Düzeltme Beyannamesi Nedir? Düzeltme Beyannamesi Nasıl Verilir?

Reading Time: < 1 minutes

Beyannamede bir hata veya eksiklik olması durumunda hazırlanan belgeye düzeltme beyannamesi denir. Düzeltme beyannamesinin önceki beyanı artırıcı veya azaltıcı etkisi olabilir. Kanuni süre içerisinde verildiğinde ceza uygulaması olmadan gerçekleştirilebilir. Eğer süre aşıldıktan sonra düzeltme beyannamesi hazırlanırsa usulsüzlük cezası yaptırımı söz konusudur.

Düzeltme Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

Düzeltme beyannamesini vermek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) resmi sitesindeki Düzeltme Beyannamesi Verme Dilekçesini doldurup GİB’e iletmeniz gerekir. Dilekçedeki tüm bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız gerekir. Açıklama bölümüne ise neden beyanname düzeltmesi yaptığınızı ayrıntılı biçimde yazmalısınız.

Düzeltme beyannamesi dilekçesine https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/dilekcematik/duzeltme-beyannamesi-verme-dilekcesi linkinden erişebilirsiniz.

Düzeltme Beyannamesi Nasıl Verilir?

  • Eğer düzenlediğiniz bir beyannamede hata olduğunu tespit ederseniz bu beyannameyi nasıl ve hangi ortamdan verdiğinizi öğrenmelisiniz. Örneğin matbu beyanname düzenlediyseniz bu beyannamenin düzeltmesini yine matbu şeklinde yapmanız gerekir. Eğer dijital platformda beyannameyi hazırlayıp ilettiyseniz bu beyannameyi yine elektronik ortamda düzeltmeniz gerekir.
  • Düzeltme beyannamesini vermek için diğer bir nokta ise önceki beyannamedeki hata veya eksikliği bilmeniz gerekir. Eğer düzeltme beyannamesi ile beyanı artırıcı bir etki oluştuysa iki tahakkukun farkı kadar tahakkuk fişi kesilir. Diğer yandan düzeltme beyannamesi beyanı azaltıcı olarak hazırlandıysa elektronik ortamda kabul edilip damga vergisinden oluşan bir tahakkuk fişi kesilir.
  • Bu adımın ardından matbu beyannamedeki gerekli düzeltme işlemleri, bağlı olunan vergi dairesince yapılır. Elektronik ortamda düzenlenen beyanname düzeltme işlemleri ise ilgili beyanname düzenleme programı ile yapılır. 
  • Kontroller tamamlandıktan sonra onay verilir ve işlem tamamlanır. 
  • Beyanname düzeltme işlemi ilgili yasal süre içinde yapılırsa ceza alınmaz ancak yasal süre aşıldıktan sonra verilen düzeltme beyannamelerine usulsüzlük cezası kesilir.

Beyanname Nasıl Sorgulanır?

Hazırladığınız beyannameyi sorgulamak veya durumunu takip etmek için 3 farklı yöntem kullanabilirsiniz.

  1. Ticaret Bakanlığı’nın Beyanname Sorgulama ekranını kullanabilirsiniz: https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama/
  2. e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.
  3. İnternet Vergi Dairesi (İVD) yoluyla sorgulama yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!