e-Arşiv Portal Nedir? E-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

GİB e-Arşiv İnteraktif vergi dairesi bilgilerinizi KolayBi'ye entegre ederek, e-Arşiv Portal adresine gitmeden faturalarınızı KolayBi' üzerinden kesebilirsiniz.

İçerik Üreticisi
Ahmet Karadeniz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

İşletmelerin, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan standartlara uygun şekilde elektronik ortamda fatura oluşturabilmelerine, faturaların; ibraz edilebilmelerine, muhafazalarına ve raporlamalarına imkân sunan resmi portala e-Arşiv Portal denir. Günümüzde dijitalleşen dünyada, fatura işlemleri açısından büyük kolaylık sağlayan bu sistem, kullanıcılara zaman kazandırmaktadır. Pratik ve hızlı olması nedeni ile oldukça sık tercih edilen bu yöntem, Gelir İdaresi Başkanlığınca alınan kararlar ile pek çok sektör için zorunlu bir hal almıştır. Kazanç elde eden her mükellef için zorunlu olan fatura kesimi, internet ortamında pratik ve hızlı şekilde gerçekleştirebilmektedir.

e-Arşiv fatura kesimi farklı şekilde yapılabilmektedir.

•Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden gerekli bilgileri girerek, e-Arşiv faturanızı oluşturabilirsiniz. GİB portal e-arşiv fatura kesimi için sıklıkla kullanılır.

•işletmenize özel entegre ettiğiniz ve GİB tarafından onaylı, kendi bilgi işlem sisteminizi kullanabilirsiniz.

•GİB tarafından onay almış olan özel entegratörlerin sunduğu hazır paketler aracılığıyla, Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapma zorunluluğu olmadan, e-Arşiv uygulaması kullanılabilir. Bu hizmeti alabilmek için fazladan herhangi bir yazılım ya da donanıma ihtiyacınız yoktur.

KolayBi’ Ön Muhasebe ve Finans Uygulamasıyla, dilediğiniz yerden e-fatura  ve e-arşiv fatura oluşturabilirsiniz. 14 Gün Boyunca Ücretsiz Kullanarak, internetin olduğu her yerden anında e-arşiv faturalarınızı oluşturun.

e-Arşiv kullanımı hangi durumlarda zorunlu?

e-Arşiv; bir elektronik fatura türü olup, e- Arşiv fatura portal üzerinde oluşturulabilir, muhafaza edilebilir, ibrazı ve raporlaması yapılabilir. E-Arşiv kullanımı bazı durumlarda zorunlu tutulmuştur e-Arşiv’in zorunlu olduğu durumlar şunlardır:

•E-Fatura kullanan tüm mükellefler için e-Arşiv kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

•Vergi mükelleflerine hazırlanacak olan e-Arşiv faturaların, vergiler dahil tutarının 2 bin TL’yi geçmesi durumunda kullanım zorunludur.

•Vergi mükellefi olmayanlara hazırlanacak olan e-Arşiv faturaların, vergiler dahil tutarının 5 bin TL’yi geçmesi durumunda kullanım zorunludur.

• Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre internetten mal ya da hizmet satışı yapan ve cirosu 5 milyonun üzerinde olanlar, e-Arşiv kullanmak zorundadır.

Son düzenlemeler ile birlikte e-Fatura ve e-Arşiv Geçiş Zorunluluğu ile ilgili kaleme aldığımız blog içeriğimiz ile, konu ile alakalı güncel bilgilerden  haberdar olabilirsiniz.

Bilgisayarı ile meşgul bir kişiyi tasvir eden olan görsel ilüstraasyon çalışması

e-Arşiv Fatura kullanmak işletmelere ne gibi faydalar sağlar?

Klasik fatura kullanan birçok işletme sahibi, e-belgelere geçiş süreçlerinin yaygınlık kazanmasıyla birlikte işletme sahipleri, e-fatura ve arşiv fatura kullanmanın işletmelerine ne gibi fayda sağladığı ile alakalı sorular sormaya başladı. Bu sorular ekseninde, gün geçtikçe birbirine internet ağlarıyla bağlanan ve  dijitalleşen dünyada, gelişen bilgisayar kullanımı sayesinde pek çok finansal işlem internet ortamında gerçekleştirilmeye başlamıştır. Bu bağlamda hıza ayak uydurmak isteyen birçok işetme e-Arşiv fatura gibi uygulamalar ile birlikte, hız ve zaman kazanmaktadırlar. Çeşitli devlet düzenlemeleri ile birçok sektör için zorunlu hale getirilmiş olan bu uygulamalar, beraberinde çok sayıda avantaj getirmiştir.

Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

•Evrak, kağıt saklama zorunluluğu ve faturaları posta yoluyla iletme gibi zaman alan ve yorucu işlemlere ihtiyaç duyulmaması,

•Kağıt faturalarda ortaya çıkan hatalı fatura oluşturma riskinin çok aza inmesi,

•Fatura saklama alanından tasarruf edilmesi,

•Kağıt tüketiminin önüne geçen, çevre dostu bir uygulama oluşu,

•E-portal arşiv kullanımı ile dilediğiniz an kolayca ve hızla faturalara ulaşabilme imkânı,

•Teknolojik sistemler ile korunup saklanması dolayısıyla daha güvenli bir seçenek olması,

•Kağıt faturalarla kıyaslandığında çok daha ekonomik olması ,

•Oluşturulan faturaların özel entegratörün sağladığı ağlarda 10 yıl boyunca ağlarda saklama avantajı sunmaktadır. Bu süre, e-arşiv portalda 6 ay olarak belirlenmiştir.

e-Arşiv başvurusu nasıl yapılır? GİB Portal mı Özel Entegratör mü?

e-Arşiv başvurusu için tercih edebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. GİB portal yöntemi için Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapabilirsiniz. Özel entegratör uygulaması için ise çalışmak istediğiniz entegratöre ulaşarak, detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Hızlı ve kolay bir e-fatura geçiş deneyimi sunan KolayBi’ ile dakikalar içinde e-fatura sistemine dahil olabilirsiniz. KolayBi’ ile e-fatura sistemine geçişiniz sonrası GİB’de herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.

GİB Portal ve Özel Entegratörün farkları nelerdir?

•GİB Portal üzerinden keseceğiniz faturalar için mali mühür ya da e-imzaya ihtiyaç duyulmaz. Öze entegratörlerde e-imza ve mali mühür kullanımı gereklidir. Başvuru esnasında da mali mührün bilgisayara takılı ve çalışır vaziyette olması gerekmektedir.

•GİB e-Arşiv Portal üzerinden yapılan işlemler ücretsizken, özel entegratörlerde kontör almanız gerekmektedir. KolayBi’yi 14 gün ücretsiz deneyerek kazanacağınız 1000 kontör ile dilediğinizce fatura kesebilirsiniz.

•E-Arşiv Portal kullanırken, kurulması gereken çeşitli programlar ve teknik detaylar gerekmektedir. Özel entegratör ile herhangi bir zahmete girmeden kolayca e-fatura ve e-arşiv fatura kesebilirsiniz.

•GİB e-Arşiv Portal üzerinden keseceğiniz faturalar e-arşiv sisteminde 6 ay saklanırken, bu süre özel entegratörlerde hukuki teminatlarla beraber 10 yıl olarak belirlenmiştir.

•E-Arşiv Portal üzerinden yapacağınız işlemlerin tümü, masaüstü ve dizüstü bilgisayar cihazlarından yürütülmek zorundadır. Özel Entegratörlerin birçoğu mobil uygulama imkanı sunmaktadır.

•KolayBi’ Mobil ile dilediğiniz yerden e-fatura oluşturabilir, finansal durumunuzu, carilerinizi tek mobil cihazlarınızdan da yürütebilirsiniz.

e-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

e-Arşiv fatura kesimi, kullanıcıya zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir uygulama olduğu gibi sunduğu alternatifler ile kendi tercihinizi oluşturma imkanı sunuyor. E-Arşiv portal fatura nasıl kesilir sorunuzun birden fazla cevabı bulunmaktadır.

Dilerseniz, Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine giriş yapıp, istenen bilgileri girerek kısa sürede e-Arşiv faturanızı oluşturabilirsiniz. E-Arşiv portal fatura kesmek için kullanıcıların sık ziyaret ettiği bir uygulamadır. İkinci seçenek ise işletmenizin kendi bilgi işlem sistemine entegre ettiğiniz özel bir yazılım hizmeti ile kendi faturalarınızı oluşturma imkanıdır. Bu yazılım sistemi için GİB onayı gerekmektedir. Ya da en zahmetsiz şekilde fatura kesimi yapmak için GİB onaylı, özel entegratörleri seçebilirsiniz. Özel entegratör tercihini yapan mükelleflerin, Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapmalarına gerek kalmadan e-Arşiv uygulamasına erişebilme olanakları bulunmaktadır.

GİB e-Arşiv Entegrasyonu ile Faturaları Yönetmenin KolayBi' Yolu Var!

e-Faturaya geçiş yapmak zorunda  olmadan ve GİB portalına gitmeden 2 bin 5 bin TL e-Arşiv faturalarınızı KolayBi' üzerinden düzenleyebilirsiniz.  2 bin 5 bin TL satış faturalarınızı KolayBi’ uygulamamız üzerinden otomatik olarak  e-Arşiv portalınıza gönderebilir ek olarak faturalarınızı imzalayabilir, silebilir veya iptal talebi gönderebilirsiniz. KolayBi'nin sunduğu e-Dönüşüm hizmetlerinden şimdi yararlanın.

Arşiv faturalarınızı GİB Portalına Gitmeden KolayBi’ Üzerinden Kesin !

1) İnteraktif Vergi Dairesi şifrenizle entegre olarak e-Arşiv Fatura portalınızı KolayBi'ye bağlayın,
2) Gelir İdaresi Başkanlığı’nın zorunlu kıldığı 2Bin – 5Bin TL e-Arşiv Faturalarınızı KolayBi' ekranından oluşturun,
3) GİB portalına gitmeden KolayBi’ ekranı üzerinden e-arşiv faturalarınızı kolayca kesin.

e-Arşiv Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Arşiv fatura sorgulama işlemini, hızlı ve güvenli şekilde yapmak için efatura.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Fatura numarası ya da firma adı ile e-Arşiv fatura sorgulama işlemini dakikalar içinde tamamlayabilirsiniz.

KolayBi’ ile fatura sorgularınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. XML üzerinden yapacağınız bu işlem, faturanın geçerli halinin GİB üzerinden sorunsuz bir şekilde geçmesi olarak açıklanabilir. Bu görüntüleme programıyla faturanın sorunsuz ve usullerine uygun bir şekilde kesilip kesilmediği pratik bir şekilde tespit edilmektedir.

e-Arşiv Fatura İptali Nasıl Yapılır?

Kesilmiş olan e-Arşiv faturaların, çeşitli gerekçeler ile iptal edilmesi gereken durumlarda e-Arşiv portal fatura iptali alanına fatura bilgileri eklenir. İptali istenen e-Arşiv faturanın Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderimi sağlanır. Faturaların iptal süresi, faturanın karşı tarafa iletim tarihinden itibaren 7 gün olarak belirlenmiştir.

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?

e-Fatura ve e-Arşiv fatura, kullanım ve sağladığı avantajlar açısından birbirinden farklı iki uygulamadır.

• e-Fatura yalnızca kendi kapsamında yer alan e-Fatura kullanıcıları için kullanılırken, e-Arşiv fatura ise kapsamı dışında bulunan kullanıcılar için kullanılabilir.

• e-Fatura GİB üzerinden alıcıya ulaştırılırken, e-Arşiv fatura elektronik posta ya da çıktı alınarak kağıt olarak teslim edilebilir.

• e-Fatura’da imzalama, mali mühür ile yapılırken, zaman damgasına ihtiyaç yoktur. E-Arşiv faturada ise mali mühür ve zaman damgası istenir.

E-Arşiv ve e-fatura Arasındaki Farklar ile ilgili blog içeriğimize ulaşarak konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz.

e-Arşiv Faturalarınızı KolayBi' ile Zahmetsizce Oluşturun!

KolayBi', özel entegratör hizmeti ile kullanıcılara zahmetsiz ve hızlı bir uygulama deneyimi sunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru şartı olmadan, kolay şekilde e-Arşiv portal giriş sistemine dahil olabilirsiniz. Zaman kaybetmeden, e-Arşiv faturalarını düzenleyebilir ve gerektiğinde raporlamak üzere güvenle saklayabilirsiniz. KolayBi’ e-Arşiv portal sistemi, kullanıcıların iş yükünü hafifletiyor. Zamandan, enerjiden ve maliyetten tasarruf sağlayan bu yöntem ile tanışıp, pratik çözümlere ulaşmak için KolayBi’ e-Arşiv Fatura Programına göz atabilir, detaylı bilgi alabilir ve sisteme dahil olabilirsiniz.

E-Arşiv Portal Hakkında Merak Edilenler

e-Arşiv Faturalarınızı GİB Portala Gitmeden KolayBi' Üzerinden Kesin!

1) e-Arşiv portal uygulamasında, geriye dönük fatura düzenleyebilir miyim?

e- Arşiv portal uygulamasının, mükelleflere sağladığı sayısız kolaylıktan biri de geriye dönük fatura düzenlemesidir. Satış yaptığınız ya da hizmet verdiğiniz kullanıcıya en fazla 7 gün öncesi olacak şekilde, geriye dönük fatura oluşturabilirsiniz.

2) Faturamı yasal olarak kaç gün içinde düzenlemeliyim?

Mükelleflerin, kazançlarını faturalandırma zorunluluğu için belli bir süre belirlenmiştir. Fatura düzenleme süresi cumartesinin de dahil edildiği 7 iş günü olarak düzenlenmiştir. Bu süre içinde faturanızı mutlaka oluşturmanız gerekmektedir.

3) Kimler, hangi şartta GİB portaldan fatura kesmek zorundadır?

e-Fatura sistemini kullananlar ve cirosu 5 milyon TL’nin üzerinde olanlara e-Arşiv fatura kesme zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca kesilen faturanın alıcısı vergi mükellefi ise ve faturanın KDV dahil tutarı 2000 TL ve üzerindeyse e-Arşiv fatura zorunluluğu bulunmaktadır. Aynı şekilde vergi mükellefi olmayan bireylere kesilen KDV dahil 5000 TL ve üzeri tutarlardaki faturaların da mutlaka e-Arşiv fatura olarak hazırlanması zorunludur.

4) Kestiğimiz faturalar, otomatik olarak karşı tarafa gönderiliyor mu?

e-Arşiv portal üzerinde kestiğiniz faturalar, otomatik olarak karşı tarafa gönderilmez. Kesilen faturayı; elektronik posta ile hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz. Ayrıca faturanın kağıt çıktısını alarak, göndermek de bir diğer seçenektir.

5) 2.000 TL ve 5.000 TL tutarları, KDV hariç rakamlar mıdır?

e-Arşiv faturalar için belirlenmiş, güncel tutarlar olan 2.000 TL ve 5.000 TL’ye KDV dahildir.

6-İhracat faturalarında, portaldan fatura düzenleme sınırı nedir?

İhracat yapan vergi mükellefi, e-Fatura ve e-Arşiv uygulamasına kayıtlı değilse ve ihracat faturalarının tutarı 10 bin TL ve üzerinde ise e-Arşiv fatura düzenlenmeleri gerekmektedir.

6) GİB e-Arşiv Portala gitmeden KolayBi' üzerinden 2Bin 5Bin e-Arşiv Fatura Kesebilir miyim?

Evet. İnteraktif vergi dairesi bilgilerinizi KolayBi'ye entegre ederek, e-Arşiv Portal adresine gitmeden faturalarınızı KolayBi' üzerinden kesebilirsiniz.

Ahmet Karadeniz
Digital Copywriter