Meslek Kodları Nelerdir? Meslek Kodu Değişikliği

SGK, çalışanlar için 2012 yılından itibaren meslek kodu belirlemiştir. İşverenler bu kodları devlete bildirmekle yükümlüdür.

İçerik Üreticisi
Sultan Erat
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Meslek Kodu Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), çalışanlar için 2012 yılından itibaren meslek kodları belirlemiştir. Meslek kodu, işverenler için oldukça önemlidir çünkü işverenler bu kodları devlete bildirmekle yükümlüdür. Meslek kodu uygulamasında her bir işveren, işçisini işe alırken gerekli bilgilerin yanında meslek kodunu da ekleyerek SGK’ye bildirmek zorundadır. Bu uygulamanın zorunlu olmasının sebebi, kayıt dışı olarak personel bulundurmanın önüne geçmektir. Böylece hem çalışanın hakkını korunur hem de şirketin yasalara uygunluğunu kontrol edilir.

Meslek kodu uygulamasının bir işlevi de yüksek maaşı hak eden personelin SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirilmesini önlemek ve çalışanların hak ettiği ücreti alabilmelerini sağlamaktır. Eğer meslek kodu bildirilmez veya yanlış bildirilirse işverenlere idari para cezası verilir. Bu para cezası asgari ücretin %10’u şeklindedir.

Meslek kodu listesine https://www.mergumder.org.tr/_yuklenenDosyalar/_dernekDuyurulari/SGK_Meslek_Kodlari.pdf bağlantı adresinden erişebilirsiniz.

Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK meslek kodunu değiştirmek için:

SGK Meslek Kodu Hangi Çalışanlar İçin Geçerlidir?

Meslek kodu uygulaması, özel sektörde çalışan sigortalı işçileri kapsamaktadır. Bir işçi, meslek kodunu SGK’ya bildirip bildirilmediğini e-Devlet üzerinden öğrenebilir. Bunun için gerekli adımlar aşağıdaki gibidir:

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir; 

Nace Kodu Nedir ? Nace Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Fatura Durum Kodları Nedir? e-Fatura Durum Kodlarının Açıklamaları

Sultan Erat
İnsan Kaynakları Yöneticisi