e-Defter Nedir? e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ertuğrul Karakaş

İçerik Yazarı

e-Defter Nedir?
Muhasebe
Yayımlanma Tarihi:
Güncelleme Tarihi:
4/9/2022
0 dk

E-Defter, şekil hükümlerinden bağımsız olarak VUK (Vergi Usul Kanununa) ve TTK (Türk Ticaret Kanununa) koşullarına göre kayıt altında alınması zorunlu olan defterlerde yer alması şart olan bilgileri tamamının tutulduğu bütünüdür. GİB ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından ortak olarak yayımlanan 1 sıra No.lu Elektronik Defter Genel Tebliği ve GİB tarafından yayımlanan 421 Sayılı VUK Genel Tebliği ile de defter düzenlemesi yapılmış bulunmaktadır.

e-Defter Ne İşe Yarar?

e-Defter'e geçilmeyen zamanlarda kağıtlara yazılan ve onay gerektiren Yevmiye ve Büyük Defter ( Defteri Kebir ) artık şirket tarafında elektronik ortamda basılacaktır. Bu çözümle hem zaman tasarrufu yapılacak hem de onay ve kırtasiye giderlerini büyük bir ölçüde maddi kazanç elde elde edilecektir. Defter sürecinde içeriği Gelirler İdaresi Başkanlığına gönderilmesi zorunlu değildir. Sadece berat adı verilen özet bilgi Gelirler İdaresi Başkanlığına gönderilir.

  • Yevmiye defteri ve büyük defter hazırlamak için harcanan zaman, Defter uygulaması ile beraber bu işlemlerin zamanı en minimum seviyeye indirmiş olur. Bu da şirket için zaman ve personel tasarruf yapmış olur.
  • Her dönem defterlerin onayı ve basımı için ödenen tutarlar e-Defter uygulaması ile ortadan kalkar. Yevmiye defteri ve büyük defterin noter onayı ile kağıda basma maliyeti, e-Defter sayesinde oluşmaz.
  • Defterlerin baskısı, onayı, gönderimi, arşivlenmesi için harcanan tutarlar sıfırlanacağı için maliyetler azalır.
  • Şirketlerin, onaylı defterlerinin VUK’na göre 5 yıl, TTK’na göre 10 yıl süreyle muhafaza altında tutulması gerekmektedir. Kağıda basılı defterleri saklamak için de mekan ve zaman harcamak gerekir.

e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

E defter başvuru işlemleri defter beyan başvuru adresinden üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru sürecinde farklı merciler tarafından yapılan başvurular farklı süreçlere tabi tutulabilmektedir. Tüzel kişilerden ve gerçek kişilerden başvuru alınabilmektedir. Tüzel başvuru sürecinde takip edilmesi gereken yolu şu şekilde anlatabiliriz:

Öncelikle mükellefler e-Defter sitesine giriş yapmalıdır. Sistemde yer alan başvuru belgesinin doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Tüzel kişiler temsil ettikleri şirketin mali mührü ile tasdik işlemlerini tamamlamalıdır.

Gerçek kişiler tarafından gerçekleştirilen başvuru işlemlerinde ise şu aşamaların uygulanması gerekmektedir:

Yine aynı site üzerinden sisteme giriş yapılmalıdır. Sitede yer alan başvuru formuna bilgiler girilmelidir. Ardından taahhütname doldurulmalı ve tasdik işlemleri yapılmalıdır. Bu işlem kişiye ait bir elektronik imza yöntemidir. İnternet ortamına defterlerin taşınma işlemlerinde kullanılan yazılımın Gelir İdaresi’nden uyumlu bir yazılım olduğuna dair kabul alması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapılan bilgisayarın en az 32 bit Java sürümüne sahip olması gibi çeşitli teknik uyumluğua sahip olması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin tamamlanması ile birlikte e-defter başvuru işlemleri gerçekleştirebilmektedir

Son olarak başvuru aşamalarını basit bir şekilde sıralayabiliriz:

• Mali mühür damgası / gerçek kişiler için e-imza

• Zaman damgası

• GİB onaylı yazılım kullanımı

• Mevcut programın e-Defter uyumlu çalışabilmesi için güncelleme

• Arşivlemenin aktive edilmesi

E-Defter Kimlere Zorunludur?

GİB e-defter kullanma zorunluluğu olan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

• 2021 yılında vergi dönemleri içerisinde 4 milyon TL üzeri vergi ödeyen mükellefler 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-Defter'e geçmek zorundadır.

• 2022 ve takip eden dönemlerde 3 milyon TL ve üzeri bir vergi mükellefiyeti bulunan tüzel ve gerçek kişilerin 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e-defter uygulamasına geçiş yapmaları gerekmektedir.

• 2020 ve 2021 yılında 1 milyon TLgelir elde eden araç alım-satım, kiralama ve emlak/ gayrimenkul sektörlerinin 1 Ocak 2023'e kadar e-defter uygulamasına geçiş yapmaları gerekmektedir.

• 2022 ve sonrası dönemlerde 500 bin TL ve üzeri gelir elde eden e-ticaret pazaryeri satıcılarının, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e-defter uygulamasına geçmesi gerekir.

•2022 ve müteakip yıllarda 500 Bin TL gelir elde eden otel ve konaklama hizmeti veren işletmelerin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren e-defter uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.

Bunun haricinde, e-fatura mükellefi olan işletmelerin, e-defter kullanması gerekmektedir.

Konuyla alakalı diğer içeriğimiz; Defter Beyan Sistemi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Zorunlu olduğu halde e-defter kullanmamanın cezası nedir?

Zorunlu olduğu halde e Defter sistemine uyum sağlamayanlar için belirli cezai hükümler vardır. Bunlar Vergi Usul Kanunu gereğince uygulanmaktadır. Zorunluluk getirildiği halde e-Defter uygulamasına zamanında geçiş yapmayan mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanır. Açılış ve onay yapmayanlar için dört bin lira; defterin yokluğunda ya da daha önce tek bir kayıt dahi içermediğinde 300 günden az süre boyunca adli para cezası uygulanır.

E-Defter Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

E defter başvurusu sorgulama işlemlerinizi Gelir Vergi İdaresi sayfasından yapabilirsiniz. Sayfaya giriş yaptıktan sonrasında arama butonuna ‘e-defter sorgulama’ yazdıktan sonra gerekli bilgileri girmeniz yeterlidir.

E-Defter Berat Nedir? Nasıl Görüntülenir?

E defter berat dosyalarını açabilmek için bazı işlemler yapmanız gerekmektedir. Öncelikle e-defter görüntüleyici için gerekli dosyaları defter.gov.tr üzerinden indirmeniz gerekmektedir. Berat.xslt dosyasını indirdikten sonra elektronik olarak sunduğunuz berat dosyası ile aynı klasöre taşımalı ve ardından birlikte aç seçeneğini kullanarak berat dosyanızı görebilirsiniz. E-Defter berat görüntüleme aşamalarında ibraz ettiğiniz berat üzerinden işlem yapmaya dikkat etmelisiniz.

yazı yazan kişiye ait görsel
KolayBi'yi 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Kimler e-Defter Kullanabilir?

  • 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenlerden 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle asgari 10 milyon TL brüt satış toplamına sahip olanlar,
  • 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenler,
  • 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olup yıllık 25 milyon TL cirosu bulunan firmalar, Defter zorunluluğuna dahildir.

Bunların dışında defter tutma işlemlerini online ortamda gerçekleştirmek isteyen vergi mükellefleri de gönüllü olarak e-Defter uygulamasını kullanma hakları vardır.

e-Defter Tutma Şartları Nelerdir?

İşletmelerin Defter uygulamasından için bazı şartları karşılamaları gerekir. Şirketler için mali mühür, tüzel kişiler için de nitelikli elektronik imza sertifikası bulunması zorunlu olup ayrıca bir uyumlu yazılım satın alınması gerekir. Bu aşamalarla birlikte Defterin tutulması, kaydedilmesi, onaylanması ve saklanması aşamalarını gerçekleştirmeyi sağlayacak yazılımın da kabul edilmesi gerekir. Bu hazırlıklarla beraber yapılacak başvuruların onaylanmasının ardından e-Defter tutma hakkı elde edilir.

Konu ile ilgil sık sorulan sorular
E-Defterin avantajları nelerdir?

e-Defter uygulaması, tasdik ve belirli kurumlara ibraz işlemlerinde maddi tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca arşivlemede de sağladığı maddi desteklerin yanı sıra çok da güvenli bir sistemdir.

E-Defter Uygulamasına Nasıl Giriş Yapılır?

Elektronik imza ya da mali mühür ile sisteme giriş yapılabilir. Oracle JRE 1.6 yazılımı veya üzerinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir. Var olan akıllı kartın donanım sürücüleri de varsa E-Defter site bağlantısı üzerinden sisteme girebilirsiniz.

E-Fatura kullanıcısı olmadan, e-Defter kullanıcısı olabilir miyim?

Elbette, daha önce uygulanmakta olan bu zorunluluk yürürlükten kalkmıştır. E fatura kullanmadan da e defter kullanmanız mümkündür.

E-Defter, elektronik ortam yerine kâğıt çıktısı alınarak saklanabilir mi?

Hayır. E defter sistemine geçiş yapıldıktan sonra bu mümkün değildir.

Hem kâğıt hem de elektronik defter tutulur mu?

Hayır. Elektronik ortamda defter tutan mükelleflerin kâğıt ortamında defter kullanımı söz konusu değildir.

E-Defter ve e-Defter Beratının Saklanması ve İbrazı Nasıl Olmalıdır?

E-Defter ibrazı sonrasında alakalı beratları ile beraber korunmalıdır. E-Defterlerin sağlamlığı ve güvenilirliği çok önemlidir. Mali mühür ve e imza ile korunduğundan dolayı kâğıt ortamında saklanması mümkün değildir

No items found.

e-Defter Nedir? e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ertuğrul Karakaş

İçerik Yazarı