2 Bin 5 Bin GİB e-Arşiv Fatura Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Reading Time: 2 minutes

Uzun bir süredir taslak halinde onaya alınmayı bekleyen e-Fatura, e-Arşiv konularındaki değişiklik tebliği, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No 509) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No 535) Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce 1/1/2022 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların vergiler dahil toplam tutarının 5 Bin TL ‘yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarın 2.000 TL yi ) aşması halinde söz konusu faturaların e-arşiv fatura olarak e-belge düzenlenme portalı üzerinden düzenlenmesi zorunludur. Bu şekilde düzenlenmemesi halinde 353.maddesinde öngörülen cezai hüküm uygulanır.

Bunun yanı sıra, e-Arşiv Fatura uygulaması kapsamında olmayan mükelleflerce, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere yapılan satışlarda vergiler dahil toplam tutarının 5 Bin TL‘yi, vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından ise işlemin gerçekleştiği yıla ait, fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutarı (2022 yılı için 2.000 TL) aşması halinde, faturaların kağıt fatura yerine, e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi zorunlu oldu.

GİB e-Arşiv Portalınızı KolayBi’ye Entegre Edin!

e-Arşiv uygulamasına dâhil olmayan ve Başkanlık e-Belge portalı üzerinden 2 bin 5 bin TL ve üzeri e-Arşiv faturaları düzenleyecek mükelleflerimiz, interaktif vergi dairesi şifreleriyle e-Arşiv portallarını KolayBi’ye entegre edebilir. KolayBi’ ile düzenlediğiniz 2 bin 5 bin TL arası satış faturalarınızı interaktif vergi dairesi şifrenizle e-Arşiv portalınıza otomatik olarak gönderebilirsiniz.

GİB e-Arşiv Entegrasyonu İle Faturaları Yönetmek e-Fatura Kadar Kolay!

e-Fatura’ya geçiş yapmak zorunda olmadan ve GİB portalına gitmeden 2 bin 5 bin TL e-Arşiv faturalarınızı KolayBi’ üzerinden düzenleyebilirsiniz. 2 bin 5 bin TL satış faturalarınızı KolayBi’ uygulamamız üzerinden otomatik olarak e-Arşiv portalınıza gönderebilir ek olarak faturalarınızı imzalayabilir, silebilir veya iptal talebi gönderebilirsiniz. KolayBi’nin sunduğu e-Dönüşüm hizmetlerinden şimdi yararlanın.

Ön muhasebenin en kolayı KolayBi’ ile hızınızı artırın, şimdi 14 gün ücretsiz deneyin!

Pelin Çaltılıoğlu
İçerik Yazarı
Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!