yani Ödeme Hizmetleri Kanunu ilk olarak 2009 yılında Avrupa Birliği’nde gündeme geldi. Bankalara ödeme hizmetleri sunmaları için API(Uygulama Geliştirme Arayüzü) servislerini kullanma zorunluluğu getiren bu kanun ile ulaşılmak istenen temel amaç hızlı, rekabetçi ve daha verimli bir ödeme piyasası oluşturmaktır. 2015 yılı geldiğinde ise bir yenilemeye gidildi ve kapsamı arttırılmış 2. Ödeme Hizmeti Kanunu olan PSD2 Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi. PSD’nin temel amacı ülkeler arası ödeme sisteminin hızlı ve güvenli olmasını sağlamaktır.

PSD2 İle Gelen Yenilikler

Birçok farklı banka ile çalışan işletmelerin birbirinden farklı bankalardaki ve şubelerdeki hesaplarını yönetmeleri zaman zaman oldukça zorlaşabiliyor. Uzun zamandır işletmelerin talep ettiği tüm verileri tek bir merkezden standardize edip kontrol etmeyi kolaylaştırmak sonunda gerçekleşiyor. PSD ile gerçekleştirilen bankadan işletmeye tek taraflı işlemler artık PSD2 ile banka ve işletmeler arasında çift taraflı olacak.

PSD2’nin teknik detayları henüz tamamıyla belirlenmese de bankaların üçüncü parti servis sağlayıcılara erişim sağlamaları amacıyla uygulama programlama ara yüzleri (APIs) kullanmaları öngörülmektedir. Bu standardize edilmiş ara yüzler, güçlü kolaylaştırıcılar ve dijital işletmelerin sürücü yazılımları olarak değerlendirilebilirler ve şirketlere yeni iş imkânları yaratabilmeleri için hızlı ve uygun maliyetli, modüler bir yaklaşım sunarlar. API kullanarak yeni düzenlemelere uygunluk sağlamanın dışında bankalar ve üçüncü parti servis sağlayıcılar stratejik olarak da kendilerini geliştirme imkânı bulmaktadırlar. Özellikle bankalar API sayesinde üçüncü parti servislerin imkanlarını kendi sundukları hizmete entegre edebilir, bu sayede inovasyon maliyetlerini düşürebilir, kolayca müşteri analizi yaparak onların ihtiyaçlarına hitap eden yeni hizmetler sunabilirler.

PSD2 ile işletmeler API kullanarak gereken teknolojik alt yapıyı sağladıkları takdirde tüm bankalardaki hesaplarına ayrı ayrı girmek yerine, hepsini tek bir platform üzerinden yönetebilecekler, bankacılık işlemleri kolaylaşacak. API ile gelen ara çözümler sayesinde işletmelerin konsolide olarak banka hesap hareketlerini görebilmesi ve yönetebilmesi sağlanacak. İşletmelerin tek bir platform üzerinden hesaplarını yönetebilmeleri, insan kaynakları açısından oldukça verimli bir artış yaşatabilir.

Türkiye’de PSD2 ve KolayBi’ ile Bankacılık Işlemleri

PSD, Türkiye’de 2013 yılında 6493 sayılı kanun ile uygulanmaya başlandı. Türkiye’de Avrupa’da olduğu gibi PSD2 ile ilgili önümüzdeki yıllarda bir zorunluluk gelmesi beklenmektedir. Farklı bankalardaki hesapları tek bir ara yüz kullanarak yönetmeye olanak sağlayan PSD2, banka verilerini API servisleri üzerinden muhasebe ve ERP programlarına aktarılabilmektedir.

KolayBi’, Türkiye’nin önde gelen 21 bankasıyla sağladığı banka entegrasyonu ile Türkiye’nin PSD2 regülasyonuna hazır ilk firması olmuştur.  Banka entegrasyonu ürünü KolayBi’Banka,  KolayBi’ ile ücretsiz olarak sahip olunduğu gibi, ayrıca da satın alınıp mevcut ERP sistemlere entegre edilebilmektedir. Farklı bankalardaki hesapları tek bir platform üzerinden yönetebilmek mümkün olduğundan firmalar işlemlerini çok hızlı, güvenli ve verimli bir şekilde yapabilmekte, bankacılık işlemleri kolaylaşmaktadır. KolayBi’Banka ile tüm banka hesaplarınızı tek bir platformdan yönetmek için linke tıklayarak bizimle iletişime geçin. Kullanıcıların hiçbir eğitim almadan kullanabilecekleri kolay ara yüzleri ile de KolayBi’ ve KolayBi’Banka kullanıcılarına büyük avantaj sağlamaktadır. KolayBi’ ön muhasebe programını 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!