Şirket Değerleme Nedir? Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır ?

Şirketin el değiştirmesi durumu söz konusu olduğunda o şirkete ait varlık ve faaliyetlerin tespit edilmesi için yapılan işleme şirket değerleme denir.

İçerik Üreticisi
Ömer Yılmaz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Şirket Değerleme Nedir?

Şirketin el değiştirmesi durumu söz konusu olduğunda o şirkete ait varlık ve faaliyetlerin tespit edilmesi için yapılan işleme şirket değerleme denir. Şirket değerleme işlemi ile şirkete dair tüm varlıklar, kararlar, faaliyetler ve çalışanlar hesaba katılarak karar verilmektedir. Bunun sebebi, şirketin değerini belirleyen faktörlerin bu saydıklarımızla bağlantılı olmasıdır. Şirket değerlemesi genellikle büyümek isteyen şirketlerin sermaye ihtiyacı zamanlarında veya yatırımcıların o şirkete yatırım yapmak istediği zamanlarda yapılmaktadır.

Şirket değerlemesi, halka açık olan şirketlerde daha kolay yapılmaktadır, Şirket hisse değerinin borsada alıcı ve satıcılar arasında belirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer yandan halka açık olmayan şirketler için şirket değerlemesi işlemini yapmak daha zordur.  Bunun sebebi, halka açık olmayan şirketlerde birçok farklı modelleme ve tahmin kullanılması gerekir.

Şirket Değerlemesinde Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır?

Şirket değerlemesi yapılırken teknik analiz ve temel analiz olmak üzere iki tür analiz yapılmaktadır. Sonuç olarak bu işlem yapılırken şirketin cari durumu ile gelecekteki ekonomik şartlar da göz önünde bulundurmaktadır.

Değerleme işlemi gerçekleştirilen şirketin gerçek değeri, cari değer durumundaki ve gelecekteki ekonomik şartlar doğrultusunda yapılan değer tespitine temel analiz denir.

Şirket değerleme işlemi yapılırken birçok yöntem kullanmak mümkündür. Bu yöntemler şu şöyle maddelenebilir:

Şirket Değerleme Raporu Nasıl Yazılır?

Şirket değerini artırmak amacıyla gerekli parametreler, şirket değerleme raporunda tespit edilerek değer artırma faaliyetleri uygulanabilmektedir. Diğer yandan bu rapor ile; şirketin el değiştirme değerini tespit etmek, şirketin nasıl gelir ettiğini, bu geliri nasıl işlediğini vs. gibi faktörler göz önünde bulundurularak faaliyetler gerçekleştirmesini sağlar.

Şirket Değerleme Ne Zaman Yapılmaktadır?

Şirket değerleme işlemi:

Alakalı diğer blog içeriklerimiz:

Limited Şirket Nedir? Nasıl Kurulur?

Limited Şirket mi, Şahıs Şirketi mi Kurmalıyım?

Ömer Yılmaz
Mali Müşavir