SGK Hizmet Dökümü Nedir? 4A Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

SGK hizmet dökümü, sigortalıya ait prim bilgilerini içeren ayrıntılı bir evraktır. 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü olarak üçe ayrılır.

İçerik Üreticisi
Sultan Erat
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olan vatandaşların alabileceği SGK hizmet dökümü, sigortalıya ait prim bilgilerini içeren ayrıntılı bir evrak olmak ile birlikte 4A Hizmet Dökümü, 4B ve 4C olarak üçe ayrılır. Bu evrak sayesinde sigortalıya ait prim sayısı ve primin yattığı günler kolayca tespit edilir.

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı sistemleri, çıkarılan yasa ile SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) çatısı altında birleştirilmiştir.

Eski sistemde SSK'ye bağlı olan vatandaşlar SGK 4A Hizmet Dökümü grubuna bağlıdır. Bu da bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerin çalışma alanını ifade eder. Eski adıyla Bağ-kur'a bağlı olan vatandaşlar 4B grubuna bağlıdır. 4B grubu çalışanları, kariyer meslek grubu olarak adlandırılan meslekler dışında kalan kadroları kapsamaktadır. Eski adıyla Emekli Sandığı'na bağlı olan vatandaşlar ise 4C grubuna bağlıdırlar.  Bu da bir yıldan az süreli veya mevsimlik bir iş olduğunda Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın ortak görüşlerine bakılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevde, belirtilen ücret ya da kontenjan sınırı içinde çalıştırılan vatandaşları kapsar.

Konuyla ilgili diğer içeriğimiz ; SGK'ya Nasıl e-Fatura Kesilir? SGK e-Fatura Tipleri Nelerdir?

SGK Hizmet Dökümü Ne İçin Kullanılır?

SGK hizmet dökümünün kullanım alanları şunlardır:

SGK Hizmet Dökümü'nde Hangi Bilgiler Bulunur?

SGK hizmet dökümünde bulunan bilgileri şöyle sıralayabiliriz:

Konu ile İlgili İçerik: SGK e-Bildirge Nedir? Nasıl Verilir?

SGK Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

SGK hizmet dökümünüzü direkt Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek alabilir veya e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

e-Devlet'e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapabilir, daha sonrasında arama butonuna 4A , 4B ve 4C Hizmet Dökümü olarak hangi gruba bağlıysanız ona göre arama yapabilirsiniz. Örneğin arama butonuna "4A Hizmet Dökümü" yazıp belgenizi kontrol edip yazdırabilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden şifre alabilirsiniz.

Barkod'lu SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız durumunda hizmet dökümü sayfasını bulabilir, SGK Hizmet ve Tescil Dökümü sayfasından ilgili belgeye ulaşabilirsiniz.

İlgili makama verdiğiniz belge, barkod sayesinde e-Devlet üzerinden doğrulanabilir.

SGK Hizmet ve Tescil Dökümü sayfasına ulaşmak için buraya tıklayın!

Sultan Erat
İnsan Kaynakları Yöneticisi