Düzeltme Beyannamesi Nedir? Nasıl Verilir?

Beyannamede bir hata veya eksiklik olması durumunda hazırlanan belgeye düzeltme beyannamesi denir. Artırıcı veya azaltıcı etkisi olabilir.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Düzeltme Beyannamesi Nedir?

Beyannamede bir hata veya eksiklik olması durumunda hazırlanan belgeye düzeltme beyannamesi denir. Vergilendirme işlemlerinde herhangi bir yanlışlık olmaması için hazırlama aşamasında dikkat isteyen belge türlerinden olan beyannameler özenle ve gerekli prosedürleri doğru izleyerek verilmesi gereken belgelerdir. Ancak ne kadar dikkatli olursak olalım, bazı noktalar gözden kaçabilmektedir. Bu tip durumlarda, sehven doldurulan beyannamelerin ilgili prosedürlere göre yeniden düzenlenmesine, düzeltme beyannamesi denmektedir.  

Düzeltme Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

Düzeltme beyannamesini vermek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) resmi sitesindeki Düzeltme Beyannamesi Verme Dilekçesini doldurup GİB’e iletmeniz gerekir. Dilekçedeki tüm bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız gerekir. Açıklama bölümüne ise neden beyanname düzeltmesi yaptığınızı ayrıntılı biçimde yazmalısınız.

Düzeltme beyannamesi dilekçesini doğru bir şekilde doldurarak hazırlayabilirsiniz.

Düzeltme Beyannamesi Nasıl Verilir?

Vergi Kesintilerine İlişkin Düzenleme Nasıl Yapılır?

Muhtasar Beyanname ve Prim Hizmet Beyannamelerinin verilmesi sırasında yaşanan; hesap hatası, vergi kesintileri hatası, kimlik ya da vergi numarası hatalrarı ve eksik beyan verilmesi gibi önemli konularda hata yapılması durumunda, düzeltme beyannamesi verilmesi zorunludur. Düzeltme esnasında, verili bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde yeniden yazılmalıdır. Düzeltme beyannamesi matrah arttırıcı nitelik taşıyorsa, iki tahakkuk arasında oluşan fark kadar bir adet tahakkuk fişi daha kesilir. Düzeltme beyannamesi eğer matrah azaltıcı nitelikteyse sistem, tahakuku sıfır olarak kabul eder. Belgeye dayalı geçerli bir mazeret sunulması halinde tahakkuk farklı, vergi dairesince düzeltilir.

SGK Bildirimleri ile İlgili Düzeltmeler Nasıl Yapılır?

SGK Bildirimlerinde eksik ya da hatalı beyannamelerde düzeltme beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Bu işlemi doğru şekilde gerçekleştirmek için SGK'nin internet sitesinde yer alan Sigortalı Çalışan Bilgileri tablosuna gidilerek düzeltilmesi istenen bilgiler düzeltirelerek gerçekleştirilecektir.  SGK ibildirimleri ile düzenlemede prim ve hizmet ile akalı bilgilere dair değişiklik yapılacaksa, SGK Bildirimleri bölümünde sadece bu tablonun doldurulması gerekmektedir. Bu tabloda yer alan bilgiler her zaman çalışanlara dair bilgilerin, son mevcut durumu gösterir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. SKG bildirimleri ile ilgili düzenlemelerde, vergi kesintileriyle ilgili bir değişiklik talebi yoksa, doğruluğundan emin olunan beyanların tekrar düzenlenmesine gerek yoktur.

Beyanname Nasıl Sorgulanır?

Hazırladığınız beyannameyi sorgulamak veya durumunu takip etmek için 3 farklı yöntem kullanabilirsiniz.

  1. Ticaret Bakanlığı’nın Beyanname Sorgulama ekranını kullanabilirsiniz: https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama/
  2. e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.
  3. İnternet Vergi Dairesi (İVD) yoluyla sorgulama yapabilirsiniz.

Düzeltme Beyannamesi Dilekçesine Nereden Ulaşabilirim?

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan Düzeltme Beyannamesi Verme Dilekçesini doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) iletmeniz gerekmektedir. İlgili sayfada yer alan; tarih, vergilendirme dönemi, vergilendirme türü, açıklama, vergi daresi ve diğer tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra Göster seçeneğine tıklanarak GİB'e iletim sağlanır.

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı