Mali Müşavir Kimdir? Nasıl Olunur?

Mali müşavirlik, devlet tarafından 3568 sayılı meslek kanunu ile tanımlanan meslek grubunu ifade eder. Mali Müşavirlik SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) ve YMM (Yeminli Mali Müşavir) olmak üzere ikiye ayrılır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Genel hatlarıyla görevleri arasında katma değer beyannamesi, muhtasar beyannamesi hazırlamak ve gerekli tahakkuk fişini almak, ilgili fişi firmaya ödetmek, geçici gelir beyannamesi hazırlamak vs. olan ve bu işleri bir işyerinden bağımsız olarak yapan meslek grubuna Serbest Muhasebeci Mali Müşavir denir.

SMMM Nasıl olunur?

Adayların öncelikle üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerine bağlı bölümlerden veya benzer bölümlerden mezun olmaları gerekir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavını kazandıktan sonra 3 yıl boyunca Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin veya Yeminli Mali Müşavirlerin yanında staj yaparlar. Yüksek Lisans mezunları için bu süre 2 yıldır. Staj bitiminde ilk yeterlilik sınavına girerler. Bu sınava başvurmak ve geçmek için toplamda 2 yılları vardır. Sınavı geçenler Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını alır.

Yeminli Mali Müşavir

Genel hatlarıyla işletmelerin muhasebe sistemlerini kurup geliştiren, belgelere dayanarak, inceleme, tahlil ve denetim yapan, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş verip bilirkişilik yapan, tasdik veren kişilere Yeminli Mali Müşavir denir. Yeminli Mali Müşavirlerin tasdiğinin gerektiği konular arasında yeniden değerleme işlemleri,  değer artış fonunun sermayeye eklenmesi ve Kurumlar Vergisi İstisnaları bulunmaktadır.

YMM Nasıl Olunur?

YMM olmayı hedefleyen SMMM’lerin en az 10 yıl SMMM olarak çalışmış olmaları gerekir. Yeminli Mali Müşavirlik Sınavını da geçtikten sonra Yeminli Mali Müşavirlik ruhsatı alan adaylar YMM olmaya hak kazanır. Yeminli Mali Müşavirler mesleki hayatlarına başlayabilmeleri için Asliye Ticaret Mahkemesine yemin olarak sayılan yazılı bir metin verirler ve böylece mesleki hayatlarına başlayabilirler.


14 Gün Ücretsiz Dene


E-fatura Kolaylığını Sizde Keşfedin

14 Gün Ücretsiz Dene

YMM  vs. SMMM

  • Mali Müşavirlik mesleğinde gelinebilecek en iyi nokta Yeminli Mali Müşavir olmaktır. Bunun dışında bir terfi söz konusu değildir.
  • Defter tutmak ve bu defterlere göre finansal raporlar hazırlamak Serbest muhasebeci mali müşavirlerin görevidir. Yeminli Mali Müşavirlerden ancak danışmanlık hizmeti alınabilir. Yeminli Mali Müşavirlerin defter tutması ve finansal rapor hazırlaması hukuken mümkün değildir.
  • YMM’ ler mesleki bir hata yaptıklarında sırf meslek hayatları tehlikeye girmiyor; kendilerine yönelik soruşturma da başlatılabiliyor. Bunun sebebi noter onaylı mühürle belli belgeleri onaylamak zorunda olmaları. Onaylanan belgelerde herhangi bir hata çıktığı zaman, belgenin tüm hakları tamamen Yeminli Mali Müşavirden soruluyor. Ciddi vakalarda tutuklanma bile söz konusu olabiliyor.
  • Yeminli Mali Müşavirler noter ortaklığıyla çalışabiliyorlar. Çalışma alanları ve ona bağlı olarak gelirlerinin daha fazla olduğunu söylemek mümkün.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.