Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

Reading Time: 2 minutes

Ticari sicil, tüm tacirlerin kayıtlı bulunduğu sicil olarak tanımlanır. Eğer bir şirket kurma planı yapıyorsanız, ticari sicil kaydı yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü şirketiniz kurulduğunda tacir sıfatına sahip oluyorsunuz. Sicil kaydı oluşturmak, hem üçüncü kişilerin bilgilenmesi için hem de işletmenin takibini yapabilmek için zorunlu tutuluyor.

Ticari Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?

Şirketinizi kurduktan sonra ticaret sicil kaydı oluşturmanız gerekiyor. Ticaret sicil kaydı oluşturmadan önce; şirketinizin şahıs şirketi mi yoksa sermaye şirketi mi olacağı, unvanı, sermayesi, adresi ve yönetimi gibi konulara önceden belirli olması gerekmektedir. Genel yüzde olarak sermaye şirketleri kuruluyor. Bunun sebebi ise; bu şirketlerin daha az risk taşıdıkları içindir.

Ticari Sicil Kaydı için İzlenmesi Gereken Adımlar

  • İlk adımda Mersis’ten ana sözleşme hazırlanır. Dilerseniz bu işlemi mali müşaviriniz tarafından hazırlanabilir. Burada faaliyet konusu, sermaye, adres, yönetim şekli vs. gibi durumda söz konusu olur.
  • Ana sözleşmeyi imzalamak için notere başvurulur. Ama İTO’da şahsen yaparsanız noter işlemine gerek kalmaz. Yöneticiler noterde ana sözleşmeyi imzalar, mali müşavire diğer kuruluş işlemleri için vekalet verir, yöneticiler ticari sicil için imza beyanı yani tescil talepnamesi hazırlanır ve aynı zamanda kurucuların noter onaylı kimlik fotokopileri alınır.
  • Ana sözleşme imzalandıktan sonra ortaklar sermayenin yatırılacağı bankadan bir hesap açar ve sermayenin 4/1 yatırır, bankadan blokaj yazısı alır. Mali Müşavir, Halk Bankası’na bütçenin %0,04 oranında Rekabet Kurumu fonu öder.
  • Kurucu ortaklar veya kurucu kişi oda kayıt beyannamesine yapıştırılmak üzere birer tane vesikalık fotoğraf verir.
  • Kurucu kişi veya kişiler mali müşavirin hazırladığı, dilekçe, kuruluş bildirim formu, oda kayıt beyannamesini imzalar.
  • Mali müşaviriz, ana sözleşme, tescil talepnamesi, dilekçe, kuruluş bildirim formu, oda kayıt beyannamesi, banka blokaj yazısı ve Rekabet Kurumu ödeme dekontu ile İTO’ya başvurunuzu sağlar.
  • İTO evrakları inceler mali müşavir İTO’dan şirketin kurulduğuna dair sicil tasdiknamesi alır.
  • Kurucu ortaklar ile yeniden notere gidilir, kurulan şirketin imza sirküleri çıkarılır, mali müşavirlik vekaleti çıkarılır ve mali müşavir resmi defterleri noterden onaylatır.

İTO Sicil Sorgulama

İstanbul Ticaret Odası’na bağlı bir işletmenin sicil numarasını sorgulamak istemeniz durumunda yapmanız gereken ilk şey ünvana göre bir arama yapmaktır. İTO’nun internet adresine giriş yaptıktan sonra Firma Bilgileri > Sicil Kayıtları > Ticaret Ünvanına Göre Arama adımlarını takip ederek karşınıza çıkan sayfaya ticaret ünvanını girebilir, bir sonraki adımda ilgili şirketin ticaret sicil numarasını kolayca öğrenebilirsiniz.Ticari sicil ilk adımlara başlayabilirsiniz. 14 Gün Ücretsiz Deneyin.

İTO sicil numarasını web sorgulama sayfası aracılığıyla öğrenemez ve farklı bir sorun yaşarsanız yapmanız gereken şey en yakın İTO temsilciliğine gitmek ya da çağrı merkeziyle iletişime geçmektir. Eğer kurucu ortaklardan iseniz başta belediyeye ibraz ettiğiniz belgeler olmak üzere işletme kurulurken doldurduğunuz formların üzerinde ilgili numaraların yazdığını hatırlamanız önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler;


Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!