Lehtar Nedir? Lehtar Ne Anlama Gelir?

Lehtar kelimesi, kullanıldığı alana göre farklı anlamlarda kullanılır. Hukuk ekonomi veya bankacılık alanında sıkça kullanılmaktadır.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Lehtar kelimesi, kullanıldığı alana göre farklı anlamlarda kullanılır. Hem hukuk alanında hem de ekonomi veya bankacılık alanında bir terim olarak kullanılan lehtar, günlük hayatta sıkça kullanılmaktadır.

Hukuk alanında kullanılan lehtar kelimesinin anlamı, senet üzerinde adı yazılı olan birey demektir. Diğer bir deyişle hamiline veya emrine yazılı senetler için lehtar senedi elinde bulundurur durumda olan ya da emrinde tutan kişiyi ifade eder.

Bankacılık alanında kullanılan lehtar ise bono, çek, poliçe gibi ticari senetlerde söz konusu senetlerden faydalanabilecek olan kişi anlamına gelmekte; teminat mektupları üzerinde mektup talebinde bulunmuş olan ve tarafına kredi açılmış durumda olan kişiyi ifade etmektedir.

TDK’ye göre lehtar kelimesi Arapça’dan dilimize geçmiştir ve sözlük anlamı ikiye ayrılmıştır. İlk anlam olarak yandaş, taraftar; ikinci anlam olarak ise senet metninde, senet bedelinin kendisine ödenmesi yazılı olan kişidir. 

Sigorta poliçelerinde ölüm halinde toplu bir tazminatın ödenmesi söz konusu iken devreye giren lehtar, aşağıda sıralanan özelliklere sahiptir:

Çekin Özellikleri Nelerdir?

Bir kimsenin bankadaki hesabından, belirlediği kişiye, belirlediği miktarda parayı havale ettiği belge anlamına gelen çek; bir ödeme aracıdır. Çekin yasal açıdan vadesi bulunmamaktadır. Yani çeki nakde dönüştürmek için belli bir vakte kadar beklemek gerekmez. Ancak çek kullananlar ticari adaba uyarak genellikle vade bekler.

Çekin tarafları:

İlgili içerik: Çek Nedir? Çek Defteri Nasıl Kullanılır?

Çek hazırlamak veya kullanmak için bilmeniz gerekenler şunlardır;

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı