Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergisi (vergi tevkifatı) günlük yaşantımızda sıkça duyduğumuz bir kavram. Peki nedir stopaj vergisi? Kimler tarafından ödenir? Muhtasar Beyanname nedir? Bu yazımızda sizlerin merak ettiği soruları cevaplamaya çalışacağız.

Stopaj vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisine tabi kazançlara ilişkin hasılatın ilgililere ödenmesi sırasında kaynakta kesilen vergi dairesine ilgili adına yatırılan bir vergi türüdür. Aynı zamanda kira ödemelerinden personele yapılan ücret ödemelerine, serbest meslek ödemelerinden personele yapılan ücret ödemelerine kadar çok geniş bir alanda uygulanır.

Stopaj Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergisi brüt ücret üzerinden hesaplanır. Örneğin A işletmesinin bir avukattan 5000 TL değerinde bir hizmet aldığını varsayalım. İlgili kanunda serbest meslek mensupları için oranın %20 olduğu belirtilmiştir. Buna göre;

(5000*20) / 100 =1000 TL

A işletmesi bu durumda aldığı hizmet için 1000 TL vergi kesintisi ödeyecek, geriye kalan 4000 TL’yi de serbest meslek mensubuna aktaracaktır.

Ödeme TürüStopaj YapılacaklarVergi Kesintisi Oranı
Ücret İşverenler%15, %20, %27 ve %35oranlarında, artan
oranlı dilimlere
göre ayarlanır
KiraKiracılar%20
Serbest Meslek
Ödemeleri
Hizmet Alanlar%20
Mevduat FaizleriFinans Kuruluşları Döviz hesaplarına yürütülen faizlerden (vadelerine göre) %10, %12, %15
Yıllara Sari İnşaat
Yerleri
Hizmet Alanlar%3
  • Kira geliri alan kişiler her yıl vergi ödemek için kira geliri beyannamesi verirler. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Kira stopaj miktarını ödemesi gereken kiracıdır ve sadece iş yeri konutları için ödenmesi gerekir. Konut kiraları için vergi kesintisi yapılmaz.

Tahsilatlarınızı ve Ödemelerinizi Planlamak için KolayBi’ ön muhasebe programını kolaylıkla kullanabilirsiniz.

14 Gün Ücretsiz Dene

Muhtasar Beyanname Nedir?

Muhtasar Beyanname maliyeye özet olarak sunulan, işverenler ya da vergi tevkifatı yapan kişiler tarafından ne kadar vergi kesildiğinin vergi dairesine beyan edilmesidir. Stopaj vergisi borçlusundan değil sorumlusundan kesilir.

Muhtasar Beyanname çıktısı alarak doldurmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın websitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Stopaj Vergisinin Amacı Nedir?

  • Vergi tahsilatının süresi uzadığında enflasyon sebebiyle değerinde düşme görülür, kaynakta kesilmesi bu değer kaybını engeller.
  • Stopaj vergisi ödenmeden önce kesildiği için mükellefte vergi yükü hissiyatı azalır.
  • Vergiye, kaynakta kesilirken küsuratlar da dahil edilir. Bu yolla herhangi bir vergi kaybı görülmez.
  • Maliye idaresi vergileri tahsil ederken bazı maliyetlerden sorumludur, bu vergi yoluyla bu maliyetlerden kurtulur.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.