İş Günü Hesaplama ve İki Tarih Arası İş Günü Hesaplama Nasıl Yapılır ?

İş günü, bir çalışanın tatil günleri haricindeki çalıştığı günlerin yasayla belirlenmesine verilen addır. Bütün çalışanları kapsar.

İçerik Üreticisi
Sultan Erat
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

İş günü, bir çalışanın tatil günleri haricindeki çalıştığı günlerin yasayla belirlenmesine verilen addır. Diğer bir deyişle iş günü devlet memurları, işçiler veya özel sektörde çalışanların çalışma günlerini kapsar. Birçok kurumda çalışanların haftalık iş günleri farklılık göstermektedir.

İki Tarih Arası İş Günü Sayısı Nasıl Hesaplanır?

İstediğiniz başlangıç ve bitiş tarihleri arasında, çalıştığınız iş günlerinin toplamıdır. Bu işlemde artık yıllardaki günler de hesaba katılır. Sonrasında tam gün sayısından, ilgili tarih aralığındaki tatil günleri çıkartılarak iş günü sayısı ortaya çıkar. Manuel hesaplama ile işgünü hesaplamak bazen uzun sürebilir. Zaman kaybetmemek için https://www.hakedis.org/ihale-araclari/tarih-araligi-hesaplama sitesinden iki gün arası iş günü hesaplamanızı kolayca yapabilirsiniz. Eğer toplam İş günü sayınızı hesaplamak istiyorsanız https://www.hakedis.org/ihale-araclari/tarih-araligi-hesaplama sitesinden yararlanabilirsiniz

2022 Yılındaki Resṁi Tatil Günleri Ne Zamandır?

2022 resmi tatil günleri listesi

3600 Günden İşten Ayrılma Nasıl Hesaplanır?

3600günden tazminat alma şartını, SGK’dan yazı aldıktan sonra ihbar sürelerine de uyarak işten çıkacağımız tarihi işverene bildirmek gerekir. 3600 günden işten ayrılma hesaplaması ve kanuni ihbar sürelerine göre:

Kanunen3600 günden tazminat alarak işten ayrılan birinin, emekliliğine kadar çalışmaması gerekir. Bunun sebebi, işyerine bunu beyan ederek işten çıkış yapmalarıdır. Bir işyerinden tazminatı alıp çıktıktan sonra başka bir işyerinde 1 yıldan fazla çalışarak SGK’dan emeklilik yazısı alabilir, sonraki işyerinden de tazminat alınabilir. Bu konuda bir sınırlılık yoktur.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, bir işçinin birtakım sebeplerle işyerinden ayrıldığında işvereni tarafından işçiye ödeme yükümlülüğü olduğu paradır. Buradaki önemli husus, eğer kişi kendi isteği ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı alma hakkı kazanamaz. Sözleşme feshedilirse, kadın çalışanın evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile işine sona erdirmesi ya da ölüm sebebi ile işinin son bulması halinde ödenir.

İlgili içerik: Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Sultan Erat
İnsan Kaynakları Yöneticisi