İşe Giriş Bildirgesi Nedir ? SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır ?

SGK işe giriş bildirgesi, bir firmanın kendi bünyesinde sigortalı olarak çalıştırmaya başladığı işçiler için Sosyal Güvenlik Kurumu'na yaptığı bildirgedir.

İçerik Üreticisi
Sultan Erat
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

İşe Giriş Bildirgesi, işverenlerin düzenlemesi gereken en önemli belgelerden biridir. Bu bildirge ile iş veren SGK’ya işe aldığı işçileri beyan etmektedir. Her işçi için ayrı ayrı beyan edilmesi gereken bu belge ile ilgili merak ettiğiniz “İşe Giriş Bildirgesi Nedir?”, “İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Düzenlenir?”, “İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilir?” gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda vermeye çalıştık.

İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

İşe giriş işten çıkış bildirgesi, firmaların belirli bir süre içerisinde SGK’ya bildirmek zorunda olduğu belgelerdendir. SGK işe giriş bildirgesi, bir firmanın kendi bünyesinde sigortalı olarak çalıştırmaya başladığı işçiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptığı bildirgedir. Bu bildirgenin işe giren her işçi için ayrı ayrı yapılması gerekmektedir.  Çalışanın sosyal güvencelerini sağladığından sigortalı işe giriş bildirgesi zamanında düzenlenmelidir.

 İşten çıkış bildirgesi, çalışanın firmadan ayrılması ve sigortasının sona ermesi durumunda, firma tarafından SGK’ya beyan edilmesi gereken bildirgedir.  

İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilir?

Firmalar yeni işe aldıkları işçileri veya firmalarındanayrılan işçileri belirli bir süre içinde işe giriş çıkış bildirgesi ileSGK’ya bildirmek zorundadır. Uygun süre içerisinde SGK’ya bildiri yapmayanfirmalar, cezalar ile karşılaşabilmektedir.

İşe giriş bildirgesi, çalışanın firmada sigortasının başlayacağı günden en geç bir gün öncesine kadar SGK’ya iletilmelidir. Yukarıda da belirtiğimiz gibi, işe giriş bildirgesi her çalışan için ayrı ayrı düzenlenmelidir, çalışanın part-time çalışması veya deneme süresine tabi olması bu durumu değiştirmez. Örneğin, bir firma part-time çalışmak isteyen bir öğrenciyi işe aldıysa, bunu işe giriş bildirgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelidir.

 SGK işten çıkış bildirgesi ise 10 gün içinde düzenlenmeli ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmelidir.

İşe Giriş Bildirgesi Geç Verme Cezası

İşverenler, belirtilen süre içerisinde kendi bünyelerindesigortalı olarak işe başlayan işçileri Sosyal Güvenlik Kurumu’na SGK işegiriş ve çıkış bildirgesi ile bildirmezlerse, 5510 sayılı kanun kapsamındacezalandırılabilirler.

E- SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Doldurulur?

Sigortalı işe giriş ve çıkış bildirgesi düzenlemeişlemleri, internet üzerinden rahatlıkla yapılabilmekte. Bunun için;

İşe Giriş Bildirgesi İptali

Bazı durumlarda, işçiler işe giriş bildirgesi formu üzerinde belirtilen tarihte işe başlayamayabiliyor. Böyle durumlarda SosyalGüvenlik Kurumu’na bildirilen bildirinin iptal edilmesi gerekmektedir. İptalişleminin E-Sigorta üzerinden, en geç çalışanın işe başlayacağı iş gününen geç bir iş günü sonrasında yapılması gerekiyor.

Örneğin, 21/02/2020 tarihinde iş başı yapması gereken ancakyapmayan çalışanın, iş giriş bildirgesi iptali işleminin en geç 22/02/2021tarihine kadar yapılması gerekmekte.

E-Devlet İşe Giriş Bildirgesi Sorgulama ve Görüntüleme

SGK işe giriş bildirgesi e-devlet üzerinden sorgulanabilir ve görüntülenebilir. E-Devlet üzerinde SGK işe giriş çıkışbildirgesi doğrulama ve görüntülemek için;

Barkotlu SGK İşe Giriş İşten Çıkış Bildirgesi Doğrulama

E-Devlet üzerinden barkod numarası ile de işte giriş ve iştençıkış bildirgesi görüntüleyebilirsiniz.

İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

SGK işe giriş bildirgesi, bir firmanın sigortalı olarak çalıştırmaya başladığı işçiyi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesidir.

İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilir?

İşe giriş bildirgesi çalışanın firmada sigortalı olarak işe başlayacağı tarihin en geç bir gün öncesine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmelidir.

İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır?

SGK İşe giriş ve işten çıkış bildirgelerini e-devlet üzerinden “4A İşe Giriş Çıkış Bildirgesi” seçeneğiyle görüntüleyebilirsiniz.

E-SGK işe giriş bildirgesi nasıl yapılır?

İşe giriş bildirgesi E-SGK sistemine giriş yapıldıktan sonra “Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi” seçeneği seçilerek yapılabilir.

İşe Giriş Bildirgesi İptal Süresi Ne Kadar?

İşe Giriş Bildirgesi İptali, çalışanın işe başlaması gereken günden, en geç bir iş gün sonra yapılmalıdır.

Sigortalı işe giriş bildirgesi nasıl iptal edilir?

SGK İşe giriş bildirgesi iptal işlemleri https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap adresinden gerçekleştirilebiliyor.

İşe Giriş Bildirgesi Geç Beyan Etme Cezası Nedir?

İşverenler işe giriş bildirgelerini belirtilen süre içerisinde SGK’ya iletmezse 5510 sayılı kanuna göre cezalandırılırlar.
• Eğer işveren, sigortalı olarak işe aldığı işçileri, yasal süreyi aştıktan sonra kendisi bildirirse, her işçi için bir asgari ücret kadar,
• Eğer işverenin işe giriş bildirgesi düzenlemediği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan denetimlerde tespit edilirse veya ihbar sonucu ortaya çıkarsa iki asgari ücret kadar,
• Eğer işverenin bir yıl içinde iki işe giriş bildirgesi düzenlemediği tespit edilirse asgari ücretin 5 katı kadar ceza kesilmektedir.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Doldurulur?

İşe giriş bildirgesi https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap adresinden doldurulabilir.

Konuyla ilgili diğer içerikler: 


SGK'ya Nasıl e-Fatura Kesilir? SGK e-Fatura Tipleri Nelerdir?

SGK e-Bildirge Nedir? Nasıl Verilir?

APHB SGK Sigorta Türü Nedir? 506 APHB Ne Demektir?

SGK Hizmet Dökümü Nedir? 4A Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

Sultan Erat
İnsan Kaynakları Yöneticisi