Çek Nedir? Çek Defteri Nasıl Kullanılır?

Ertuğrul Karakaş

KolayBi' İçerik Yazarı

Muhasebe
10.9.2020
0 dk okunma süresi

Türk Ticaret Kanunu'na göre hazırlanmış olup ödeme emri niteliğinde ve bankaya hitaben yazılan kıymetli evraklara çek denir. Çek kanunu uyarınca çek, ticari bir ilişkiden kaynaklı tacirler arasında borç ödeme aracıdır. İçeriğimiz ile beraber çek ile alakalı merak edilen her detaya sahip olabilirsiniz.

Keşide Nedir?

Keşide, çekin keşideci tarafından düzenlenerek hamiline verilmesi durumudur. Çeki düzenleyen kişiye keşideci denir.  Keşide yeri gösterilmeyen çek, keşidecinin adı ve soyadının yanında yazılı bulunan yerde keşide edilmiş sayılır. Ödeme yapılacak kişiye ise hamil denir. Muhatap ise çekin ödenmesi için kullanılan kurum yani bankadır.

Çek Nasıl Ciro Edilir?

Çek ciro etmek terimi şöyle açıklanabilir: örneğin A firmasının B firmasına borcunu ödemek için verdiği çek, B firması tarafından C firmasına ciro edilerek verilebilir. Burada değişen tahsil edecek kişidir. A kişisi çek üzerinde yazılan miktarı ödeyecektir fakat en sonunda parayı alacak olan Z kişisidir. Özetle, bir çeki başka kişiye devretmeye çek ciro etmek denilmektedir.

Karşılıksız Çek Nedir?

Çek ticarette bahsettiğimiz para yerine geçmek üzere kullanılan bir ödeme aracıdır. Bazen elinizde çek bulunmasına rağmen bankaya gittiğinizde size çekin üzerinde belirtilen tutarın ilgili kişinin yani hamilin hesabında olmadığını ve bu sebeple size ödeme yapamayacaklarını belirtme durumları olur. Böyle bir durumda başvurduğunuz banka çekin üzerine "karşılıksızdır" ibaresini de ekleyerek size ödeme yapmadan çeki geri verir. Bu duruma karşılıksız çek denir.

Çek Defteri Nasıl Alınır?

Bireyler ya da tüzel kişilerin kullanabildiği çek defterleri, bankalar tarafından verilmektedir. Kişi öncelikle çek defteri alacağı bankayı seçmeli, sonrasında başvuru için gerekli olan kimlik, ikametgah, sabıka kaydı gibi belgelerle kuruma gitmelidir.  Ayrıca bankanız ekonomik durumuzun güçlü olduğuna dair teminat isteyecektir. Bunun için hesabınızda belirli miktarda para olması gerekir. Çek defterleri on sayfalık koçanlardan oluşur ve bankalar bunun her sayfası için ortalama bir miktar paranızın olmasını bekleyecektir.

Çek ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çek yazarken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Öncelikle belgenin üzerinde "çek" ibaresi yer almak zorundadır. Çekte bedel mutlaka para olmalıdır. Çekin üzerinde ödemeyi yapacak kişinin adı ve unvanı bulunmalıdır. Muhataplar banka olduğundan dolayı unvan banka ismi olmalıdır. Çekin düzenlenme tarihi mutlaka çekin üzerinde yer almalıdır. Çeki keşide edenin imzası ve keşide yeri de evrakta bulunması gerekir. Bunun yanında alacaklı olan kişinin isminin çekin üzerinde yazılı olması gerekir.  Çek üzerinde oynama yapılmaması için tutar yazı ile de yazılmalıdır.

İlgili içerik: Çek ve Senet İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çek Defter Türleri Nelerdir?

  • Ticari Çek Defteri
  • Ticari Hamiline Çek Defteri
  • Gerçek Tüzel Kişi
  • Gerçek Tüzel Kişi Hamiline
  • Gerçek Kişi
  • Gerçek Kişi Hamiline  

Çek Kırdırma Nedir? Çek Nasıl Bozdurulur?

Çek kırdırma, çekin bedelinin vadesinden önce tahsil edilmesidir. Çekin kesim tarihini beklemeden erken bir tarihe aldırarak acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için genellikle faktöring firmaları tercih edilir. Bu firmalar çek kırdırma işlemi için %4 ile %5 arasında komisyon talep ederler.

e-Çek (Elektronik Çek) Nedir?

Çekin elektronik halidir. Çekin düzenlenme ve takibi elektronik olarak yapılır. Elektronik çeklerde de muhatabın bankanın sisteminde tanımlanmış olması gerekmektedir. Banka kontrolünde kullanımı olduğu için güvenli ödeme aracı olarak tercih edilir. Genellikle e-ticaret sektöründe ödeme tutarının fazla olan şirketler tarafından tercih edilmektedir.

Bloke Çek Nedir?

Çekin üzerinde yer alan tutarın bir bankada blokeli olarak yer aldığı ödeme aracına bloke çek denir. Konut, arsa ya da iş yeri satışlarında bloke çekler kullanılır. Banka, ödemeyi yapan tarafın beyanına göre bloke çeki yazar. Standart çeklerden farklı olarak bloke çekin üzerinde muhatap banka tarafından yazılan bloke kaydı yer alır. Bloke kaydı üzerindeki açıklamalar dışında, keşideci, keşide yeri, imza gibi özellikler bakımından diğer çeklerle aynıdır.

Örneğin emlak bedeli 250 bin TL olan bir daire var. Bunun anlamı alıcının bankaya 250 bin TL para yatırıp bloke ettirmesidir. Karşılığında bankadan 250 bin TL tutarında çek alır. Tapudaki işlemini yaparken de çeki satıcıya verir. Satıcı ise bankaya giderek bloke edilen tutarı tahsil eder. Bu durumlarda tapu gibi işlemler yapılmadan önce bloke çeki ilgili bankaya veya şubeye kontrol ettirmeniz yararınıza olacaktır.

Çek Nedir? Çek Defteri Nasıl Kullanılır?

Ertuğrul Karakaş

KolayBi' İçerik Yazarı