Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisine tabi kazançlara ilişkin hasılatın ilgililere ödenmesi sırasında ilgili adına kesilir.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Stopaj vergisi (vergi tevkifatı) günlük yaşantımızda sıkça duyduğumuz bir kavram. Peki nedir stopaj vergisi? Kimler tarafından ödenir? Muhtasar Beyanname nedir? Bu yazımızda sizlerin merak ettiği soruları cevaplamaya çalışacağız.

Stopaj vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisine tabi kazançlara ilişkin hasılatın ilgililere ödenmesi sırasında kaynakta kesilen vergi dairesine ilgili adına yatırılan bir vergi türüdür. Aynı zamanda kira ödemelerinden personele yapılan ücret ödemelerine, serbest meslek ödemelerinden personele yapılan ücret ödemelerine kadar çok geniş bir alanda uygulanır.

Stopaj Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergisi brüt ücret üzerinden hesaplanır. Örneğin A işletmesinin bir avukattan 5000 TL değerinde bir hizmet aldığını varsayalım. İlgili kanunda serbest meslek mensupları için oranın %20 olduğu belirtilmiştir. Buna göre;

(5000*20) / 100 =1000 TL

A işletmesi bu durumda aldığı hizmet için 1000 TL vergi kesintisi ödeyecek, geriye kalan 4000 TL’yi de serbest meslek mensubuna aktaracaktır.

Ödeme TürüStopaj YapılacaklarVergi Kesintisi OranıÜcret İşverenler%15, %20, %27 ve %35oranlarında, artan
oranlı dilimlere  
göre ayarlanırKiraKiracılar%20Serbest Meslek
ÖdemeleriHizmet Alanlar%20Mevduat FaizleriFinans Kuruluşları Döviz hesaplarına       yürütülen faizlerden (vadelerine göre) %10, %12, %15
Yıllara Sari İnşaat
YerleriHizmet Alanlar%3

Tahsilatlarınızı ve Ödemelerinizi Planlamak için KolayBi' ön muhasebe programını kolaylıkla kullanabilirsiniz.

İlgili içerik: Kira Stopajı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Stopaj Nedir
Şimdi 14 Gün Ücretsiz Deneyin!

Muhtasar Beyanname Nedir?

Muhtasar Beyanname maliyeye özet olarak sunulan, işverenler ya da vergi tevkifatı yapan kişiler tarafından ne kadar vergi kesildiğinin vergi dairesine beyan edilmesidir. Stopaj vergisi borçlusundan değil sorumlusundan kesilir.

Muhtasar Beyanname çıktısı alarak doldurmak için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın websitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Stopaj Vergisinin Amacı Nedir?

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı