Cari Hesaplar

Ürün Özellikleri ve İşlevleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin Kullanım Kılavuzu

KolayBi' - Cari Hesaplar

KolayBi Cari yönetimi menüsünden cari ve personellerinizi tanımlayabilir ve bunlarla ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Cari Hesap Nasıl Oluşturulur?

Yeni cari ekleyebilmek içinCari Hesaplar menüsünden "Cari Oluştur" butonuna tıklayınız. Cari Oluşturma işlemi Cari Bilgileri ve Cari Detay Bilgileri sekmelerialtında iki aşama gerçekleştirilmektedir. Cari Bilgileri sekmesinde Cari Türü ve Adres Bilgileri alanlarını doldurarak Cari Detay Bilgilerine ilerleyebilirsiniz.

Cari Detay Bilgileri sekmesindeVade Bilgileri, Açılış Bakiyesi vb.carinize ait ilgili alanları doldurup "Kaydet" butonuna basarak carioluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz carileri Cari Hesaplar menüsü Genel Cariler üst sekmesi altında listelenmiş olarak görüntüleyebilirsiniz."İçe Aktar " butonuna tıklayarak şablon aracılığıyla carilerinizi KolayBi' sistemine aktarabilirsiniz. İndirilen boş şablondaki yeşil sütunlar zorunlu alanları ifade etmektedir. "Dışa Aktar" butonunu tıklayarak ise KolayBi'de oluşturduğunuz carileri .xlsx formatına aktarıp listeleyebilirsiniz.

Filtreleme ikonunu kullanarak görüntülemek istediğiniz cariye ait kolonları açıp kapatarak liste görünümünü düzenleyebilir "Detaylı Arama" butonu aracılığıyla ilgili cariyi, bilgileriyle filtreleyerek görüntüleyebilirsiniz.

genel cari hesapları ekranı

Genel carilerinizi oluşturduktan sonra cari hareketlerini listeleyebilir ve listeden ilgili carinin üzerine tıklayarak carinize ait mahsuplaşma , cari ekstresi oluşturma vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

cari ekste oluşturma ekranı
cari ekstersi oluturma ekranı

Cari Ekstresi oluşturmak için İşlemler menüsünde bulunan Cari Ekstresi Oluştur butonuna tıklayınız.

Açılan ekranda ekstreye ilişkin bilgileri giriniz ve Oluştur butonuna tıklayarak aşağıdaki gibi önizleme ile görüntüleyebilir ve dilerseniz e-posta ile gönderim sağlayabilirsiniz.

cari ekstresi görüntüleme ekranı

Potansiyel Müşteriler

Potansiyel Müşteri Oluşturmak için cari oluşturma adımlarını izleyerek cari oluşturabilirsiniz.

potansiyel müşteriler

Personel Carileri

personel carileri

Şirketinize ait çalışanlara ait personel carileri oluşturmak için bu menüden personel cari hesaplarınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu personelinize ilişkin maaş ödemesi, prim ödemesi avans vb. işlemler yapabilirsiniz.

Ödemelerinize ilişkin kayıtlar aşağıdaki gibi listelenmektedir. Aşağıda gösterilen menüler aracılığıyla personelinize ilişkin birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

personel carileri ekranı

Ortaklar

Şirketinize ait ortakları cari oluşturma adımına benzer şekilde oluşturunuz ve ardından Kaydet butonu ile kaydediniz. Listeye gelen ortaklarınıza ait işlemleri ortağınızın üzerine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra bu ortağınıza ilişkin maaş ödemesi, prim ödemesi vb. işlemler yapabilirsiniz.

ödeme yapma seçenekleri, cari hesap ekranı

Tekrarlı Maaşlar

Gerek personelleriniz gerekse ortaklarınız için oluşturduğunuz maaş ödemelerini İşlemler menüsü altında bulunan Tekrarlı Maaşa Dönüştür butonuna tıklayaraktekrarlı maaşlara dönüştürebilir ve bu sekme altında görüntüleyebilirsiniz.

cari hesaplar ekranı, çalışan maaşı görüntüleme

Maaş oluştur butonunun yanında bulunan Ödeme Yap butonuna tıklayarak Maaş Ödemesi Yap’ı seçiniz.

Açılan ekranda carinize ödemek istediğiniz maaşı seçerek devam ediniz.

Ödemesini yaptığınız maaş kaydının detay sayfasında bulunan İşlemler butonundan “Tekrarlı Maaşa Dönüştür”e tıklayınız.

Maaş oluşturma periyodu ve maaş oluşturma tekrar sayısı vb. ilgili bilgileri doldurarak Kaydet butonuna tıklayınız.