e-İrsaliye nedir? e-İrsaliye hangi sektörler için zorunlu?

e-İrsaliye Nedir? Hangi Sektörler için Zorunludur? Ayrıntılarını KolayBi' Blog olarak okuyuclarımız için derledik.

İçerik Üreticisi
Ahmet Karadeniz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

e-İrsaliye, bir malın taşınması ve sevki sürecinde kullanılması gereken irsaliye belgesinin elektronik ortamda hazırlanmış halidir. Kâğıt olarak düzenlenen irsaliyeden herhangi bir farkı olmayan elektronik irsaliye, hukuki açıdan da kâğıt irsaliye ile aynı standarda sahiptir. Kâğıt irsaliye, taşıma ve sevk irsaliyesi olarak ikiye ayrılır. Ancak e-İrsaliye genellikle sevk irsaliyesi yerine geçecek şekilde kullanıldığından taşıma irsaliyesi düzenlemek için kâğıt irsaliye de bulundurulabilmektedir. Bu irsaliye çıktısı, taşınmakta olan emtia ile birlikte şoförde bulundurulmaya devam edecektir.

e-İrsaliye Kullanımı Zorunlu Mu?

e-İrsaliye uygulaması bazı sektörlere zorunludur. E-Fatura sistemine dahil olan mükellefler tercihe bağlı olarak bu uygulamadan faydalanabilirler. 01.01.2018 tarihi itibarıyla mükellefler tercih ettikleri takdirde gerekli başvuruları gerçekleştirerek e-irsaliye uygulamasına geçiş yapabilirler.

1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle, e-fatura mükellefi olan ve 2018 ve müteakip yıllarda brüt satış hasılatı 25 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-irsaliye uygulamasına geçmesi zorunlu kılındı. Sen düzenlemeler ile beraber e-irsaliye uygulamasına geçiş için 2021 ve devam eden dönemlerde, ciro sınırı 25 milyon TL ver üzeri olan ciro haddi 10 milyon TL'ye ve üzeri olarak güncellendi.

Kimler e-İrsaliye Kullanmalıdır?

Gelir İdaresi Başkanlığı GİB tarafından yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında zorunluluk halleri genişletilmiştir. Buna göre 01.07.2020 de geçilmesi zorunlu durumlar;

e-İrsaliye Kullanmanın İşletmeye Faydaları Nelerdir?

Kutu Kağıt ve Kalem Görseli
Şimdi 14 Gün Ücretsiz Deneyin!

e-İrsaliye Üzerinde Hangi Bilgiler Bulundurulmalıdır?

İrsaliyeyi düzenleyen şirketin bilgileri: Ad Soyad Bilgileri/ Adres Bilgisi / Vergi Dairesi / Hesap Numarası

Alıcı Bilgileri : Ad Soyad Bilgileri/ Adres Bilgisi / Vergi Dairesi / Hesap Numarası

Taşınan Malın: Türü / Miktarı / Fiili Sevk Tarihi / Sevk Zamanı ( saat ve dakika olarak)

e-İrsaliye Yanıtları

Alıcıya ulaştırılan e-İrsaliyeye yanıt verme süresi 7 gündür. Bu süre içinde yanıt verilmeyen irsaliyeler kabul edilmiş sayılacaktır.

İrsaliye iptali, gönderen tarafından sağlanamaz. Bu işlem için alıcının iptal etmesi gerekmektedir.

Ret Süreci için ise, sevkiyat sürecinin başlamamış olması gerekmektedir.

Kısmi Kabul durumunda ise, gönderilen malın; eksik, fazla ya da kabul edilmeyen miktarları belirtilebilir. Bu bilgilendirme sonrası göndericinin yeni irsaliye düzenlemesi gerekmektedir.

KolayBi' ile e-Dönüşüme Hazır Olun!

e-İrsaliye kullanımının yaygınlaşması, sevk ve faturalama süreçlerinizde size hız ve zaman kazandırırken, işlerinizi pratikleştirecektir. Bunun yanı sıra e-İrsaliyenin dijitalde bulunması, kağıt çıktının kaybolması ve zarar görmesi gibi durumlarda elinizin altında verili halde bulunacaktır. Bu da size ve işletmenize işlem kolaylığı sağlarken verimliliğinizi artıracaktır.

Bütün e-Belge türlerine geçişin hızlandırılması ve bu konudaki ciro limitlerinin düşürülmesi, Türkiye'de e-Dönüşüm ürünlerinin yaygınlık kazanmasının önünü açmaktadır. Dijital sürecinizde KolayBi' olarak dilediğiniz her zaman yanınızdayız. Bize destek@kolaybi.com bağlantısından ulaşabilirsiniz. KolayBi' Ön Muhasebe Uygulamasını dilediğiniz her yerden ve bütün cihazlardan kullanmak için Şimdi 14 Gün Ücretsiz Deneyin!

Ahmet Karadeniz
Digital Copywriter