KDV 2 Nedir? Nasıl Hesaplanır?

KDV, mal ve hizmet tahsilatı esnasında mal veya hizmeti teslim alan tarafın teslim eden tarafa ödediği vergi türüdür. Ayınrtılarıyla, içeriğimizde.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

KDV 2 Nedir?

Öncelikle KDV(Katma Değer Vergisi), mal ve hizmet tahsilatı esnasında mal veya hizmeti teslim alan tarafın teslim eden tarafa ödediği vergi türüdür. KDV 2 ise Katma Değer Vergisi tahsilatında çeşitli sorunlar yaşayan sektörler için uygulanmaya başlanan bir Katma Değer Vergisi beyannamesidir. Bir tüketim vergisi olan KDV, farklı sektörlerde farklı oranlarda uygulanmaktadır. Fakat bazı durumlarda KDV ödemesini yapan taraf, KDV’yi ödememektedir. Böyle zamanlarda başkası yerine vergi ödeyecek olan sorumlu taraf, ödeyeceği Katma Değer Vergisi  KDV 2 Beyannamesi ile ilan etmektedir.
Katma değer vergisi ile ilgili ayrıntıları KDV Hesaplama ve KDV'den Matrah Bulma Nasıl Yapılır? adlı blog içerimiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

KDV 2 Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

Katma Değer Vergisi 2 Beyannamesi hazırlamak için GİB tarafından hazırlanan Katma Değer Vergisi formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Bu formu siyah veya mavi tükenmez kalem ile doldurabilirsiniz. Öte yandan bağlı olduğunuz vergi dairesine elden verebilmekle beraber E-Beyanname ile online olarak da hazırlayabilirsiniz.

KDV 2 Beyannamesi Ne Zaman Ödenmeli?

Katma Değer Vergisi 2 Beyannamesi, bu işlemin gerçekleştiği aydan bir sonraki ayın 26’sına kadar beyan edilir. Ödemesi de aynı şekilde ayın 26’sına kadar yapılabilmektedir. Bu zamanları atlamamak için GİB vergi takvimini kontrol edebilirsiniz.

İlgili içerik: KDV 2 Beyannamesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

KDV 2 Nasıl Hesaplanır?

Katma Değer Vergisi 1 nasıl hesaplanıyorsa Katma Değer Vergisi 2 de aynı şekilde hesaplamak mümkün. Tek fark, ödeme yükümlülüğünün değişmesi sebebiyle alıcı ve satıcı arasında bir düzenleme yapma gerekliliğidir.  Bu sürecin ilerleme seyri, satıcı veya alıcının yurt dışında bulunmasına göre değişiklik gösterir. Bütün bu faktörler Katma Değer Vergisi 2 Beyannamesi formu aracılığıyla belirtilmektedir. Ödeme yükümlülüğünün paylaştırılma oranı ise verilen hizmete göre farklılık gösterebilmektedir. Bu oranlar yüzde 90 ve yüzde 10 arası değişir.

Hızlı ve pratik KDV 2 hesaplaması için ilgili uygulamalardan yararlanabilirsiniz. KDV, temel olarak şu şekilde hesaplanır:

KDV 2 Beyannamesi Nasıl Düzenlenmelidir?

Katma Değer Vergisi 2 Beyannamesinin doldurma sürecine dikkat edilmelidir. Çünkü ödeme dağılımının doğru bir şekilde yapılması ve sürecin yasal açıdan işlemesi için oldukça önemlidir. Katma Değer Vergisi 2 Beyannamesi hem internet aracılığıyla hem de posta yoluyla oluşturulabilmektedir. Beyannamenin içeriğinde alıcı ve satıcıya ait bilgiler yer almalıdır. Diğer gerekli alanlar da eksiksiz bir şekilde girildikten sonra farklı bilgilerin girilmesi için belirlenmiş tabloların da doldurulması gerekmektedir. Bu tablolara istenen bilgilerin eksiksiz girilmesi gerekmektedir. Bilgiler bu beyannamede eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiği müddetçe olumlu sonuçlanması da bir o kadar olasıdır. Bilgiler doldurulduktan sonra internet üzerinden veya posta yoluyla vergi dairesine direkt teslim edilebilmektedir.

Konuyla ilgili diğer blog içeriklerimiz:

KDV Hesaplama ve KDV'den Matrah Bulma Nasıl Yapılır?

Katma Değer Vergisi Nedir? KDV İadesi Nasıl Alınır?

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı