MTV Ödeme, Sorgulama ve Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi yani bildiğimiz şekliyle MTV, araç sahiplerinin yılda iki kez ödemekle yükümlü olduğu vergi türüdür. Verginin konusu MTV Kanunu’nun 1. Maddesinde belirtildiği üzere “Havada, karada, denizde, göl ve nehirlerde insan, hayvan, eşya taşımaya yarayan ve makine kuvvetiyle hareket eden taşıtlardır”. Vergiyi doğuran olay ise;

  • Karayolları Trafik Kanunu’na göre motorlu kara taşıtlarının Trafik Şube bürolarına kayıt ve tescili,
  • Hava araçlarının Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescili,
  • Motorlu deniz taşıtlarının liman ve belediye siciline kayıt ve tescilidir.

Bu ödemeleri yılın Ocak (1 Ocak-31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz-31 Temmuz) aylarında iki taksit şeklinde, Gelir İdaresi veznelerinden, websitesinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Ödenecek vergi, aracın yaşına, modeline, tipine, büyük araç olması durumunda azami ağırlığına, motor silindir hacmine ve iktisap tarihine göre hesaplanıyor. Bununla birlikte 2005 yılında yürürlüğe giren indirimli MTV uygulaması ile otomobil, kaptıkaçtı, arazi araçları ve benzeri taşıtlar için MTV hesabı yapılırken kasko değerleri dikkate alınabiliyor. Bu kasko değerleri her ay Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından ilan ediliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı websitesinden buraya tıklayarak aracınızın vergisini hesaplayabilir ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz. 

Hangi Araçlar için MTV Ödemek Zorunlu Değildir?

  • İl özel idareleri ve belediye taşıtları,
  • Karşılıklı olmak şartıyla, yabancı konsolosluklara veya elçiliklere ait taşıtlar,
  • Engellilik durumları %90 veya daha fazla olan insanlar adına kayıtlı taşıtlar,
  • İflas idaresine devredilen taşıtlar veya bankaların iflas idaresine devredilen taşıtları.

Unutmamalıdır ki, bir araç trafiğe kayıt olmuş ise MTV ödememesi için hurdaya çıkması gerekmekte, hurdaya çıkması için ise MTV borcunun olmaması gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisini Ödemezsem Ne Olur?

Verginin ilk taksidi ödenmediği takdirde, ikinci taksitte gecikme cezası ile birlikte ilk taksit tahsil edilir. İki taksidin de ödenmemesi durumunda Maliye Bakanlığı tarafından bir uyarı mektubu gönderilir. Buna rağmen ödeme yapılmazsa vergi dairesi tarafından banka hesaplarına haciz konulup ödenmesi gereken tutar tahsil edilir veya araç bağlanabilir.

KolayBi’ ile ödeme planınızı hazırlayabilirsiniz. Kendi seçtiğiniz tarihte entegre ettiğiniz banka hesapları ile kolayca ödeme yapmanız için hatırlatma alabilirsiniz. KolayBi’ ön muhasebe programını ücretsiz denemek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

14 Gün Ücretsiz Dene

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.