Meslek Kodları Nelerdir? Meslek Kodu Değişikliği

Sultan Erat

İnsan Kaynakları Yöneticisi

toplantı-yapan-insanlar
İnsan Kaynakları
26.10.2021
0 dk okunma süresi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), çalışanlar için 2012 yılından itibaren meslek kodları belirlemiştir. Meslek kodu, işverenler için oldukça önemlidir çünkü işverenler bu kodları devlete bildirmekle yükümlüdür. Meslek kodu uygulamasında her bir işveren, işçisini işe alırken gerekli bilgilerin yanında meslek kodunu da ekleyerek SGK’ye bildirmek zorundadır. Bu uygulamanın zorunlu olmasının sebebi, kayıt dışı olarak personel bulundurmanın önüne geçmektir. Böylece hem çalışanın hakkını korunur hem de şirketin yasalara uygunluğunu kontrol edilir.

Meslek kodu uygulamasının bir işlevi de yüksek maaşı hak eden personelin SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirilmesini önlemek ve çalışanların hak ettiği ücreti alabilmelerini sağlamaktır. Eğer meslek kodu bildirilmez veya yanlış bildirilirse işverenlere idari para cezası verilir. Bu para cezası asgari ücretin %10’u şeklindedir.

Meslek kodu listesine ilgili bağlantı üzerinden pdf dökümanı olarak erişebilirsiniz.

Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK meslek kodunu değiştirmek için:

  • Sigortalı İşe Giriş Ve İşten Ayrılış Bildirgelerinin uygulaması üzerinden e-SGK şifresi ile SGK İşe Giriş Sistemi’ne giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra “İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme” menüsüne tıklayın.
  • Ardından meslek kodu güncellemesi yapılacak olan işçinin TC Kimlik numarasını girerek “Sorgula” butonuna tıklayın.
  • Sigortalı Meslek Adı bölümünde çalışanın mesleğini girin ve “İleri” seçeneğine tıklayarak meslek kodunu güncelleme işlemini tamamlayın.

SGK Meslek Kodu Hangi Çalışanlar İçin Geçerlidir?

Meslek kodu uygulaması, özel sektörde çalışan sigortalı işçileri kapsamaktadır. Bir işçi, meslek kodunu SGK’ya bildirip bildirilmediğini e-Devlet üzerinden öğrenebilir. Bunun için gerekli adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle e-Devlet sistemine girin.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne girin.
  • Bölüme girişi gerçekleştirdikten sonra açılan sayfada işverenin SGK’ya hangi meslek kodu ile bildirim yapıldığını görüntüleyebilirsiniz.
Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir; 

Nace Kodu Nedir ? Nace Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Fatura Durum Kodları Nedir? e-Fatura Durum Kodlarının Açıklamaları

Meslek Kodları Nelerdir? Meslek Kodu Değişikliği

Sultan Erat

İnsan Kaynakları Yöneticisi