Vergi Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırma sürekli yapılan bir işlem olmadığından devlet tarafından yapılan düzenlemeler sonucunda dönemsel olarak borç yapılandırma işlemleri getirilebilmektedir. Bu nedenle kişilerin bu zamanlarda vergi borcu yapılandırması söz konusudur. Vergi borcu yapılandırma, yapılan düzenleme doğrultusunda tekrar taksitlendirme, faizlerin silinmesi gibi işlemleri içerebilmektedir. Bu sayede kişilerin hem borçları bitmekte hem de faiz gibi ek yüklerden kurtulabilmektedir. Vergilerinizi takip etmek artık KolayBi’ ile çok daha kolay. Tıklayın ve hemen şimdi kullanmaya başlayın. 

Vergi borcu nasıl yapılandırılır?

Borç yapılandırma düzenlemesi ile vergi borçlarını, işçinin sigorta primini ve trafik cezasını ödemeyen, satın aldığı konutu değerinden düşük gösteren kişi ve şirketlere büyük kolaylıklar getiriliyor ve maddi anlamda rahatlamaları, sağlanıyor. Vergi borcu, ülkemizde pek çok kişinin ödemekte zorlandığı ödemeler arasındadır. Özellikle işinde ekonomik bir sıkıntı yaşayan kişiler, vergi borçlarını ödeme konusunda sorun yaşayabilmektedir. Bu tür durumlarda vergi borçları biriktiği için daha sonrasında ödemek de zorlaşmaktadır. Devlet tarafından bu tür durumlar için vatandaşları rahatlatmak ve borçların daha kolay bir yöntemle ödenebilmesi için vergi borcu yapılandırması getirilebilmektedir. Bu tür durumlarda vergi borcu olan kişiler yapılandırmadan yararlanarak borçlarını daha kolay ödeyebilir hale gelmektedir.

Her türlü vergi borcu yapılandırma kapsamında yer alıyor. Geride kalan son 5 yıl için Maliye’ye ödenmeyen borçları yapılandırmak için başvurulabiliyor. Bu yönetmelikte, taşıt sahipleri için Motorlu Taşıtlar Vergisi, kira geliri olanlar için Gayrimenkul Sermaye İradı ile her türlü Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi borçları gibi borçlar yapılandırılabilecek. Yine vergi borcu olan büyük holdinglere kadar tüm gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri aftan yararlabilecek. Af kapsamına Emlak Vergisi’nin de dahil ediliyor.

SGK’ya işçi ve işveren sigorta primlerini yatırmayan işverenlere yönelik olarak sigorta prim borçları da af kapsamına alındı. Toplam 62 milyar lira civarında olan ödenmemiş prim borçları en baştan yapılandırılacak. Özellikle şirketlere ve spor kulüplerine yeni bir fırsat doğacak. Trafik cezaları da dahil olmak üzere devlete olan her türlü ödenmemiş para cezaları yeniden yapılandırılacak. Af kapsamına belediyelere olan su borçlarının da eklenmesi planlanıyor.

Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve KDV mükelleflerine daha önce Maliye’ye olması gerekenin daha altında verdikleri beyannamelerini yükseltme fırsatı verilecek. Matrahlarını yükselten mükellefler Maliye’nin önümüzdeki dönemde yapacağı denetimlerden kurtulacak, arttırılan kısım için vergi incelemesi yapılmayacak. Elde ettikleri kazançlarını devlete bildirmeyen mükelleflere de af geliyor. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve KDV mükellefleri elde ettikleri gelirleri için devlete beyanname vermemişse, af kanunuyla en baştan beyanname verme hakkı tanınacak. Verilen beyannamelere ceza ve faiz uygulanmayacak, enflasyon artışı kadar ilave para istenecek.

14 Gün Ücretsiz Dene


Üyeliğinizi oluşturup kullanmaya başlamak için

14 Gün Ücretsiz Deneyin

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.