Gelir Gider Takibi Nasıl Yapılmalı?

Reading Time: 2 minutes

Şirket kurulduktan sonra belli başlı giderler, gelirler oluşmaya başlar ve bunların takibe alınması gerekir. Gelir gider takibi titizlikle yapılması ve analizlerinin doğru yapılması gerekmektedir. Eğer düzenli gelir gider takibi yapılmazsa şirkete ait hedefler tutmayabilir ve yasal olarak da bazı sıkıntıların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Şirketler kazanç sağlamak amacıyla kurulduğu için gerçek ve net kazancın belirlenmesi için giderlerin toplam brüt kazançtan düşürülerek hesaplanması gerekmektedir. KolayBi’ ile gelir gider takibi artık çok kolay, ücretsiz denemek için tıklayın

Giderler hem muhasebe kayıtlarından takip edilir hem de bütçeleme yapılarak kesin olarak yapılacak olan giderlerin hesaplanması ile bulunur. Bütçeleme yapılırken resmi yapılacak giderler (vergi, harç ve benzeri) yaklaşık olarak hesaplanır, kira, personel, fatura gibi sabit giderler aylık ortalama da hesaplanır ve diğer sabit giderler olarak belirlenen konferans katılım, sponsorluk gibi ödemeler de bütçeye eklenerek giderler hesabı yaklaşık olarak hesaplanır.

Gelirler de yapılan işler, alınan siparişler ve tahmini yapılabilecek işlerden kazanılacak olan tutarlar hesaplanarak bütçeye eklenir. Böylelikle gelir gider arasındaki fark yaklaşık rakamlar ile belirlenerek hedefler oluşturulur. Bu hedefleri gerçekleştirmek için gelir hesaplamaları ve gider hesaplamaları doğru yapılmalıdır.

Bu takip bu durumda önem arz etmekte ve bütçelemeyi, hedefleri gerçekleştirebilmek için gereksiz giderler iptal edilir, fazla görünen giderler incelenir ve eğer düşürülme imkanı varsa düşürülür. Bunların hepsi şirketin büyümesi, kar elde etmesi ve zarardan kaçınılması için yapılan takiplerdir.

Gelir ve giderler finans departmanı tarafından düzenli olarak kayda alınmakta ve bu kayıtlardan raporlar oluşturulmaktadır. Kayıtlar işleme alırken dönemsel ilkesi ön planda tutulmalı ve tarihler düzenli olarak girilmelidir. Böylelikle kayıtlar zamanında girildiği için aylık planlamalar daha kolay yapılabilir ve gelir gider hesabı da aylık bazda doğru analiz edilebilmektedir. Ayrıca resmi olarak da kayıtların işleme alındıkları aya göre kayda alınması gerekmektedir.

KolayBi’ ile gelir gider takibinizi yapabileceğiniz gibi proje gelir gider takibinizi de yapabilirsiniz. Bu pratik özellikler ile daha az çabayla daha çok verim sağlayabilirsiniz.

Gelir Gider Takibi İçin İç Kontrol Mekanizması

Gelir gider takibi ayrıca iç kontrol ile de denetime tabi olmalı ki belli gelir gider kalemlerinde sıkıntı yaşanmasın ve kontrol altında tutulabilsin. Giderler özellikle takibe alınmazsa bütçeyi aşabilir ve hedeflenen karın oranını etkileyebilecek duruma geçebilir. Bu yüzden iç kontrol aslında gerekliliktir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!